Телефон +359 2 9263 152
Имейл e-energy@me.government.bg
Pin София, ул. „Триадица“ 8

Теменужка Петкова: Българската енергетика трябва да бъде напълно прозрачен сектор

Водещ: Чухте и от новините, енергийният министър Теменужка Петкова заяви пред Хоризонт, че идеята на работодателите държавата да изкупи акциите на двете американски централи, комплекса "Марица-Изток" е напълно неприемлива. Министър Петкова коментира това, по повод излязлата вчера пътна карта в енергетиката предложена от работодателите. Още от коментарите ще чуем в интервюто на Юлияна Корнажева с министър Теменужка Пекова.

Теменужка Петкова: На тази среща от страна на работодателските организации ни беше представен техен вариант, тяхното предложение на пътна карта за неотложни реформи в енергетиката. Първо искам да уточня, че това е един документ, пътна карта, която съдържа техни предложения, но и към настоящия момент нито едно от тези предложения и тази пътна карта не можем да кажем, че е приета. Това са просто темите, по които двете страни дебатират, водим дебат по всяка една от мерките, които работодателските организации предлагат.

Ако трябва да обобщя, ще кажа следното: по отношение на тези мерки има такива, които правителството вече е изпълнило. Има такива, по които ние имаме съгласие с бизнеса и има такива, които са неприемливи за правителството по отношение стабилизирането на сектор енергетика.

Мерките, по които сме постигнали съгласие с бизнеса са следните: първата мярка, около която категорично се обединяваме и ние, и бизнесът, е свързана с пълната либерализация на електроенергийния пазар. Другата тема, около която се обединихме е ускорената газификация. Необходимостта в нашият диалог да бъде привлечено и МТСП. Това, разбира се, е необходимо във връзка с дефинирането на потребителите, които са енергийно бедни и съответно, възможността за тяхното подпомагане.

Има мерки, които считаме за неприемливи и те всъщност са няколко. На първо място, от страна на работодателските организации беше предвидена опция за фалит на НЕК. Опция, с която ние категорично не можем да се съгласим и, която смятаме, че ще доведе до дестабилизация на сектора. Не е възможно фалирането на НЕК, тъй като НЕК е този буфер в електроенергийната система на страната, който обира всички негативи в системата. Всички загуби в системата, на практика, така или иначе рефлектират в НЕК. НЕК е страна по дългосрочни договори за изкупуване на електрическа енергия от двете американски централи. По договорите, по отношение изкупуването на ел.енергия от ВЕИ-та, по ангажиментите за изкупуване по преференциални цени на ел.енергия от заводските централи, топлофикационните дружества. Така, че тези ангажименти, с един фалит на НЕК трябва да отидат на друго дружество, т.е. те ще се прехвърлят в друго дружество, което дали ще се казва НЕК или НЕК-1 няма никакво значение, тези задължения ще останат. Така, че един фалит на НЕК е абсолютно неоснователен и неприемлива за нас мярка.

Другата мярка, която бизнесът предлага и, която ние считаме за неприемлива, това е българската държава, НЕК, да изкупи акциите на двете американски централи на "Ай и Ес" и на "КонтурГлобал". Първото нещо, което трябва да се знае по този въпрос и то е категорично, че българската държава, на първо място, няма акции в "Ай и Ес." Българската държава, чрез НЕК, притежава 27% от капитала на "КонтурГлобал." НЕК и българската държава са партньори с тези две компании. Те са стратегически инвеститор в сектора, те се собственици на мощности, които са базови за българската електроенергетика. Искам да кажа само следното, че без тези две базови мощности електроенергийната система в страната не може да съществува. Особено през зимата!

Водещ: Тъй като те са и студен резерв, освен всичко!

Теменужка Петкова: Да, абсолютно! Те са базови мощности. Нещо повече, относно Закона за Държавната агенция за национална сигурност има постановления на Министерски съвет, в които постановления ясно са обособени обектите в енергетиката, които представляват част от националната ни сигурност. Тези централи фигурират там. Всичко онова, което се случва с тях, трябва да бъде много премерено и много добре премислено.

