Теменужка Петкова: Обвиненията на АБВ са безпочвени и силно манипулативни
Водещ: Добро утро отново, 8ч. и 6 мин., вие сте с "Денят започва" на 07 юни 2016г. Какво се случва в енергетиката, ще говорим с министър Теменужка Петкова в следващите минути. Балансира ли се системата и как ще се движат цените на тока, са въпроси, които вълнуват буквално всеки. Добро утро, г-жо Петкова.
Теменужка Петкова: Добро утро.
Водещ: Това време, което не предполага масовото използване на климатици, всъщност добре ли е или е лошо за енергетиката, да кажем като система?
Теменужка Петкова: За енергетиката не е много добре, тъй като енергийната ни система има потенциал, има и необходимост от съответния товар. Така, че, надяваме се, времето скоро да се оправи и хората да започнат да ползват и климатици.
Водещ: Добре обаче е за джоба на хората, защото те така или иначе спестяват от разходи за ток?
Теменужка Петкова: Да, така е.
Водещ: Да започнем, имахме намерение по друг начин да започнем разговорa, когато го уговаряхме с вас, тъй като много от уговорките ги правихме през изминалата седмица, но един спор от неделя променя леко тези намерения. Обвиняват ви, от АБВ и Гергьовден, конкретно Румен Петков и Драгомир Стефанов, че чрез договорки в Япония и Китай, се опитвате да заобиколите законът за обществените поръчки. Защо идват тези обвинения срещу вас и какво се случва по време на тези срещи в Китай и в Япония?
Теменужка Петкова: Аз също бях много изненадана от подобни обвинения. Тези обвинения категорично мога да ги обявя като абсолютно безпочвени и като силно манипулативни. Това са обвинения, които целят да въведат в заблуждения българското общество, че нещо в българската енергетика се случва задкулисно, че се правят определени договорки. Аз категорично мога да заявя, че в мандатa на нашето правителство такива договорки не може да има и няма. Ако е имало такива договорки, те са били извършвани в предишни мандати, предишни правителства, но при нас това няма как да се случи. Така, че аз бях много неприятно изненадана от реакцията на колегите от АБВ, които, между впрочем, съвсем доскоро бяха част от управлението на страната. И г-н Калфин, в качеството си на вицепремиер, на едно от последните заседания на МС ясно заяви, че той се е убедил, че се е радвал, че е работил в правителство, което защитава интересите на страната. Ето защо, аз бях много изненадана от подобна реакция. Бяха изложени твърдения, че е налице нарушение на законодателството в областта на обществените поръчки. Нещо повече, направиха се заявки за сезиране на ЕК, във връзка с това посещение в Япония и, че се заобикаля законодателството в областта на обществените поръчки. Аз тук категорично искам да кажа, че такова заобикаляне няма как да има и няма как да се получи. Това посещение в Япония беше по силата на един меморандум, който е сключен по силата на БЕХ и компанията "Тошиба". Този меморандум е подписан през 2011г., по силата на този меморандум са осъществени поредица от сътрудничества между БЕХ и компанията "Тошиба". С която, между впрочем, българската страна има отношения в енергийният сектор повече от 40г. В този меморандум, тъй като се оказа, че колегите от АБВ са доста добре информирани, те разполагаха и с информация, която е чисто корпоративна. Не знам как са се сдобили с нея, сега предстои да изясним това, но след като те са толкова добре информирани, би трябвало да знаят и какво пише в меморандума. В меморандумa много ясно е посочено, че цялото сътрудничество, което се осъществява в рамките на този меморандум е правно необвързващо. Така, че няма как някой да е нарушил законa….
Водещ: Т.е. какво означава, дайте да кажем на зрителите какво означава "правно необвързващо"?
Теменужка Петкова: Това означава, че могат да се водят разговори, може да се осъществява сътрудничество, в рамките на дебати, в рамките на презентации, дискусии, но никакъв правен ангажимент не възниква за двете страни. Т.е. няма никакъв договор, няма никакви плащания, съответно, не може да се говори за обществени поръчки. Колегите от АБВ трябва хубаво да се запознаят със ЗОП, въобще с цялото законодателство в тази посока, след като ще сезират и ЕК и там ще видят какъв е редът, какви са условията за провеждане на съответна обществена поръчка. Там ясно са разписани и видовете процедури, тъй като колегите от АБВ и Гергьовден говореха за процедура на пряко договаряне. Там те ще видят какво предвижда законодателят – той предвижда провеждане на различни процедури, в т.ч. открита процедура на договаряне, с обявления, без обявления. Но тези процедури, те се провеждат при определени обстоятелства, които законодателят ясно е разписал. Така, че да се говори за нарушение на ЗОП, да се сезира ЕК, е меко казано несериозно, но това разбира се е решение на колегите от АБВ и Гергьовден.
