Телефон +359 2 9263 152
Имейл e-energy@me.government.bg
Pin София, ул. „Триадица“ 8

Теменужка Петкова: "Предвиждаме интерконекторът с Румъния да е изграден до края на 2015 г."

Водещ: За поредното развитие на енергетиката у нас и в балканският регион, сега ще говорим с министъра на енергетиката, г-жа Теменужка Петкова. Здравейте г-жо Петкова.

Теменужка Петкова: Здравейте.

Водещ: Благодаря за това, че се съгласихте на участие в нашето предаване. Към момента, до колкото е известно, вие се връщате от междуправителствената среща в Крайова, Румъния, между правителствата на България и Румъния. Подписаха се няколко споразумения там, имаше и тристранна среща с нашите съседи сърбите и техният министър-председател. Обаче, има ли напредък по отношение на междусистемната газова връзка с Румъния, която по отношение на строежа, като че ли е най-напред, но още не функционира тази тръба, нали така?

Теменужка Петкова: Да, точно така. Може би е важно да кажа първо това, че тази седмица беше изключително важна и наситена от събития, свързани със сектора "Енергетика". На първо място срещата, която бе проведена в София, на 22.04.2015г., във връзка с инициативата за изграждане на вертикалния газов коридор. И междуправителственото заседание, което беше проведено вчера в Крайова, на което също основна тема беше областта на енергетиката. Това, което споделих с моя румънски колега, министърът на енергетиката, г-н Андрей Доминик Геря, свързано с нашите взаимоотношения по отношение на енергийните проекти, беше много ползотворно. Обсъдихме, разбира се и интерконектора Румъния-България, тъй като това е една много важна, междусистемна, газова връзка между двете страни, която ще играе много съществена роля във връзка с диверсификацията както на източниците, така и на маршрутите за доставка на природен газ.

Водещ: Кога ще играе обаче?

Теменужка Петкова: Постигнахме съгласие това да се случи до края на тази година, 2015г., тъй като както и вие отбелязахте, това е интерконекторът, който е най-напреднал като изграждане. Но за съжаление е настъпила повреда във връзка с експлоатирането на проекта по повод тръбата, която минава под Дунав, настъпила е авария, преди няколко години, но така или иначе до този момент не са предприети действия за нейното отстраняване. Това, което ние направихме съвместно, "Булгартрансгаз" и румънската "Трансгаз" бе да обявим веднага, обществена поръчка за да изберем фирми изпълнителки, които да работят по отстраняването на тази авария. В момента обществените поръчки са в ход, така че много се надявам, това наистина да се случи до края на 2015г.

Водещ: Обаче до 2015г. трасето ще може да пренася газ единствено в посока Румъния, защото налягането на газопреносната им система е по-ниско от българското, така ли е?

Теменужка Петкова: Точно така. Това беше и другата много важна тема, която вчера засегнахме с моя румънски колега и съответно на междуправителственото заседание. Налице е голяма необходимост от това да бъде изградена компресорна станция на територията на Румъния, която ще позволи реверсивна доставка обратно към България. Това е изключително важно за нас, за да може да бъде използван този интерконектор, неговият капацитет наистина да бъде използван оптимално, така че да има реверс в двете посоки. Получих уверение от моя румънски колега, че изграждането на тази компресорна станция е включена в инвестиционната програма на "Трансгаз" и до края на 2017г. тя ще бъде факт, така, че да могат да минават 1,5 млрд. м³ газ и в двете посоки.

Водещ: Обяснете, икономическа логика има ли, дори да заработи обратно и румънците да могат да ни пращат газ, от къде ще го пращат този газ? Има ли друг газ от Румъния, освен руският?

Теменужка Петкова: Румъния, знаете че добива газ от своите местни находища, така че от румънска страна ние бихме могли да получаваме газ и към България.

