Телефон +359 2 9263 152
Имейл e-energy@me.government.bg
Pin София, ул. „Триадица“ 8

Министър Петкова: За първи път НЕК е с положителен резултат от регулаторна си дейност

Водещ: Първият ми гост днес е Теменужка Петкова, министърът на енергетиката. Здравейте. Честито Рождество.

Теменужка Петкова: Здравейте. Честито Рождество Христово и от мен. Пожелавам много здраве, късмет и успех на всички.

Водещ: Дай Боже! Обаче аз започвам с най-горещия ни въпрос, този, от който се вълнуват всичките ни зрители предполагам. От 1 януари ще имаме вече т.нар. енергийна борса. Настъпва т.нар. либерализация на пазара. Включително и в медиите различни експерти прогнозират различно поскъпване на тока. Мога да ви кажа най-високия процент, който е казан тук, от Таско Ерменков, 35 % увеличаване на цената на тока. Вие кажете какво очаквате?

Теменужка Петкова: Ами на първо място трябва да започна с това, че България е една от последните страни – членки на ЕС, която не е либерализирала своя електроенергиен пазар. Това е изискване, което България като страна – членка на ЕС, е длъжна да спази и ще спази.

Водещ: Т.е. това ни е по ангажимент към ЕС зададено, нямаме избор тук искаме или не?

Теменужка Петкова: Точно така. Нямаме избор. Още повече, ако България не предприеме тези действия по пълна либерализация на своя електроенергиен пазар, това ще доведе до съответни санкции, които ще ни бъдат наложени от страна на Европейската комисия. Но българските потребители не трябва да се плашат от пълната либерализация на електроенергийния пазар. Това е един процес, който е настъпил навсякъде в ЕС, който е насочен към това да положи електроенергийния сектор на пазарни основи. Той ще доведе до конкуренция и до това да бъде постигната цена, която да удовлетворява максимално клиентите и българските потребители, и българската индустрия. Така че това е процес, който няма да настъпи на 1 януари 2016 г.

Водещ: Няма да има някакъв апокалипсис на 1 януари, всичко се променя, всичко се либерализира.

Теменужка Петкова: Със сигурност българските потребител и българският бизнес трябва да бъдат спокойни. Пълната либерализация не е еднократно действие. Не може да се случи сега и веднага и да кажем настъпи пълната либерализация на електроенергийния пазар, но на 1 януари тя вече ще бъде факт. Не, това е един процес, който ще продължи плавно във времето. С конкретни стъпки, с конкретни действия, като на всеки един етап ние ще правим съответната оценка на риска и ще минимизираме съответно рисковете, които биха могли да възникнат за българските потребители и за българската индустрия. Нещо повече, ние имаме сключен договор със Световната банка. През месец август Българският енергиен холдинг сключи такъв консултантски договор, като неговата цел е да се разработи модел за пълна либерализация на електроенергийния пазар, да се разработи компенсаторният механизъм, който да покрие трупаните дефицити в системата в резултат на това, че НЕК по силата на закона е единствен купувач, който е длъжен да изкупува цялото количество произведена електрическа енергия по преференциални цени, съответно да я продава по пазарни цени, които са по-ниски от тези, на които НЕК купува електрическата енергия. Така че ще има такъв компенсаторен механизъм. Наред с това ще има механизъм, който ще защити уязвимите потребители.

Водещ: Да, някъде четох, че ще има тарифи за бедните. Тоест различните хора ще плащат по различна тарифа електроенергията, която ползват.

Теменужка Петкова: Да. Искам тук да отворя една скоба и да кажа, че с нашите партньори от ЕК направихме съвместна работна група. Тя е насочена именно към това да преминем плавно към процеса на пълна либерализация на електроенергийния пазар. Основната й задача е да изработи механизъм за защита на уязвимите потребители. На първо място трябва да определим тази група уязвими потребители, на второ място трябва да определим какви ще бъдат критериите, по които те ще бъдат идентифицирани. Много е важно от гледна точка на това да не се допусне като енергийно бедни да бъдат квалифицирани потребители, които де факто не са такива. Ето защо тук трябва да се наблегне на критериите, върху които ще стъпим, за да определим тази категория потребители.