Водещ: Добре, ако оставим обаче настрана този спор, това което вие определяте като спекулации, какви са резултатите от визитите в Китай и Япония?
Теменужка Петкова: Визитите в Япония, както вече споменах, се извърши по силата на този меморандум, който е подписан между НЕК и компанията "Тошиба". В рамките на тези визити, са обсъдени конкретни сфери на сътрудничество, за които ясно е определено кои са те в съответният меморандум за разбирателство. Така, че в рамките на тази визита са проведени разговори по отношение на няколко обекта, това е ПАВЕЦ "Чеира", който обект е изцяло изграден от компанията "Тошиба". Била е дискутирана няколко пъти и темата по отношение на ТЕЦ "Марица Изток 2", тъй като в ТЕЦ "Марица Изток 2" 7 от общо 8-те блока в централата също са на "Тошиба". Така, че тези теми са били предмет съответно на обсъждане. Това е нещото, което…
Водещ: Какво обсъждане, в смисъл, какъв е смисълът на това обсъждане?
Теменужка Петкова: Ами тъй като това са проекти, които тази компания е реализирала. От 8 блока в ТЕЦ "Марица Изток 2" 7 са на компанията "Тошиба". Тя е основният, т.к., производител на това оборудване, тя е извършила модернизацията на ТЕЦ "Марица Изток 2". В резултат на това е повишена ефективността на тази централа….
Водещ: Т.е., да разбираме ли, че все пак това са разговори, които гледат напред за развитието на тези мощности при съответно спазването на…
Теменужка Петкова: Тези разговори няма как да бъдат водени с друга компания, тъй като това е компанията производител. Нали, нормално е, тези две страни да могат да обсъждат тези свои взаимоотношения, по отношение на проекти, които са на практика плод на тази компания и нашето сътрудничество в годините назад.
Водещ: Ясно. Това обаче всичко опира до производството на електрическа енергия. Знаем, че 01.07 е датата, на която трябва да е ясно качва ли се токът или не се качва, пада или не пада. Вашата прогноза каква е, как ще вървят цените на електроенергията през…
Теменужка Петкова: Вие знаете кой е компетентният орган, който може да се произнесе каква ще бъде цената на електрическата енергия в България и това е КЕВР. Това е органът, който има правомощията и компетентностите да се произнесе по отношение на цената, която е за регулираният пазар. За наша радост, КЕВР в настоящият момент, от много дълги години насам, има наистина едно много компетентно и обективно ръководство. И аз съм сигурна, че ценовото решение, което ще излезе на 01.07 т.г., ще бъде наистина обективно и то ще отразява реалното състояние на енергийният сектор в страната. Така, че българските граждани не бива да се притесняват. Що се отнася до ролята на изпълнителната власт, то нашата роля е много ясно определена в тази ситуация и тя е свързана с това, ние да вършим своята работа по отношение правилното управляване на секторa. По отношение на това, да търсим възможности за оптимизиране на разходите, така че държавната енергетика наистина да бъде максимално ефективна и да не се допускат проекти, които в последствие да водят до пагубни за страната моменти.
Водещ: Добре де, но вашето впечатление като чисто пазарно какво е? Вие сте човек, който добре разбира и от финанси, има ли основание да се покачва цената на тока, в рамките на тази година?
Теменужка Петкова: Информацията, с която аз разполагам и анализите, които ние сме направили, показват, че цената на ел.енергия няма основание, според нас, през призмата на държавната енергетика, да бъде повишена. Но, пак казвам, това ще каже КЕВР…
Водещ: Това ще бъде в крайна сметка решение на НЕК, да, въпросът е….Състоянието на НЕК обаче какво е, защото знаем, че там е заровено кучето по отношение на цената?
Теменужка Петкова: Вие знаете, че …
Водещ: Погасяването на дълговете как върви и в момента каква е задлъжнялостта на дружеството?
Теменужка Петкова: Вие знаете, че НЕК по силата на Законът за енергетиката и по силата на европейските директиви, е дружеството, което на практика обира всички негативи в електроенергийната система.
