Министър Петкова: Държавата изпълни своя ангажимент да защити потребителите на природен газ
Водещ: Теменужка Петкова, министърът на енергетиката, добро утро, за много години.
Теменужка Петкова: Добро утро, благодаря. За много години и на вас. Дано да е здрава и успешна новата 2016 година.
Водещ: Дано. И светла, и топла.
Теменужка Петкова: И светла, и топла.
Водещ: Конкретният повод да ви поканим и да ви търсим беше тази истерия, или история, има спор, около газа. Първо, обаче, един общ въпрос, който засяга всички - тези, които са на газ и тези, които са с или без топлофикация, няма значение – цената на тока. Очаквате ли да се повиши или не?
Теменужка Петкова: Вие знаете, че цената на електрическата енергия в България се определя към настоящия момент от КЕВР, цената е такава, каквато я обяви българският регулатор.
Водещ: Вие какво очаквате?
Теменужка Петкова: Цената ще остане такава до следващото ценово решение на КЕВР.
Водеща: Което е лятото.
Теменужка Петкова: Да, което е лятото. Дотогава няма никаква промяна в цената. Това, което ни предстои през 2016 година е процесът по пълна либерализация на електроенергийния пазар. Това ще бъде една качествено нова ситуация за абсолютно всички заинтересовани лица в този процес и за…
Водеща: Да преведем какво означава това?
Теменужка Петкова: Това означава да бъде освободен пазарът. Да се даде възможност, да се създаде…На първо място трябва да е ясно, че българските потребители не трябва да се притесняват от този процес на пълна либерализация на електроенергийния пазар. Това е процес, който е преминал във всички държави-членки на ЕС и ние, България, е една от последните страни-членки на ЕС, която държава не е либерализирала своя електроенергиен пазар.
Водеща: Какво ме засяга мен това като потребител, човек, който ходи всеки месец и си плаша в ЧЕЗ сметката?
Теменужка Петкова: Всеки един от нас, това ще го засегне по няколко начина. На първо място ние като потребители ще имаме възможност да избираме своя доставчик на електрическа енергия.
Водеща: E.ON мога ли да си избера?
Водещ: Или EVN?
Теменужка Петкова: Ако живеете на територията на E.ON, можете. Там ще има няколко доставчика.
Водеща: В това се състои изборът?
Теменужка Петкова: Да, ще можете да си изберете доставчици, които доставчици ще имат ангажимента да се конкурират по между си за отделни тарифни профили, за цената на електрическата енергия, за офертите на всеки един потребител.
Водещ: Може ли да има различни цени? Той нали минава по едни и същи проводници, а и примерно, този разход, е еднакъв? Ще могат ли да предлагат различни цени?
Теменужка Петкова: Задължително условие за либерализацията на електроенергийния пазар е работеща енергийна борса. Вие знаете, че на 11 декември в тестовия режим започна работа Българската независима енергийна борса. В средата на януари месец тази година тя ще започне да работи в реално време. Цената, която беше достигната на тестовия режим на борсата, беше 74 лева и 32 стотинки.
Водещ: Специфично стана…
Водеща: Което какво значи?...да се опитваме да си мислим,че и ние, и зрителите не са специалисти като вас.
Теменужка Петкова: Което в сравнение...Само за сравнение ще кажа какви са цените на борсите в Румъния. Там цената е 73 лева на електрическата енергия на мегават час. На борсата в Чехия цената е 80 лева, на борсата в Унгария 62 лева, така че това е сравнена цената на електрическата енергия с цените на борсите на съседните на нас страни.
Водещ: С едно изречение, понеже е специфично – тези 73 или 74 лева, които са постигнати като цена на мегават час, това повече ли е или по-малко от сегашната цена?
Теменужка Петкова: Към настоящия момент цената на електрическата енергия на свободния пазар, където са индустриалните потребители, е 73-74 лева.
Водещ:Т.е. същата работа като цена?
Теменужка Петкова: Да.
Водеща: Същото, така че като цена няма никаква промяна.
Теменужка Петкова: Хората не трябва да се притесняват. Работим по въпроса да няма стрес в системата, да няма шоково повишение на цената.
