Теменужка Петкова: Правителството работи за стабилизиране на сектор "Енергетика", а цените на ел. енергия трябва да се определят от КЕВР
Водещ: Голямата новина от вчера – правителството застана зад бизнеса и се обяви срещу увеличението на цената на тока. Макар да няма вариант, в който да повлияе на решението на КЕВР в крайна сметка Министерски съвет каза, по-скоро сме против. Добро утро и на енергийния министър Теменужка Петкова. Добре дошли.
Теменужка Петкова: Добро утро, благодаря.
Водещ: Очаквате ли комисията да се вслуша в мнението на правителството?
Теменужка Петкова: Ами вижте, години наред в общественото мнение витаеше нагласата и настроението, че всъщност изпълнителната власт по някакъв начин влияе върху решенията на регулатора. С промяната в закона за енергетиката, която ние направихме и тя е в сила от 6 март 2015 година, смятам, че успяхме да разсеем всякакви такива съмнения, тъй като КЕВР се избира пряко от българския парламент, тя е на пряко подчинение на парламента и взима своите решения абсолютно самостоятелно независимо от изпълнителната власт, единствено по своя воля и компетентност. Това, което всъщност се случи – комисията взе такова свое решение, съответно излага мотиви във връзка с увеличението на цената на тока, излага своите мотиви във връзка с изравняването на цената на "задължение към обществото", която трябва да се поеме от бизнеса и от битовите потребители. Правителството не му остава нищо друго освен да се съобрази с такова едно решение на комисията. Не е работа на правителството да се произнася за цената на тока, аз съм имала възможност и друг път да го кажа…
Водещ: И въпреки всичко го направи индиректно.
Теменужка Петкова: …правителството има ангажимента да провежда политики в сектор "Енергетика", които политики са насочени към това секторът да бъде реформиран и да се създадат максимално добри условия за функциониране на този сектор, тъй като състоянието там наистина е…
Водещ: Откъде дойде разминаването?
Теменужка Петкова: …драматично в сектора "енергетика".
Водещ: Откъде идва това разминаване в разчетите на бизнеса и на регулатора?
Теменужка Петкова: В разчетите на бизнеса не мога да кажа откъде идва това разминаване и в разчетите на регулатора, тъй като темата с цената на тока и разчетите на регулатора е единствено и само в неговата компетенция. Но от доклада на регулатора, който е публичен и е на сайта на КЕВР и от протоколите, които са качени на сайта става ясно, че всеки един от комисарите е гласувал за това този доклад да влезе в сила и всъщност да се превърне и в ценово решение на комисията. Поради тази причина от правителството смятаме, че няма нищо по-естествено, след като всички комисари са избрани от българския парламент, този дебат свързан с цената на тока и с мотивите, този дебат трябва да бъде пренесен в парламента. Там е мястото на този дебат.
Водеща: Понеже започнахте с мотива за прозрачност и независимост и заради промените, които направихте в законов аспект, това не е ли някакъв вид демонстрация за това, че вече комисията работи независимо. Че не се съветва с политиците? Парламентът също донякъде се оказа изненадан, така изглежда в известен смисъл като демонстрация за прозрачност.
Теменужка Петкова: Ами вижте, няма как да изглежда по този начин, това е наистина абсолютна прозрачност и абсолютна обективност в работата на регулатора. Изпълнителната власт по никакъв начин, уверявам ви, не се е намесила в решението на комисията. Доказателство за това е и възражението, което НЕК направи срещу решението на регулатора.
Водещ: Да, това от няколко дни го казвате, ама това пак допълва тезата, че наистина се работи в полза на твърдението как КЕВР е абсолютно независим орган.
Теменужка Петкова: КЕВР е абсолютно независим орган, на КЕВР няма как изпълнителната власт да му влияе по някакъв начин.
Водеща: Ама сега ще му повлияе индиректно.
Теменужка Петкова: Не, няма да му повлияе. Правителството на вчерашното заседание при премиера, министрите, които имат отношение към цената на тока, съвместно с премиера, обсъдихме какви са възможностите и решихме да предприемем допълнителни мерки, които мерки да са насочени към това да бъде стабилизиран секторът. Взе се решение и това ще бъде факт, да се пристъпи към 10-процентно намаление на административните разходи в сектор "Енергетика".
Водеща: Това достатъчно ли ще бъде обаче? Вашето експертно мнение като министър, доколко тези 10 % ще стигнат така, че да се балансира в известен смисъл системата?
Теменужка Петкова: Вижте, това е една от мерките, допълнителна мярка, които ние ще предприемем и които ще извършим категорично. Другата мярка, която изпълнителната власт предприе, това са проверките, които в момента контролните органи на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) извършват в енергийните предприятия, които произвеждат енергии от възобновяеми енергийни източници, тъй като вие знаете, че никой досега не е проверявал на практика какви са разходите за инвестиции на тези енергийни предприятия, защото на базата на тези разходи е определена и преференциалната цена на енергията, която те продават. Така че с нетърпение очакваме резултатите на АДФИ, за да видим в действителност има ли някакъв проблем, който е системен по отношение определянето на цените и извършването на фактическите разходи за инвестиции и съответно АДФИ ще предостави тези свои доклади на КЕВР, която има компетентността да предприеме действия във връзка с тези резултати.