Водещ: То е буферът в случая…
Теменужка Петкова: То е буферът, който поема всички загуби, това е съвсем законово регламентирано. НЕК е тази компания, която трябва да изкупува електрическата енергия на преференциални цени от ВЕИ, от двете американски централи, от заводските централи, от ТЕЦ-те, които произвеждат по високоефективен и комбиниран начин. Съответно, да изкупува тази енергия на преференциални цени и да я продава на пазарни, които са доста по-ниски от тези, които са преференциалните. В резултат на това, се получава този финансов дефицит и дисбаланс на системата, който НЕК трябва на практика да покрива. Така, че НЕК, нейното финансово състояние е изключително важно за цялата електроенергийна система, за нейната сигурност. Ето защо, през миналата 2015г. ние предприехме много важни стъпки в областта на енергетиката, а именно, от една страна законодателни промени. Две много важни промени в Законът за енергетиката, които бяха насочени изцяло към това, да свият финансовия дефицит в системата. До голяма степен успяхме, тъй като през 2015г. НЕК намали своята загуба спрямо 2014г. с 390 млн. лв. А в резултат и на ценовото решение на КЕВР, от 01.08.2015г. и реформите, които ние направихме, за първи път от много години насам НЕК реализира положителен финансов резултат от своята регулаторна дейност. Така, че финансовото състояние на НЕК, смея да твърдя, че е стабилно към настоящият момент, ние ще продължим, разбира се, със същите темпове да работим затова и през следващата година. Тук много важна роля ще има пълната либерализация на електроенергийният пазар. Която пълна либерализация, на практика, основната й функция е да доведе енергийния сектор наистина той да бъде управляван единствено и само на пазарен принцип. Това ще реши до голяма степен финансовите проблеми в секторът.
Водещ: Тази либерализация всъщност ще ни раздели ли с т.нар. "преференциални цени", на които се изкупува електроенергията от ВЕИ източцини и от "Марици"-те, или там нещата…
Теменужка Петкова: Тази либерализация няма как да ни раздели с този род производители на електрическа енергия, тъй като тези наши…
Водещ: Не с производителите, а с преференциите, на които им изкупуваме енергията?
Теменужка Петкова: …да, тези наши взаимоотношения, те са по силата на европейски директиви, по силата на национално законодателство, и по силата на дългосрочни договори. Така, че те няма как да бъдат преустановени, те имат, съответно, срок на действие. Този срок е, съответно, за двете американски централи до 2024-2026г., за енергията от ВЕИ, също това са едни дългосрочни договори, които има сключени с тях. Така, че няма как да се разделим на практика с тях, но това което ние ще направим с либерализацията на пазарът е и това - всъщност очакваме, всеки момент Световната банка да представи финалния вариант на финансовият модел по повод пълната либерализация. Всички производители на електрическа енергия ще търгуват своята енергия през борсата, а НЕК е съответно този субект, който ще покрива разликата между пазарната цена и тяхната преференциална цена. Ще има ангажиментът да заплаща единствено и само разликата, но ще отпадне този ангажимент, който е свързан със задължителното изкупуване на електрическата енергия, което сега прави НЕК.
Водещ: Как ще се отрази това на джоба на българина, който ползва ток в домът си?
Теменужка Петкова: Когато има конкуренция, когато има реален пазар, няма как по друг начин да се отрази, освен благоприятно. Така, че аз искам да успокоя българските граждани да не се притесняват от думата либерализация, да не се притесняват от това, което някои експерти се опитват да афишират в публичното пространство - че се очаква едва ли не някакъв апокалипсис с пълната либерализация. Не, няма как когато действа пазарът, когато всичко това, което се случва в сектора е единствено и само на базата на пазарните условия, то тогава да се случи нещо страшно и фатално. Така, че хората трябва да бъдат спокойни. Ефектът, между впрочем, от излизането на свободния пазар и от работата на БНЕБ, вече усещат доста голяма част от стопанските субекти, които излязоха от регулираният пазар и отидоха на свободния.
Водещ: Каква е обаче гаранцията, че либерализацията на пазарът няма да породи картелни споразумения, каквито например имаме сериозни съмнения, че има в областта на търговията с горива?
Теменужка Петкова: Аз смятам, че тук много важна роля ще играе, както винаги е играла, КЗК. Ние имаме, разбира се, доста органи, които имат правомощия в тази насока, така че ние ще разчитаме изцяло на тяхната намеса и на това, те да упражняват своите контролни правомощия.
