Телефон +359 2 9263 152
Имейл e-energy@me.government.bg
Pin София, ул. „Триадица“ 8

Теменужка Петкова: Над 18 млн. евро ще инвестира Шел в търсене и проучване на блок "Силистар" в Черно море

Водещ: Една от големите петролни компании в света ще търси нефт и природен газ във водите на Черно море край Силистар. Същевременно стана ясно, че дългоочакваният старт на българската борса за търговия на ток е планиран на 8 декември 2015 г. Темите ще коментира министърът на енергетиката Теменужка Петкова. Да започнем с избора на компанията, която ще търси нефт и природен газ във водите на Черно море край Силистар, какво означава този избор и какво следва от тук нататък?

Теменужка Петкова: Вие знаете, че едно от първите решения на нашето правителство в сектор "Енергетика" беше свързано с това да стартират процедурите за проучване на дълбоко Черно море, двата блока, Силистар и Терес. Вече с радост мога да споделя с вас и вашите слушатели, че приключи процедурата по избор на изпълнител, който ще проучва блокът Силистар. Това е един от световните лидери в бранша, това е компанията "Шел", така че това което предстои от тук нататък е проучване за 5 години, както вие споменахте. Надяваме се това да бъде една много успешна крачка напред за диверсификацията на източниците за природен газ в България. Знаете, че в момента върви проучването в блока "Хан Аспарух", така че това е една много важна и сериозна крачка към диверсификацията на източниците на доставка на природен газ за България. Общата стойност на предложената програма от страна на "Шел" възлиза на стойност от 18 милиона и 600 хиляди евро, като е предложен бонус при подписване на договора за търсене и проучване, който е на стойност от 4 милиона и 900 хиляди евро. Този бонус ще бъде внесен в бюджет веднага с подписването на договора. Надявам се тези проучвания да приключат с успех. Първоначалните геоложки проучвания и сеизмиката, с която разполагаме са много обнадеждаващи, така че се надявам в най-скоро време, в следващите няколко години, България наистина да може разчита на местен добив, така както съседна Румъния успява да задоволи близо 95% от своите потребности с местен добив.

Водещ: Кога се очаква проучванията да дадат резултат? В края на петата година или е възможно по-рано?

Теменужка Петкова: Възможно е и по-рано. На първо място трябва да стартират процедурите по сключването на договора. Знаете, че трябва да е налице решение на Министерски съвет, което аз ще внеса. Това решение ще даде крайните резултати по отношение на процедурата, която беше проведена, след което ще се пристъпи към подписване на договора. Надявам се в скоро време да има резултати.

Водещ: Какво ще се случи с другия блок в Черно море – "Терес", където нито една от петте компании не е подала оферта за участие?

Теменужка Петкова: Съгласно закона и установеният ред, там е предвидено прекратяване на процедурата, така че тази процедура, тъй като тя се стартира и се възлага от Министерски съвет, реда за нейното прекратяване отново е с решение на Министерски съвет.

Водещ: Ще бъде ли обявяван още един конкурс, или...?

Теменужка Петкова: Ще обмислим и такъв вариант, може би на един по-следващ етап. Нека да видим какво ще се случи с "Хан Аспарух", нека да видим и проучванията в "Силистар" и може да обмислим някакъв друг вариант свързан с блока "Терес".

Водещ: Да ви помомя да коментирате и другата новина за дългоочаквания старт на българската борса за търговия на електроенергия. Реално какво означава това за потребителите на ток у нас, както за бизнеса, така и за битовите потребители.

Теменужка Петкова: Един от основните приоритети в нашето правителство в сектор "Енергетика", знаете, че е свързан с либерализацията на електроенергийния пазар. Пълната либерализация на електроенергийния пазар. Сега сме на прага този приоритет да бъде осъществен. От началото на нашия мандат, ние поработихме доста усърдно в тази посока, знаете, че в началото на 2014г. нашите колеги от предишното правителство бяха създали компанията "българска независима енергийна борса", след това през месец декември тази борса получи своя лиценз от комисията за енергийно и водно регулиране. В последствие през април сключихме договор с най-големия борсов оператор в Европа и една от най-големите компании, която се занимава с борсова търговия на електрическа енергия. Сключихме договор и със световна банка през месец август, чиято задача е да се разработи модела за либерализация на енергийния пазар, най-добрият модел за либерализация на пазара в България. Модел, който да бъде изцяло съобразен със спецификата на пазара у нас, който да принесе най-добрите практики в тази област, така че се надявам в началото на 2016г. електроенергийният пазар да бъде напълно либерализиран, което ще даде възможност сектор "Енергетика" да бъде поставен в качествена нова ситуация, която ще постави българската енергетика изцяло на пазарни основи и на пазарен принцип. Това от своя страна ще доведе до увеличаване на конкуренцията. Надявам се и до редукция за намаляване на цените и ще даде възможност на всеки един български потребител да избира сам доставчик на електрическа енергия, разбира се при най-добрите за него условия.