Водещ: От какво ни спасихте по Нова година, понеже в интервю днес за "Труд" Борисов го питат: "Какво сънувахте на Нова година?", казва: "Нищо. Бях много изморен от ситуацията с газа". Зрителите, аз като зрител наблюдавах, разбрах, че от нещо много страшно сте ни спасили, но не разбрах какво точно е то. 55 000 абонати с някакъв проблем в доставките или нещо страшно?
Водеща: Макар че първоначално беше съобщено за 200 000, после от "Овергаз" не знам дали опровергаха, че не са им толкова абонатите..
Водещ: Те пък казват: "Искаха да ни откраднат бизнеса", някакъв намек, че държавата ли участва в това? Вашият прочит какъв е?
Водеща: А вие, всъщност, не участвахте и в тези срещи, които бяха спешно свиквани вечерта на 30, а пък и на 31 сутринта? Защо не участвахте?
Теменужка Петкова: Не участвах, тъй като събитията се развиха много бързо в късния следобед на 30 декември. Аз бях вече извън София, но непрекъснато поддържах връзка с колегите, с премиера, така че съм напълно наясно как вървяха нещата. Поддържали сме непрекъснато контакт с колегите и съм в течение.
Водещ: С думи прости, какво стана, според вас?
Теменужка Петкова: Българската държава, се намеси и изпълни своята функцията, изпълни своя ангажимент да не остави близо 200 000 български граждани без топло в…
Водеща: Последно колко са потребителите, които бяха спасени?
Теменужка Петкова: 55 000 са потребителите на "Овергаз", не потребителите, а абонатите…
Водещ: Като домакинства.
Теменужка Петкова: Като всеки един от тези абонати средно…
Водеща: Превръщаме ги в 200 000 души.
Теменужка Петкова: Да, по 4 членно семейство.
Водещ: Какво щеше да стане? Щяха да спрат поддаването или да намалят количеството? Какво щеше да стане?
Теменужка Петкова: Не. Просто нямаше да има доставки на природен газ за абонатите на "Овергаз" и това, което направи държавата, смея да твърдя, че е една изключително отговорна постъпка от нейна страна, тъй като представете си, че ако държавата не се беше намесила какви щях да бъдат коментарите, и какви щяха да бъдат анализите днес? Държавата, с ясното съзнание, че е получила информация на 30 декември за това, че заявените количества на "Овергаз" срещу тяхната заявка стои нула, и държавата не е реагирала, какво щеше да се случи? Тези 200 000 български граждани каква Нова година щяха да посрещнат и как, всъщност, щяха да задоволят своите потребности от подаване на газ, не само за новогодишната нощ, но и оттук нататък.
Водеща: Преди малко Илиян Василев обясни, че това общо-взето е схема,игра на Русия, които очевидно искат да се отърват и да неутрализират доставчика, посредника. Какво е мястото на България във вече геополитическата тема?
Теменужка Петкова: Аз не бих искала да навлизам в подобни конспирации, но това, което е важно за нас, е какво направи българското правителство, какво направиха българските държавни енергийни дружества.
Водеща: Има ли конфликт между българки чиновници и високо по етажите на енергийната ни система и "Овергаз", защото имаше реплики: "Вие искате, това е опит да се открадне бизнеса ни", казват от "Овергаз", макар че досега мълчание има абсолютно по темата.
Водещ: Мълчат. Ние ги каним, те мълчат. Това е тяхна преценка, че е по-добре да мълчат.
Водеща: След което пък отговор от отсрещната страна…
Теменужка Петкова: Аз не знам за какъв опит за открадване на бизнес може да се говори, при положение,че държавата подаде ръка в този труден за "Овергаз" момент. Аз разполагам с писмото на "Овергаз Мрежи" до "Булгаргаз", в което те молят много бързо да се подпише договор между "Булгаргаз" и "Овергаз Мрежи", с който договор да се осигурят доставките на природен газ за абонатите на "Овергаз".
Водещ: Илиян Василев направи следния прочит, че очевидно става дума за някаква сделка, че Русия желае за бъдещи проекти да получи зелена светлина, като в замяна на това, явно е от общ интерес този играч в момента "Овергаз" да бъде отстранен, "Булгаргаз" да поеме всички доставки, и че тук става въпрос за едно узурпиране на тази територия и липса на конкуренция. Горе-долу това каза.