Водещ: Това, което аз обаче съм чела от различни изследвания, включително международни, българите сме енергийно бедните обитатели на континента, на Европейския съюз. Т.е. като цяло, цялата ни страна се смята за енергийно бедна, тъй като процентът, който даваме за потребяване на енергията, е страшно висок в сравнение с доходите, които получаваме.

Теменужка Петкова: Да, това е точно така и точно поради тази причина ние сме изключително внимателни и много сериозно ще подходим именно към това да определим тази категория лица, които са енергийно бедни, да определим критериите, да определим механизмите за защита на тази група потребители.

Водещ: Добре. Сега обаче сменяме темата, защото към вас винаги има много. Намери ли се банка, която да даде заем на БЕХ, така че да се разплатим с американските централи и да спрем там да плащаме за когато не работят, когато работят малко, изобщо да се намали този огромен разход?

Теменужка Петкова: Да. Както знаете, БЕХ стартира една открита процедура за избор на банка или на банки, които да осигурят необходимото финансиране, което е до 650 милиона евро, за да можем да се разплатим с двете американски централи…

Водещ: Ще даваме ли държавни гаранции?

Теменужка Петкова: Не, няма държавна гаранция. За да можем да се разплатим с двете централи, а пък те от своя страна да платят на мините своите задължения, които към настоящия момент са близо 364 милиона лева.

Водещ: Ужасен омагьосан кръг.

Теменужка Петкова: Да, кръгът е много омагьосан и просто сме влезли в една дългова спирала в сектора и за да се отпуши секторът и да тръгнат нещата, трябва наистина тази междуфирмена задлъжнялост да бъде по някакъв начин елиминирана или минимизирана. Едно от условията е именно това, да се изтегли кредит, който да ни позволи да платим на…

Водещ: А вярно ли е, че няма банки, които да се наемат да дадат този заем?

Теменужка Петкова: Не, напротив, има банки, има банки и…

Водещ: Защото смятат, че нашата енергетика е изтърбушена, че НЕК е пред фалит, че изобщо не се знае…

Теменужка Петкова: По първата открита процедура се явиха 11 от най-големите банки, подадоха оферти, но те поставиха условия за държавна гаранция. Такова условие няма как да бъде изпълнено, което наложи на практика да прекратим тази процедура, тъй като офертите, които потенциалните кандидати предложиха, не отговаряха на изискванията на възложителя, на БЕХ. След това съгласно правилата на БЕХ се премина към процедура на пряко договаряне с всяка една от 25-те най-големи банки в света. Бяха отправени покани до тях, всички банки, които заявиха интерес до този момент, са представили своите заявления за интерес и в момента върви процедура по определяне на графика, в който ще започнат преговорите с банките, които имат желание да участват в тази процедура.

Водещ: Без държавна гаранция.

Теменужка Петкова: Без държавна гаранция. БЕХ води цялата процедура, лично изпълнителния директор на БЕХ е председател на комисията. Колегите от БЕХ вече имат един положителен опит с емисията от 2013 г., когато са изтеглили отново заем в размер на 1 млрд. лева. Аз съм сигурна, че те ще се справят добре и ще успеят да осигурят този ресурс.

Водещ: Добре, ще строим ли седми блок на АЕЦ "Козлодуй"? Сега последно след китайското пътуване на нашата делегация, на вашата делегация стана ясно, че Китай имал интерес да строи седми блок на АЕЦ "Козлодуй". Колко е достоверно това?

Теменужка Петкова: Ами това е напълно достоверна информация. След посещението на нашата правителствена делегация в Китай наистина имаше заявен инвеститорски интерес от страна на една от най-големите китайски енергийни компании. Много скоро след това, може би две седмици след посещението на премиера Борисов и нашата делегация в Китай в България пристигна един от изпълнителните директори на тази енергийна компания. Направихме едно посещение в АЕЦ "Козлодуй", показахме централата. Те бяха много впечатлени китайските инвеститори, така че е заявен такъв инвеститорски интерес. Създадохме работна група между китайските колеги и от българска страна. Тази работна група в рамките на три до четири месеца ще обменя информация по между си. Имаме въпроси от страна на китайските колеги. Съответно ние ще подготвим отговори на техните въпроси и ще имаме яснота може би три до четири месеца по отношение на една такава инвестиция.