Водещ: Токът си е ток, обаче освен тока, като казахме горивата – идва и газовата. Тема, разбира се, изключително важна за хората, защото пък парното също не искаме да бъде скъпо. В четвъртък провеждате една доста голяма конференция в София, за първи път – "Газова инфраструктура на Европа". Какви се очаква да бъдат акцентите и какво значение има за България и регионът тази конференция?
Теменужка Петкова: Наистина, България за първи път е домакин на тази конференция. Тази конференция се провежда в този формат от 2003г. и за първи път България е домакин на тази конференция. В нея участват много компании от цяла Европа, които компании имат пряко отношение както към газовата инфраструктура, така и към съоръженията за съхранение на природен газ, така и по отношение на терминалите за втечнен природен газ. Така, че на тази конференция ще участва цялата палитра, която е свързана с газовата инфраструктура в Европа. Акцентите, които ще бъдат основни на тази конференция, са свързани на първо място с развитието на инфраструктурата, на второ място са свързани с развитието на конкуренцията, на пазарът. Свързани са с Европейският енергиен съюз, с неговите основни принципи, така че очакванията ни наистина са много големи. А това, че това събитие се провежда в България, точно в този момент, показва всъщност колко важно е мястото и на нашият газов оператор, на "Булгартрансгаз", защото "Булгартрансгаз" ще бъде домакин на тази международна конференция. Между впрочем, за положителното развитие на сектор енергетика през последната 1г., много ясна оценка даде и комисарят по климат и енергетика, който преди броени дни беше в София. И той даде наистина много висока оценка за усилията на правителството в посока диверсификация на източниците и маршрути за доставка на природен газ, в посока развитие на енергийният пазар. Така, че смятам, че това е едно признание за България.
Водещ: Само, че в рамките на конференцията ще се срещнете с румънският си колега, за да говорите за междугазовата връзка между България и Румъния. Всъщност, какво е важно да постигнете на тази среща и каква е перспективата на тази газова връзка? Говорим непрекъснато за газовите връзки с Турция и Гърция, но северните не съседи, като че ли леко ги позабравихме?
Теменужка Петкова: Не бих казала, че сме забравили нашите северни съседи, напротив, това е междусистемната газова връзка, която е в най-напреднала фаза. Вие знаете, че за нейното финализиране, е необходимо да бъде довършен един участък под р. Дунав, който е 2 км. под река Дунав. Но това всъщност е най-сложната част от проекта, имаше преди няколко години неуспешен опит да бъде довършен този участък и да бъде на практика изграден – тази тръба да бъде положена под р. Дунав, но той беше неуспешен. Сега, за радост ние проведохме обществена поръчка, избрахме изпълнител – една от най-големите компании в бранша – това е австрийската компания "Хабал", е изпълнител на тази обществена поръчка. В същото време, нашите румънски партньори проведоха обществена поръчка за изграждане на резервният газопровод, който има задачата да подсигури и да гарантира ефективната работа на тази междусистемна връзка. Компанията, която спечели и там обществената поръчка, е също австрийската компания "Хабал", така че ние с моят румънски колега има какво да обсъдим, по отношение по нататъшните стъпки за развитието на проектът. Дано всичко да бъде така, както ние сме начертали в рамките на договорът, който е подписан с изпълнителя. И в срок от 119 календарни дни този проект да бъде вече факт, и България наистина да може да се поздрави с първата междусистемна връзка в своята история. Това ще бъде много важен момент за българската енергетика, в интерес на истината.
Водещ: Понеже ще бъде важен момент, какво означава обаче този срок 119 дни? Датата, крайната дата, на която искате да видите тази междусистемна връзка работеща каква е?
Теменужка Петкова: Ами, ако всичко със самото строителство върви по график, много се надявам в началото на есента първият интерконектор да бъде факт.
Водещ: В същото време, другата седмица пък предстои да завърши първи етап от модернизацията на транзитната газопреносна мрежа, с откриването на компресорната станция в Петрич. Какво означава това за транзитът на газови количества през България?