Водещ: Колкото до гръцката връзка, за която вие споменахте за тази среща, по вертикалния газов коридор, вертикален в смисъл, ако можем да го обясним на слушателите, това е тръба, която върви от юг на север през Българя нали, общо взето така…

Теменужка Петкова: Вертикалният газов коридор, неговата основна цел е свързването на коридора Север - Юг с Южния газов коридор, вкл. чрез този проект, ще се осигури и достъп до действащия, и до планираните нови LNG терминали в Гърция. Целта е да се осигури непрекъсваемост на двупосочните доставки на природен газ между България, Гърция и Румъния. За да се случи това, трябва да е налице инфраструктура. Тази инфраструктура, довежда до необходимостта от изграждане на няколко проекта. Тези проекти са, на първо място: изграждането и използването на съществуващи такива, това е съществуващият LNG терминал западно от Атина и планираните нови LNG терминали в Северна Гърция. Интерконекторът Гърция-България е изключително важен като инфраструктура по отношение на този проект. Проектът за рехабилитация, модернизация, съответно и разширяване на българската и румънската газопреносни системи, разширяването на газовите хранилища, нашето газохранилище в Чирен и интерконектора България-Румъния. Това са основните проекти и инфраструктура, по която всъщност ще се осигурява тази непрекъсваемост на доставките в двете посоки.

Водещ: Сега, по конкретно само за газовата тръба Стара Загора-Комотини. Парите разбрахме са осигурени. От кои европейски фондове ще дойдат те?

Теменужка Петкова: По отношение на тази връзка между Гърция и България, е важно да спомена следното: на 22.04., на срещата по изграждането на вертикалният газов коридор, с моя гръцки колега, г-н Лафазанис, обсъдихме напредъка по отношение на този проект, тъй като има такъв напредък и той е много сериозен, в сравнение с предишни години, когато нещата са просто са били спрели.

Водещ: Защо?

Теменужка Петкова: Ами честно да ви кажа, трудно ми е да си обясня защо. Изграждането точно на този интерконектор е изключително важно, за постигане на диверсификация на източника за доставка на природен газ. Нещо, което е изключително важно за нас, защото изграждайки този конектор с Гърция, ние на практика ще можем да осигурим още един източник, различен от Русия.

Водещ: Сега гарантирате ли, че има политическа воля и от двете страни, и от гръцка, и от българска, това да стане в обозримо бъдеще? За Румъния разбрахме – 2017г., за Гърция? До 1-2 години, до кога да чакаме?

Теменужка Петкова: Както аз, така и моят гръцки колега, в сряда имахме възможност да проведем много ползотворен диалог. Получихме уверение от гръцка страна, че този интерконектор е приоритетен и за тях. Ние ще работим в посока той да се случи в рамките на сроковете, които сме определили в пътната карта, която разработихме, във връзка с изграждането на този проект. Тази пътна карта беше едно от първите неща, с които нашето правителство се зае в сектор "Енергетика", тъй като този проект е наистина изключително важен. Това, до което успяхме да стигнем като договореност и имаме съгласието и на двете страни е, че подписахме основните принципи, върху които ще залегне споразумението между двете компании, нашата съвместна компания "Ай Си Джи Би", така, че този проект да се случи в рамките на сроковете. До средата на месец март 2016г. трябва да се започне строителството на проекта, а в средата на 2018г., проектът трябва да бъде приключен. На 29.05.2015г. постигнахме договореност да бъде взето окончателното инвестиционно решение за този проект. Това е изключително важно за нас, тъй като България, Гърция и Италия, съответно изпратихме писмо до ЕК с искане на осигуряване на грант, който е в размер на 220 млн.евро, за изграждане на този проект. Но за да бъде осигурен този грант, ние трябва да се движим в рамките на сроковете, които сме разписали в пътната карта. За това е важно да гледаме в една посока и наистина да работим за това, всеки един етап от този проект, да се случва в рамките на срока, който е определен.