Водещ: Това значи ли, че "Уестингхаус" излиза от играта, ако китайците кажат ние строим?

Теменужка Петкова: Не. Това значи, че технологията, която…

Водещ: Те какви ще бъдат? Това искам да разбера, те само строители ли ще бъдат, технолози ли ще бъдат, какви ще бъдат?

Теменужка Петкова: Те ще бъдат стратегически инвеститор.

Водещ: И може "Уестингхаус" също да участват.

Теменужка Петкова: С технологията на "Уестингхаус", реакторите IP1000 да се използват. Но ще има стратегически инвеститор.

Водещ: Това уговорили ли сте го, или просто предполагате?

Теменужка Петкова: Говорили сме, разбира се, по тази тема. Но смятам, че това е работещият вариант.

Водещ: Китайците – стратегически инвеститор, "Уестингхаус" – технологичен, как да кажем технологичен инвеститор.

Теменужка Петкова: Да.

Водещ: И без държавна гаранция?

Теменужка Петкова: Без държавна гаранция, без дългосрочни договори за изкупуване на енергия.

Водещ: Сега искам малко към едни екзотични идеи, които на мен се струваха, които се появиха напоследък във вашите разговори с бизнеса. Едната от тях е бизнесът да продава АЕЦ "Белене" например. Колко сериозно е това? Мисля, че Стопанската камара каза ние ще продадем АЕЦ "Белене". Всъщност реализируемо ли е, второ, какво ще се продава?

Теменужка Петкова: Ами аз не знам как бизнесът точно ще продаде проекта АЕЦ "Белене", но по отношение на този проект на първо място ние трябва да бъдем много внимателни с коментарите, които правим. Знаете, че предстои произнасяне на арбитража, така че аз лично смятам, че на този етап по-добре да не се правят подобни коментари. Докато не излезе решението арбитража.

Водещ: Кога го чакате това решение? Ами те може, както е модерно да се казва, нали е много популярна думата опраскване, има ли вариант да ни опраскат руснаците за АЕЦ "Белене"?

Теменужка Петкова: Аз лично се надявам Арбитражният съд да вземе под внимание аргументите на нашата правна защита. Надявам се на едно справедливо решение.

Водещ: И докато не излезе това, никой не може да продава АЕЦ "Белене". Аз отделно се чудех какво може да се продаде на АЕЦ "Белене". Какво? Идеята, там някои неща, които са заровени, някакъв гьол казваше Борисов?

Теменужка Петкова: Ами на практика знаете, че на площадката на АЕЦ "Белене" няма нищо към настоящия момент. Но така или иначе според мен най-добрият вариант е просто да се изчака решението на Арбитражния съд и едва тогава да се правят каквито и да било коментари.

Водещ: Да продаваме и да купуваме.

Теменужка Петкова: Важно е да се знае, че може да продава само собственикът.

Водещ: А кой е собственикът?

Теменужка Петкова: Собственикът е Националната електрическа компания, БЕХ.

Водещ: Тя и без това е пред фалит. Добре. Още едно интересно предложение. Пак дойде от бизнеса. Че има купувач от Турция за тока от двете американски централи. Знаете ли нещо за това?

Теменужка Петкова: Ами много отдавна в публичното пространство се говорят подобни варианти и се коментират. Аз лично смятам, че такъв един вариант за продажба на една от централите беше точно варианта, на една от американските централи, мисля, че беше на "Контур глобал", но това, което аз знам от разговорите си с собствениците, с представителя на собствениците на тази централа, те нямат подобни намерения.

Водещ: Добре, как така все някакви хора продават някакви неща, а пък другите не знаят, че ще ги купуват?

Теменужка Петкова: Ами, хубаво е, когато се говорят подобни неща, на първо място да се попитат собствениците на тези активи, на тези централи и едва тогава да се…

Водещ: Ами защото той бизнесът имаше още по-екзотичната идея вие просто да си ги национализирате тези американски централи и тогава вече да се продават. Може би това е част от схемата, както казват те?

Теменужка Петкова: Вижте, ние сме правова държава, няма как да се случват подобни неща. Всичко трябва да се случва в рамките на закона, в рамките на поетите договорни ангажименти. Ако някой има намерение да продава, а друг има намерение да купува, просто този, който иска да продаде нещо, и този, който иска да купи нещо, трябва да седнат и да уточнят своите позиции.