Водещ: Ако успеете да овладеете кризата в енергетиката, това означава, че със сигурност пък ще се развие криза в останалите сектори на бизнеса. Протести от 26-ти по един час спиране на работа…
Теменужка Петкова: По отношение на заявените протести от страна на бизнеса аз смятам, че ние ще намерим допирната точка и диалога с бизнеса, защото този диалог на практика не е спирал. Ангажиментът, който има правителството и в частност Министерство на енергетиката, Министерство на финансите и Министерство на икономиката във връзка с определянето на, във връзка с изработването на наредбата свързана с намаляването на тежестта върху индустрията по отношение на ангажиментите за изкупуване на енергията от възобновяеми енергийни източници, предвижда съответно да се въведе такова намаление по отношение на цената "задължение към обществото", по отношение компонентата свързана с енергията от възобновяеми енергийни източници. Това, което направиха трите министерства и разбира се, изпълнителната власт на практика е, поканихме по време на изготвянето на тази наредба в нея да вземат участие и да присъстват представители на КРИБ, представители на работодателските организации, поканихме като наблюдатели и представители на КЕВР да участват в изготвянето на тази наредба. Направихме всичко възможно тази наредба да бъде изготвена максимално бързо – съгласно закона тя трябваше да бъде изготвена до 6 септември 2015 г. Предвид новия ценови период мобилизирахме своите усилия и трите министерства изготвихме наредба за намаляване на тежестта върху бизнеса максимално бързо и в момента е на обществено обсъждане. Претенцията на бизнеса по отношение на тази наредба е свързан с кръга на лицата, които имат право да се възползват от тези облекчения. Тук искам да отворя една скоба и да кажа, че тази наредба е изготвена изцяло в съответствие с насоките на ЕК за намаляване на тежестта върху индустрията по отношение на енергията от ВЕИ-тата. Но тази преференция не може да се ползва от всички – ясно са определени в насоките на комисията индустриите и секторите, които могат да се ползват от тази преференция. Ние нямаме право и нямаме възможност да се разпрострем до безкрайност – това, което обмисляме в момента като възможност и като вариант е да се разшири обхвата на лицата, които, от тези индустрии, които са посочени, тези сектори, които са посочени в приложението към насоките на ЕК, но да разширим обхвата на лицата, които могат да се ползват от тези облекчения като това вероятно ще бъдат лицата, които използват от 2 гигавата до 30 гигават часа ел. енергия, което на практика ще създаде възможност по-голяма част от бизнеса да се възползва от тази преференция.
Водещ: Тук в "Денят започва" вицепремиерът Томислав Дончев преди десетина дни каза, че, цитирам ви дословно – "има неразбиране и неточност по отношение на цената на тока". Той призова и за срещи между бизнеса, регулатора и Министерство на енергетиката – от чия страна е това неразбиране?
Теменужка Петкова: Ами цената на тока се определя ясно от кой, от КЕВР. Неразбирането, аз смятам, че ако има някакво неразбиране, ще бъде изяснено. Споменах вече, че върви обществено обсъждане по наредбата, която касае пряко бизнеса, ние сме отворени за диалог, отворени сме за дискусия, нещо повече. Преди да подготвим този вариант на наредбата, ние сме съгласували този вариант, обсъдили сме го с бизнеса и сме готови отново да седнем на масата за преговори с тях и ако има нещо, което би могло да бъде полезно и би могло да бъде актуализирано в тази наредба, готови сме да го направим.
Водещ: Последно, за да завършим темата за тока, има ли политически чадър над ВЕИ-тата? Доколко е вярно това твърдение, че 10 процента от българските депутати имат дял във ВЕИ-тата?
Водеща: Имат перки както пише в днешната преса?
Теменужка Петкова: Вижте, аз за българските депутати не мога да кажа нищо, но мога да кажа, че от страна на правителството категорично няма абсолютно никакъв чадър и никой не стои както зад перките, нито зад панелите, така че нашите…
Водещ: Ама явно е печеливш бизнес, ако наистина 10 % от депутатите имат участие – да вземем и ние да се включим.
Теменужка Петкова: Не мога да знам… Аз за това да има публичност и да бъде ясно кой с какви перки или кой с какви панели разполага от българските депутати, смятам, че и колегите от правителството и всички, и премиерът много ясно е заявявал своето виждане, че трябва да има абсолютно пълна прозрачност и да се знае кой кой е. Категорично правителството не прави подобен чадър. Доказателство за това са и промените в Закона за енергетиката, това, че в момента се извършват проверки върху предприятията, които произвеждат енергия от ВЕИ-та. Така че ако има някакъв чадър нали разбирате, че никой няма да тръгне по този начин да проверява за първи път, забележете, за първи път се прави такава проверка – на място, по документи и реален преглед на инвестицията.