Теменужка Петкова: Вижте, една от основните задачи на правителството е да създава конкуренция и да развива пазара, както електроенергийния, така и пазара на природен газ. Една от нашите основни задачи в близко бъдеще е да създадем на тази българска независима енергийна борса и сегмент за търговия с природен газ. Така че всякакви…
Водещ: Вие разбрахте ли защо, понеже се изписва тяхното становище на "Овергаз", говорихте ли с Дончев или с друг представител на "Овергаз"? Те твърдят, че нищо не дължат, че всичко си е регулярно. Ето, няма задължения с настъпил падеж и т.н., твърдят, че нямат никакъв проблем с плащанията.
Теменужка Петкова: Вижте, не е работа на министъра на енергетиката или на държавата да се намесва в едни чисто търговски отношения, на една частна компания с друга компания, аз лично не съм разговаряла с г-н Дончев и не знам какво е състоянието на неговите задължения, или съответно вземания.
Водещ: Не го възприемате като някаква жертва, която е мачкана от руска страна, а пък тук някой помага за това?
Теменужка Петкова: Не, в никакъв случай. "Овергаз" е просто другия доставчик, който доставя, всъщност ползва близо 10% от доставките на природен газ за България. Другият доставчик, който реализира доставката на 90% от природния газ за България, е "Булгаргаз". Аз не смятам, че тук има някаква жертва. Напротив, това е една компания, която съвсем нормално извършва своята лицензионна дейност, има ангажименти по своята лицензия, и тя трябва да ги изпълнява. В тази ситуация тази компания очевидно беше изпаднала в определено затруднение и държавата…
Водещ: Винаги ли се намесва държавата така? Видях във форумите:"Защо държавата не се намеси, когато Топлофикация остава…вярно, през лятото става това, но без топла вода по няколко седмици своите абонати, никой не иска да им отнеме лиценза, когато нямаме топла вода седмици наред?".
Теменужка Петкова: Тук става въпрос за нещо съвсем различно. Топлофикация прави такива ремонти, които са планови ремонти и това не е някаква чрезвичайна ситуация. Не са спрели доставките.
Водещ: Да, но да нямаш топла вода 3 седмици, в смисъл, държавата не се намесва тогава.
Теменужка Петкова: Да, така е, но това са такива ремонти, които са свързани с определена профилактика. Те са планирани и тук не става въпрос за никаква чрезвичайна ситуация. Докато в тази ситуация нещата стоят по малко по-различен начин. "Овергаз" има свои ангажименти по лицензи, които ангажименти беше на прага да не изпълни, ако не беше подписан договора на 31 декември в 18:30 часа.
Водеща: На мен въобще не ми е ясно как от "Овергаз" казват: "Няма такова нещо, не приемаме за официален документ това, което са ни изпратили, нямаме задължения към днешна дата."
Водещ: А пък вие го имате.
Теменужка Петкова: Аз лично разполагам с писмото, което "Овергаз"…
Водеща: То не е спорът за писмото, а за значението на писмото.
Теменужка Петкова: Вие смятате ли, че ако нямаше наистина проблем, "Овергаз" щеше да напише това писмо до "Булгаргаз", за да поиска доставки?
Водеща: За да си поиска доставки. Опитвам се да си изясня ситуацията за това разноговорене. Не ми е ясно.
Водещ: Можем ли да кажем простичко че този, който има природен газ решава да си смени посредника и толкова, по един или друг начин?
Теменужка Петкова: Това са теми, които са извън нас. Това са теми, които са извън правителството. Пак казвам, това са отношения между "Овергаз" и техните съакционери "Газпром".
Водещ: Защото разбирате, затова ви питам, а не защото са в нас темите.
Теменужка Петкова: Не смятам, че може да се говори за такава тема.
Водеща: Добре, благодаря ви. Благодаря за това, че дойдохте в студиото ни в първия работен ден от 2016 година. Успешна да ви е.
Теменужка Петкова: Аз също ви благодаря. Благодаря, успех на всички.