Водещ: Тук се включват и битовите потребители, така ли?

Теменужка Петкова: Да, те също, както и индустрията. Целият процес, свързан с либерализацията на електроенергийния паза,р е насочен към това, да бъде единственият критерии, по който ще бъде определяна цената на енергията - да бъде пазарът. Няма нито един по-обективен фактор от пазара, от търсенето и предлагането, така че надявам се че това ще бъде една много сериозна крачка напред. От една страна ще доведе до пълна прозрачност в сектора, от друга страна ще даде възможност за финансовото стабилизиране и на НЕК. Не е тайна за никого, че НЕК до сега беше буферът, който опираше всички негативи в сектор "Енергетика", поради това, че съгласно законовата уредба беше поставен в качеството си на единствен купувач и обществен доставчик и НЕК е принудена да изкупува електрическата енергия по дългосрочните договори, от ВЕИ производителите, от когенерациите, от топлофикационните дружества на цени, които са по-високи от пазарните, на които НЕК всъщност продава тази енергия. В резултат на това, в системата се генерира дефицит, който на практика е заложен от нормативната уредба и регулаторната рамка. Сега с либерализацията на пазара с разработването на компенсаторен механизъм, това ще бъде преустановено. Надявам се НЕК наистина да се превърне в едно търговско дружество, което работи при напълно пазарни условия.

Водещ: До края на октомври да има подписано окончателно инвестиционно решение за газовата връзка с Гърция. Има ли оптимизъм по тази тема?

Теменужка Петкова: Аз лично съм оптимист в тази посока, тъй като от наша страна са налице много интензивни разговори и преговори с нашите партньори. Знаете, че този проект се реализира от едно съвместно акционерно дружество между Български енергиен холдинг (БЕХ) и дружество "Посейдон", в който акционери са италианската компания "Edison SpA" и гръцката държавна компания "DEPA", от наша страна участва БЕХ, като акционер. Ние водим много активен диалог с нашите партньори. Имаше теми, по които имахме известни различия по отношение на това, как точно трябва да се развие проектът. Към този момент, тези спорни теми са изяснени и аз много се надявам, че след като има правителство в съседна Гърция, което е стабилно, ще имаме възможност до средата на месец октомври да подпишем окончателното инвестиционно решение. До края на тази седмица аз ще поискам да проведа среща с моя гръцки колега, министърът на енергетиката, така че да изясним и последните детайли и да пристъпим към подписването на окончателното инвестиционно решение. Решение, което ще даде възможност за старт на проекта, така че да можем да го реализираме в най-скоро време, имайки предвид неговото стратегическо значение, не само за България, но и за целия регион в Югоизточна Европа.

Водещ: Реално, като старт на строителството, какво би означавало това или е рано да се каже?

Теменужка Петкова: Рано е да се каже, нека подпишем първо окончателното инвестиционно решение, което ще ни даде яснота за параметрите на този проект. Знаете, че в това окончателно инвестиционно решение са налице клаузи, които са свързани с норми на възвращаемост на проекта и свързани с трасета - всички тези неща предстоят да бъдат финализирани. От тук нататък вече имаме възможност и ние да финализираме процедурите, които са свързани с изборни изпълнителни по отношение изпълняването на този проект.

Водещ: Във връзка с осъществяването на този проект, каква е позицията на България по отношение по едно евентуално изграждане на терминал за втечнен природен газ на Егейско море, което според експерти е най-бързо и ефективно решение за диверсифициране на доставките, не само за България, но и за региона?

Теменужка Петкова: Ами, знаете, че България разглежда всеки един проект, който е свързан с диверсификацията и с възможност за диверсификация, както на източниците, така и за маршрутите за доставка на газ, така че сме отворени за всеки един такъв проект, който би довел до диверсификация на източниците и маршрутите за доставка на природен газ.

29.09.2015

радио "Фокус"