Теменужка Петкова: Модернизацията на нашата газопреносна мрежа е наш много важен приоритет. Когато говорим за диверсификация на източници, на маршрути за доставка на природен газ, разбираме не само изграждането на междусистемни връзки. Т.е. наличието на структура, която да ни даде възможност да се свържем с други източници за доставка на природен газ или да определим други маршрути, така че природният газ да достигне до нас, но това означава и модернизация и поддържане на нашата газопреносна мрежа. България има много добре развита газопреносна мрежа, което е безспорен факт. Това, което ние правим с приключването на този първи етап по отношение на модернизацията на нашата газопреносна мрежа, е нашата транзитна мрежа. Която е близо 930 км. и на тази транзитна мрежа има изградени 6 компресорни станции, от които ние модернизирахме 4 от тях. И сега, на 13.06, в понеделник, предстои да открием и въведем в експлоатация и последната от тези 4 компресорни станции, а именно компресорната станция в Петрич. Много е важна ролята на компресорните станции в целият този процес, тъй като газовата инфраструктура включва не само магистралните газопроводи, но тя включва и тези компресорни станции, които са неизменна част от нея. Основното предназначение на тези компресорни станции е, те да гарантират високото налягане при транзитирането на природен газ. Така, че те имат една изключително важна функция, когато става въпрос за сигурността на доставките, когато става въпрос и за възможността за диверсификация. Ето, защо това е наистина много важно.
Водещ: Какви са очакванията ви с диверсификацията както на трасетата, така и на доставките на газ? Как ще се отрази това на цените на пазара, според вас, на първо място?
Теменужка Петкова: Когато има конкуренция, това се отразява единствено и само в положителен аспект. Когато е налице повече от един източник за доставка на природен газ, каквито между впрочем са и стандартите на ЕК, ние там говорим за поне 3 източника за доставка на природен газ. Когато са налице поне 3 източника за доставка на природен газ, то тогава безспорно конкуренцията ще бъде много по-висока. И това означава, съответно и цената да бъде конкурентна, което пък означава и нашата икономика да бъде конкурентна. От друга страна, диверсификацията означава сигурност – сигурност на доставките, нещо което е изключително важно. Тъй като ние знаем, че енергийният сектор е пряко свързан не само с енергийната сигурност, ами и с националната сигурност на страната. Ето защо, това което българското правителство прави в момента, в областта на енергетиката, е наистина много важно и то ще има своето влияние за десетилетия напред.
Водещ: В същото време обаче, някои от източниците са далече, т.е. доставката е свързана с плащането на повече транзитни такси, някои от трасетата пък минават през доста размирни региони. Този проблем как трябва да бъде разрешен, за да постигнем наистина тази конкуренция, за която говорите? Иначе ще се окаже, че продуктът като цена има конкурентна цена, но като разходи за доставка е доста скъпо.
Теменужка Петкова: Безспорно вие сте прав. Ето защо, ние като друг много важен аспект от диверсификацията и изобщо от конкурентоспособността, т.к. на доставките на природен газ, разглеждаме и развитието на местният добив. Неслучайно сме концентрирали своите усилия в нейното развитие и неслучайно едно първите решения на българското правителство, на настоящия мандат на премиерът Борисов, беше свързано именно с това, ние да дадем старт на процедурата за търсене и проучване на дълбоко Черно море, на блоковете "Силистар" и "Терез". Тази процедура приключи успешно за блок "Силистар", беше избран един от световните лидери в бранша - компанията Shell и тя предстои да извърши търсене и проучване на дълбоко Черно море в блок "Силистар". Знаете, че през 2012г. беше сключен договор с компаниите Total, Repsol и OMV, които вече, от 19 април извършват и първият сондаж на блок "Хан Аспарух". Много се надявам да има добри новини от там и, ако това нещо се случи, това наистина ще бъде реална диверсификация на източникът за природен газ. И България ще има възможност да придобива или закупува природния газ на цени, които наистина са лишени от транзитни такси, от разходи за транспорт. Което по анализите, с които ние разполагаме, представляват приблизително около 30% от цената на природният газ, именно такива такси за пренос и разходи по транспортирането.
Водещ: Какво става с проучването на "Хан Аспарух", докъде са стигнали нещата, какво ви докладват на вас?
Теменужка Петкова: Ами проучването на "Хан Аспарух" върви в момента. Знаете, че това, което трябва да се извърши като сондаж, трябва да се сондира приблизително към 6 хил.м. Към настоящият момент, компаниите Total, Repsol и OMV, по информацията, с която аз разполагам, са на приблизително 3,5 хил.м.
Водещ: Т.е. на малко след половината?
Теменужка Петкова: Ами да.
Водещ: Добре, проучванията и анализът на проучванията какво доказва? Ще можем да добиваме само за собствени нужди или ще можем да задоволяваме вътрешният си пазар и да изнасяме?