Водещ: Извън техническо-бюрократичната част, която е много важна, разбира се, тези срокове, сега наистина ли могат да се спазят? До 2г. румънската тръба, до 3г. - гръцката тръба? Обикновено, оправданията са технически параметри по строежа, проблеми и регулации или няма пари. Двете оправдания валидни ли са в следващите 3г. според вас?

Теменужка Петкова: Ще направим всичко възможно, така че да изпълним сроковете, които поехме като ангажимент, както ние от страна на България, така и нашите партньори от Гърция и Румъния. На 22.04.2015г., освен че бяха приети основните принципи и беше подписано споразумението между двете компании, които имат обща проектна компания, "Ай Си Джи Би", ние приехме и бюджета на компанията, който е 10 млн. евро. Съответно 5 млн. евро ще бъдат предоставени от наша страна, от БЕХ и 5 млн. ще бъдат представени от нашите съакционери, от "Посейдон". Тези 10 млн. евро са изключително важни за ресурса, за тях е осигурено от наша страна, тъй като това ще ни позволи да започнем реални действия по изкупуване на земите по нашето трасе. Това е първата стъпка и ще я направим. Този път вървим в правилната посока, имаме волята да се случат тези проекти, оценяваме колко важни са те и, че всъщност без тяхната реализация, трудно бихме могли да говорим за диверсификация на източниците и на маршрутите за доставка на природен газ.

Водещ: Говори се обаче често и за интереси, които през годините спъват тези връзки, газови. Искаме от гърците да ни свържат, защото през тяхна територия вероятно ще минават големи други потоци от газ. Дали са чрез втечнен газ терминали или големи инфраструктурни проекти, газ от Азарбейджан. А се сърдим, поне по намеците на премиера Борисов излиза, че гърците преговарят с Русия на наш гръб, така ли е?

Теменужка Петкова: Не бих казала, че ние се сърдим на гърците. Тук става въпрос за суверенни държави и всеки има право да преговаря с всеки, има право да отстоява своите интереси. Но е важно да се концентрираме върху това - когато се водят подобни преговори, те на първо място трябва да бъдат съобразени с правилата на ЕС, трябва да бъдат съобразени с правилата на третия енергиен пакет и съответно, трябва да бъдат обявени и обсъдени в рамките на европейската общност. Така, че да знаем всъщност каква е визията, дали такъв един проект би имал подкрепа в рамките на общността, но не бих казала, че ние се сърдим на гърците. Всеки има право да води преговори, а пък ние сме длъжни да отстояваме и защитаваме нашите интереси, така както го правим и в момента. Ние сме достатъчно коректни, последователни, спазваме стриктно европейското законодателство и очакваме същото да бъде приложено и от страна на нашите партньори.

Водещ: Чисто хипотетично, защото все пак говорим за проекти, които са на хартия, когато говорим за доставката на руски газ до Турция, а от там Европа да си купува руския газ като заместител на планирания Южен поток проект през нашата страна. Има ли противоречие между това, този газ къде би бил по-изгодно да дойде в България, през гръцката връзка, която ние строим или директно да си направим връзка с Турция, от която да можем да черпим тези количества?

Теменужка Петкова: Аз мисля, че още е рано да говорим за т.нар. Турски поток като имаме предвид това, че до настоящият момент българската страна все още не е получила официално писмено изявление от "Газпром", във връзка с това, какво се случва с проекта Южен поток. Вие знаете, че ние имаме съвместна компания – "Южен поток-България", в която акционери са БЕХ и "Газпром". Тази съвместна проектна компания, продължава да е факт, предлага се гласуване на бюджета във връзка с нейната дейност…

Водещ: Ще платите ли вашата вноска, т.е. българската вноска?

Теменужка Петкова: В смисъл, българската вноска за какво, за бюджета?

Водещ: Да.