Водеща: Може ли нещо лично да споделя. Докато отсъствах.
Теменужка Петкова: Може.
Водеща: …сега от сутрешния блок, сънувах една вечер, че Владимир Путин е размислил за "Южен поток". Понеже се връщате от Санкт Петербург, какво правихте там – нарисувахте ли газовия хъб на нова карта или показахте готов проект?
Теменужка Петкова: Срещата в Санкт Петербург, посещението като цяло може да бъде определено като изключително успешно посещение. Първо взехме участие аз и министър Павлова в икономическия форум в Санкт Петербург, участвах в един съвместен панел с министър Новак, след което имах отделна среща с министър Новак, с първия зам.-министър на енергетиката, със съответно колеги от делегацията от българска страна имахме възможност с министър Новак да обсъдим доста сфери от нашите взаимоотношения. На първо място обсъдихме възможността за провеждането на среща на работната група по енергетика, която е в рамките на междуправителствената комисия, икономическа комисия между България и Русия.
Водеща: Хареса ли им на руснаците идеята за газов хъб?
Теменужка Петкова: Изложихме идеята за газов хъб. От страна на министър Новак беше пояснено, че тази идея ще бъде разгледана и ние ще чуем тяхното становище на срещата, която ще бъде проведена на работната група, надявам се в София да се случи това, може би края на месец юли.
Водещ: А този газов хъб не е ли индиректно влизане в "Турски поток"?
Теменужка Петкова: Не, не бих казала.
Водещ: Защото газовия хъб ще бъде разпределител на това, което се случва по пътя на газа.
Теменужка Петкова: Не, не бих казала. България следва своята политика по отношение на диверсификацията на източниците и маршрутите за доставка на природен газ. Следвайки тази наша политика, вие отдавна знаете за нашата идея, която сме изработили, нашата концепция за изграждането на газов хъб – нещо повече, проектите, които формират концепцията за газов хъб на територията на България са включени в 10-годишния план на Европейската организация на газопреносните оператори. Включени са там, в момента върви проверка и анализ по отношение на това тези проекти как биха се отразили на съседните страни и ако ЕК прецени, че те не биха се отразили по негативен начин на съседните страни, то те ще могат да бъдат определени като проекти от общ интерес. Така че не можем да говорим за някаква връзка между газовия хъб, това е отделна, самостоятелна, самостоятелен наш проект, самостоятелно наше предложение и точно върху това предложение ние очакваме нашите руски партньори да кажат своето мнение и виждане.
Водеща: Някакъв знак, сигнал за "Южен поток", нещо разменихте ли като фраза ценно, които трябва да знаят българските зрители?
Теменужка Петкова: Ами вижте, тезата на руските колеги е, че те всъщност в момента работят по друг проект, идеята им е по отношение на друг проект.
Водеща: Няма промяна там?
Теменужка Петкова: Но това, че те приеха нашето предложение за разглеждане на нашата идея за изграждане на газов път на територията на България, ще я обсъдят съответно, ще я анализират и това, че ще получим отговор смятам, че е добър знак.
Водещ: Финално – като търсим добри знаци, преговори с Гърция, Турция, Сърбия и Румъния текат паралелно, докъде са стигнали те?
Теменужка Петкова: Преговори в смисъл?
Водещ: Газовите връзки.
Теменужка Петкова: За интерконекторните връзки?
Водещ: Да.
Теменужка Петкова: Ами интерконекторните връзки смея да твърдя, че се движат доста добре, имайки предвид това, че години наред нищо не беше правено отношение на тези проекти. Приключи обществената поръчка за избор на изпълнител във връзка с изграждането на интерконектора с Румъния. Към настоящия момент мисля, че изтичат последните дни, в които може да бъде подадено възражение по отношение на комисията за избор на изпълнител. Ако всичко с обществената поръчка приключи в рамките на законоустановените срокове, то до края на 2015 година първият интерконектор с Румъния трябва да бъде факт. По отношение на интерконектора с Гърция, вие знаете, че там предстои подписването на окончателно инвестиционно решение. Имаше известни коментари от страна на нашите гръцки колеги, съакционери в нашето съвместно дружество. Надявам се техните притеснения и коментари, които те направиха, да бъдат обсъдени в най-скоро време и подписването на едно такова решение да стане факт. По интерконектора с Турция в момента върви обществената поръчка, която е свързана с предпроектното проучване, по сръбската връзка отново е в ход обществената поръчка, която е свързана с избора на строителен надзор във връзка с изграждането на трасето, така че нещата се движат. Надявам се…
Водещ: И България скоро става газов център на Балканите? Така звучат нещата.
Теменужка Петкова: Да, това е и нашата цел. Аз съм сигурна, че това ще стане.
Водещ: Дано да стане.
Водеща: Да си го пожелаем.
БНТ, "Денят започва"