Водещ: Г-жо министър, това, което ни беше съобщено, цитирам: било е взето решение Министерството на енергетиката да проведе среща с потенциален инвеститор, забележете говорим само за един такъв, за да се проучат възможностите държавата да предложи за изкупуване акциите, както казахме, на двете американски централи от коммплекса "Марица-изток", в едната – вече уточнихме, държавата няма акции. За какъв конкретен инвеститор говорим? Това е само предложение на работодателите ли и защо то бива представено, като вече взето решение?

Теменужка Петкова: Не, в никакъв случай не е взето подобно решение. Това е една идея, която много отдавна се лансира в сектора. Но аз смятам, че това е идея, която както вече споменах, е неприемлива както за министерството, така и за българското правителство. Българската държава, НЕК няма средства да придобие подобни акции. От друга страна, това са част от компании! Те трябва да заявят своето желание за това какво да се случи с тяхната собственост. Отделно от това, между двете американски централи и НЕК съществуват договори, които са за дългосрочно изкупуване на електрическата енергия. В тези договори са налице редица клаузи. Една от тези клаузи предвижда, че в случай, че някоя от страните по договора реши да предприеме действия, свързани с.. конкретно случая с КонтурГлобал", където НЕК е съакционер, в случай, че реши да предприеме действия за прехвърляне на собствеността, първо трябва да го предложи на своя съакционер.

Водещ: А споменаван ли е конкретен инвеститор от страна на работодателските организации, който да проявява подобен интерес?

Теменужка Петкова: Ами не, по-скоро работодателските организации мотивира това свое предложение с възможността по този начин да бъде, така да се каже елиминиран договорът за дългосрочно изкупуване и да се пристъпи към някаква възможност за пазарен механизъм. Просто смятат, че това би могла да бъде една опция, една възможност.

Водещ: А приемливо ли е за министерството, чужди компании да влязат в управлението на държавната енергетика? Вие самата казахте, че много от тях са обекти, свързани с националната сигурност.

Теменужка Петкова: В рамките на  дебата, който проведохме с колегите от работодателските организации точно по тази тема, ние изложихме нашите аргументи и нашите мотиви, и обяснихме следното, че ако става въпрос за избор на мениджмънт, към настоящия момент избор на изпълнителен директор, то и сега нашата нормативна уредба дава възможност това да се случи и чрез конкурс. В един международен конкурс, с участие на международни компании, на чуждестранни лица – за нас е неприемлив, точно заради причините, които споменах. Това са обекти, които са свързани с националната сигурност, това са обекти, които няма как да бъдат менажирани от чуждестранни компании или от чуждестранни физически лица.

Водещ: Беше ли обсъждано на тази среща възможността представители на работодателските организации да влязат в управлението на държавните, енергийни компании?

Теменужка Петкова: Това, което ние сме заявявали е, че българската енергетика искаме да бъде абсолютно прозрачен сектор. Нямаме какво да крием. Всеки един, който има необходимия професионален опит, който отговаря на законовите изисквания, т.е. да няма конфликт на интереси, да няма регистрирани фирми, да няма участие в търговски дружества, който отговаря на определените в закона изисквания, ние нямаме против, който има добри намерения, би желал да помогне на сектора, е добре дошъл. Но това трябва да бъде с хора, пак повтарям, да отговарят на законовите изисквания, да няма конфликт на интереси и да имат с какво да бъдат полезни на българската енергетика.

Водещ: Тези хора ще вземат ли пряко участие при вземането на решения, от страна на енергийните компании?

Теменужка Петкова: Това е разговор, който тепърва, може би ще поставят колегите от работодателските организации, в срещите, които предстоят да бъдат проведени. Но, ако това са хората, които ще участват в Съвета на директорите, те би трябвало да се ползват със същите права и задължения, с каквито се ползват и останалите членове на Съвета на директорите. Това е един дебат, който предстои. Нито една от мерките, които са предложени, правителството не е заявило твърда позиция. Това са едни теми за разговор, теми, които подлежат на дебат и то много сериозен дебат.

Водещ: Чухте интервю на Юлиана Курнажева с енергийния министър Теменужка Петкова.

7 октомври 2015 г.