Водещ: Добре каква е реформата? Защото всички казват, че най-големият проблем в българската икономика това е енергетиката. Наричат я черна дупка, говори се за страшни далавери. Кажете сега вие каква реформа направихте, така че това да се спре. Кое е едното нещо конкретно, което може да кажете, аз прекратих тази далавера или свърших тази реформа.

Теменужка Петкова: Вижте, от една страна, енергетиката е изключително важен сектор за развитието на българската икономика. От друга страна, това е сектор, който е обременен с доста проблеми, които са натрупани и генерирани назад във времето.

Водещ: То се говори за енергийна мафия, която била по-силна от наркомафията. У нас, в България.

Теменужка Петкова: Проблемите в енергийния сектор са наистина много сериозни, това може би е един от най-тежките сектори в икономиката. Но от друга страна, и най-важният. Ето защо през последната една година аз смятам, че ние направихме доста неща за това енергетиката да бъде дадена визията за нейното развитие и за излизане от кризата в българската енергетика. По отношение на електроенергетиката знаем, че там основният проблем е финансовият дефицит, тарифният дефицит в системата. Дефицит, който към момента е 3,7 млрд. лева.

Водещ: Кошмар.

Теменужка Петкова: Този дефицит, една част от него е формирана в резултат на политически решения по отношение изграждането на т.нар. големи инвестиционни обекти, АЕЦ "Белене", "Цанков камък". От друга страна, този дефицит е в резултат на регулаторната политика, която е водена години народ от страна на държавния енергиен…

Водещ: Изкуствено поддържане на ниските цени…

Теменужка Петкова: Точно така, на цената на електроенергията. Тази политика е довела и до това НЕК да бъде буферът в системата и тя да обира всички негативи и загуби в системата. Нито НЕК сама, по своя воля е решила да се строи АЕЦ "Белене", нито "Цанков камък", нито тя да бъде буферът, който да обира всички негативи в системата. Но това, което ние направихме, са две промени в Закона за енергетиката. По отношение на електроенергетиката. Промени, които бяха насочени именно към това да се свие финансовият дефицит в системата. И за наша радост вече започват да се забелязват първите положителни тенденции от тези промени, които ние направихме. За първи път от много време насам НЕК показва положителен финансов резултат от своята регулаторна дейност. Това се дължи на реформите, които бяха предприети, на…

Водещ: Съвсем финални изречения вече, изтече ни времето…

Теменужка Петкова: Да. Реформите, които ние направихме. В целия сектор като цяло се забелязва една финансова стабилизация, което аз смятам, че е наистина много важно. По отношение на газовия сектор, по отношение на природния газ знаете, че и там изградихме една основна визия за това как трябва да се развива този сектор. Основната ни политика, основният ни приоритет е насочен към диверсификацията на източниците и на маршрутите на доставка на природен газ. Какво ще ни даде това? Това ще ни даде, от една страна, сигурност на доставките, от друга страна, възможност за постигане на по-добри цени. Разработихме концепцията за изграждане на газоразпределителния център на територията на България. Проект, който е изцяло в съответствие с принципите на Европейския енергиен съюз, проект, който за наша радост беше включен и в проектите от общ интерес на ЕС. Това смятам, че е едно много сериозно постижение.Интерконекторът с Гърция. На 10 декември подписахме окончателното инвестиционно решение.

Водещ: Кога ще го започнете строежа?

Теменужка Петкова: Октомври 2016-а трябва да започне строежът, 2018-а втората половина трябва да бъде въведен в търговска експлоатация. И един друг отрасъл, който е много важен за сектор енергетика, това е минерално-суровинния отрасъл. Там успяхме през август месец да приемем стратегия за развитие на отрасъла до 2030 г., а този отрасъл е изключително важен. Той формира близо 5 % от БВП на страната. В него работят повече от 24 хиляди работници и служители. Така че ето това са съвсем накратко основните неща, които успяхме с усилията на правителството, с усилията на колегите от българския парламент да постигнем през тази една година. Разбира се, това е крайно недостатъчно, но надявам се през следващата година и до края на мандата да успеем наистина да стабилизираме сектора.

Водещ: Благодаря за този разговор.

bTV, "Лице в лице"