Теменужка Петкова: Тази компания, тя има утвърден бюджет. Този бюджет, към настоящият етап няма да плащаме допълнително. Този бюджет е определен, компанията разполага с такива средства, такова финансиране. От тук нататък е чисто въпрос на административно одобрение на този бюджет. Въпросът е, че има развитие и до настоящият момент, нашите съакционери от "Газпром" са представили такъв проект на бюджет, той се обсъжда. Аз смятам, че още е рано да се говори за Турски поток, имайки предвид това, че проектът наричайки го Турски поток и променяйки трасето, той ще стане значително по-скъп. Така, че аз лично не виждам някаква икономическа логика в подобна реализация, но нека да изчакаме.

Водещ: Да. Това ли е причината да няма напредък по отношение строежа на нова тръба с Турция, която наскоро беше обявена на 100 млн. евро като цена?

Теменужка Петкова: Аз не бих казала, че няма напредък по изграждането на интерконектора с Турция, там имаме също много сериозен напредък. Има създадена междуведомствена работна група между Министерство на енергетиката на Турция и на България. Тази работна група работи доста активно. От наша страна беше изготвено предпроектно инвестиционно проучване във връзка с този проект. Ние сме го предоставили на нашите турски партньори, очакваме от тяхна страна съответно те да ни предоставят подобен проект. Важно е може би да се отбележи това, че на 09.04. стартира обществена поръчка във връзка с предпроектното проучване на този проект, така че ние работим активно и по интерконектора с Турция. За нас всяка възможност за диверсификация на източник или на маршрута за доставка на природен газ е приоритет и работим наистина много активно. Не бих казала, че сме спрели разговорите с нашите турски партньори или, че действията по отношение на този конектор са спрени. Не, не е така.

Водещ: По повод официално потвърдената тази седмица, че ЕК завежда процедура срещу руската компания "Газпром", която може да се развие до съдебен процес в Европейския съд, вие какво бихте коментирали? Има ли наистина такива клаузи в договора на България с "Газпром", които ни забраняват реекспорта на газа към трети страни? Прочетохте ли документите на ЕК в какво точно обвинява тя. тази компания?

Теменужка Петкова: Аз се запознах с мотивите на Комисията, но коментарът, който мога да направя към този момент е, че все още е твърде рано да говорим за каквото и да било развитие по отношение на тази процедура, тъй като тук става въпрос за едни предварителни констатации на ЕК. От тук нататък има дълга процедура, която изисква предоставяне на отговор от страна на "Газпром" и съответно проучване на всички факти и обстоятелства по отношение на договорите, които са цитирани там. Така, че аз смятам, че е още рано, нека да изчакаме за да видим развитието…

Водещ: Да, то едно дело може да отнеме десетилетие в тази процедура…

Теменужка Петкова: Да, така е.

Водещ: …въпросът е принципен. Дали наистина България се е съгласила на такива клаузи, сама да си е забранила да препродава руският газ, едно и две, че Русия е извила ръцете на българското правителство при подписването на този договор за цената на газа? Това са твърдения на Брюксел, вие потвърждавате ли ги или ги отричате?

Теменужка Петкова: Вижте, това са клаузи от договор, който не мога да коментирам към този момент, тъй като в договора има съответно изисквания за конфиденциалност. Това, което мога да кажа е, че българската страна към този момент има сключен дългосрочен договор с „Газпром“ за доставка и за транзит на газ. Този договор съдържа определени клаузи, има яснота по отношение на това как е определена цената. Договорът е сключен, страните са се съгласили и договора се изпълнява в рамките на клаузите и условията, които са определени в него. А по отношение на наказателната процедура, нека да изчакаме развитието на тази процедура, на този процес и тогава ще видим каква ще бъде и нашата позиция.

Водещ: Г-жо Петкова, благодаря ви много за това участие.

Теменужка Петкова: Аз също ви благодаря.

Водещ: Чухте Теменужка Петкова, министър на енергетиката.

 

25.04.2015