Теменужка Петкова: Ами на този въпрос можем да дадем отговор, едва когато са налице резултатите от първият сондаж, след това предстои втори сондаж в блок "Хан Аспарух". Така, че ще е необходимо още малко търпение, за да можем да видим какво всъщност се крие в недрата на дълбоко Черно море. Все пак, ние сме чакали толкова много години, ще изчакаме още няколко месеца, за да видим какво ще покаже първият сондаж, а след това и втория. Така, че едва когато знаем за какво става въпрос, едва тогава бихме могли и да говорим с по-голяма конкретика.
Водещ: Само 30% от разходите за пренос ли ще паднат при добиването или България по съвсем различен начин ще реши проблема с цената за вътрешния пазар и евентуално вече износът? От какво зависи решението – от количествата, от добивът, от…?
Теменужка Петкова: Отговорът на тези въпроси ще бъде възможен и реален, едва когато разберем какво всъщност се крие в недрата на дълбоко Черно море. Аз ще кажа само това, че в блок "Нептун" в съседна Румъния, който е т.к. огледален на нашият блок "Хан Аспарух", са открити залежи в размер на 84 млрд. куб.м. газ. Так, че нека да изчакаме още малко, когато резултатите са налице, тогава бихме могли и да говорим с по-голяма конкретика. Но безспорно, ако това се случи, това ще промени не само енергийният сектор в България, това ще промени България като цяло.
Водещ: Добре, но проучили ли сте каква е световната практика в тези ситуации? Т.е. при какви ситуации как се постъпва, по отношение на цените, с които се задоволява вътрешният пазар с износ?
Теменужка Петкова: Значи, обикновено това, което показва световната практика е – този, който извършва търсенето и проучването, след това е и собственик на това, което ще добие. Българската страна няма ангажиментът да изкупува това количество, няма ангажимента и няма възможността да го продава. Но бихме могли да се възползваме от това, че този природен газ или съответно петрол, това което бъде открито като енергиен ресурс, се намира в България. И ние на практика ще можем наистина да си спестим една много сериозна част от цената, която е на съответните енергийни ресурси, което именно са тези такси за пренос, такси, свързани с транспортирането на тези ресурси. Така, че това безспорно ще доведе до една много по-ниска цена.
Водещ: А какво ще спечели пък България като държава от това?
Теменужка Петкова: България ще получава едно концесионно възнаграждение, което пак се определя на базата на добивът, който ще бъде реализиран, съответно на приходите, които ще бъдат реализирани. Това са вариантите, които и нашето национално законодателство предвижда като следващи стъпки, които ще покажат какво ще бъде развитието на нашите договорни взаимоотношения.
Водещ: В началото на разговорът казахте, че не е много добре за енергийната система това, че потреблението е по-ниско, защото тя има капацитет. Но в същото време пък и Програмата за енергийна ефективност, т.к. изолацията, която се слага на панелките, въобще на жилищата на хората, е точно с тази цел – да се намали потреблението на енергия. Как ще се отрази това обаче, на бизнес средата в енергийният сектор?
Теменужка Петкова: Енергийната ефективност е, както знаете, наш друг много важен приоритет в областта на енергетиката. Енергийната ефективност и санирането, което в момента се извърши и което колегите от МРРБ са, т.к. водещи в този процес, който е изключително важен. Наистина много сериозна стъпка към възможността българските граждани да могат да пестят от съответно разходи за енергийни ресурси. Между впрочем, енергийната ефективност ние разглеждаме като една от мерките за защита на уязвимите потребители. Това е дългосрочна мярка, това е възможно най-устойчивата мярка за защита на уязвимите потребители, тъй като тя ще даде възможност на тези хора, да имат един по-голям разполагаем доход, след като намалят съответно техните сметки за ток, за парно. Ще имат един по-голям разполагаем доход и това ще даде възможност те да извършват разходи за други нужди, които те имат. Така, че енергийната ефективност е безспорно една от мерките, които ще даде възможност за енергийни спестявания и затова, хората да имат един по-голям разполагаем доход в себе си и да могат да харчат за нещо друго, което те преценят.
Водещ: Добре, благодаря ви за този разговор, надявам се, че ще продължим да обсъждаме проблемите в енергетиката и занапред, с добри новини за джоба на хората най-вече.
Теменужка Петкова: Дано, работим затова. Благодаря ви.
Водещ: Хубав ден.
БНТ, "Денят започва"
07.06.2016