Теменужка Петкова: Слагаме точка на лобистки закони в енергетиката
Г-жо Петкова, открихте ли течовете в енергетиката? И успяхте ли да запушите някои от тях?
Теменужка Петкова: През последните 10-12 г. енергетиката е управлявана по начин, който е създавал предпоставки за течове. Решени сме те да бъдат затворени и енергетиката да е предвидим отрасъл, да се стабилизира финансово и нещата да се случват единствено на пазарен принцип. Но първо е важно да се установи къде са пробивите, за да се вземе правилното управленско решение.
Като шеф на Агенцията за държавна финансова инспекция имах наблюдения върху енергийния сектор. Но не мога да кажа, че съм имала цялата информация. Отвътре нещата са силно притеснителни Това, което направихме, е да набележим краткосрочни, средносрочни и дългосрочни мерки за излизане от кризата. Анализирахме причините за дефицита.
А те са дългосрочните договори и спонсорираната от потребителите електроенергия, това ли е заключението?
Теменужка Петкова: Така е. Една от първите стъпки бе да седнем на масата на преговорите с американските "Марици". Те имат договори с НЕК със съответните гаранции, санкции и единственият път е да предоговорим условията, така че да са изгодни и за двете страни. Преговорите вървят много добре.
Съобщихте, че е подписан меморандум, но той не е ли по-скоро заявление за юбпн намепения?
Теменужка Петкова: Той е първа крачка към финала. С него двете страни се споразумяват, че са постигнали разбирателство цената да бъде намалена, а НЕК се ангажира да погаси просрочените си задължения, които не са малки - над 600 млн. лв. Това е първата мярка, за да запушим течовете. Другата е промяната в законодателството.
Как усетихте лобизма, защото промените орязват купуването на ток от когенерациите и бъдещите ВЕИ -та на преференциални цени?
Теменужка Петкова: Енергетиката е доведена до колапс. Няма алтернатива, освен да предприемем важни и непопулярни, много смели действия. Те са единствено възможните в тази ситуация и ще извадят енергетиката от този омагьосан кръг. Работихме по промяната в законодателството с ясното съзнание, че трябва да се сложи точка на лобистките текстове, на лобистите закони. И да се стабилизира секторът. От него зависи всяко едно българско домакинство и бизнесът.
Финансовият дефицит в НЕК не ви ли прилича на Бермудския триъгълник парите все изчезват. Ще се справите ли?
Теменужка Петкова: Всяка промяна в законодателството е с цел да свие дефицита. Една от мерките е от енергийния микс да излязат топлоелектрическите централи, които не произвеждат по високоефективен начин. Очакваме в резултат дефицитът да се свие със 100-150 млн. лв. Всяка от промените сме се опитали да я остойностим. Въвеждаме и една мярка с финансовия контрол в енергетиката, това е една изцяло нова стъпка.
Каква ще е тя?
Теменужка Петкова: Агенцията ще проверява всяка година енергийните предприятия, които работят по регулирани цени или чиято електроенергия се изкупува по преференциални цени. Това са всички предприятия, които формират енергийния микс, който после се продава на битовите потребители. Тук влизат държавните компании, двете американски централи, АЕЦ "Козлодуй", ВЕИ -тата, които са над 1,5 мегавата мощност. Всички, които бъркат в джоба на българския потребител.
А ЕРП -та ще бъдат ли проверявани?
Теменужка Петкова: Да, в качеството си на възложители на обществени поръчки. Това също е важно, за да видим как те изразходват тези средства. Преди 2 г. направихме финансови инспекции и се натъкнахме на много недобри практики, свързани с възлагане на поръчки на дъщерни компании без търгове. Но това е регламентирано в закона като изключение и създава такава възможност.
Законите могат да се променят.
Теменужка Петкова: Мисля, че ще й дойде времето и на тази промяна.
Как ще се овладее натискът върху цените на тока? Казвате, че увеличаването не е панацея.
Теменужка Петкова: Стоя на тези си думи. Свидетели сме как с години се увеличава цената на тока, а нищо в системата не се е променяло Това означава, че трябват други мерки. Част от тях вече сме ги предприели. Другата важна мярка е свързана с либерализацията на пазара.
С тези дългосрочни договори, със задължителното изкупуване на енергия на преференциални цени каква либерализация може да стане? А за енергийната борса слушаме от 2002 г.
Теменужка Петкова: Така е наистина. Но този възел трябва да се развърже, защото ще реши до голяма степен проблемите в енергетиката. През декември ДКЕВР връчи лиценза на "Българска независима енергийна борса". Това е задължително условие, за да тръгнем към либерализация. В момента колегите работят по търговската платформа. Водим преговори с борсов посредник. Поставили сме си за цел до края на 2015 г. пазарът да бъде либерализиран.
А моделът какъв е? Домакинствата как ще излязат на пазара?
Теменужка Петкова: Все още не сме избрали модел. Търсим различни варианти, проучваме опита на другите страни, ще направим така, че да изберем най-добрия.
Един от приоритетите, които заявихте, е местният добив на природен газ. Проучването на блок "Хан Аспарух" се забавя заради падането на цените на горивата.
Теменужка Петкова: То е отложено с половин година. Приоритет ни е сигурността на доставките, което е свързано с проучване и разработване находищата на газ и нефт у нас. Затова едно от първите решения на правителството бе да се стартира процедура за проучване в Черно море в блоковете "Силистар" и "Терес", а в петък подписах писмото до официалния вестник на ЕС, с което стартираме процедурата.
Спря ли "Южен поток" окончателно?
Теменужка Петкова: До този момент българската страна няма никаква информация от "Газпром" каква е тяхната визия за проекта "Южен поток". Няма официална писмена информация, която да ни даде възможност да кажем - да, това са фактите и оттук да започнем да анализираме ситуацията и да правим прогнози. Нека да изчакаме.
Не се ли притеснява ЕК, че Южният газов коридор натежава, става не коридор, а магистрата, по която ще тече руски и азерски газ , а крановете са в турски ръце?
Теменужка Петкова: На срещата на високо равнище в София на 9 февруари за изграждане на газови връзки в Югоизточна Европа се обединихме около тезата, че всяка страна трябва да има поне 3 различни източника, от които да получава природен газ . Беше предложен списък с 14 приоритетни проекта за Европейската общност, 4 са пряко свързани с България, това са интерконекторите и рехабилитацията на нашата газопреносна мрежа.
Това, което казвате, ми навява мисли за газопреносната ни система като транзитираща газ в различни посоки.
Теменужка Петкова: Да. Но още е рано да се говори.
Експерти се съмняват в газовия хъб при Варна. Депутатът Таско Ерменков написа стихотворение. Вие оптимист ли сте? На срещата ЕК казва, че ще съфинансира газови връзки, но за тези 2.2 млрд. евро, които трябват за газовия хъб, не отрони и дума.
Теменужка Петкова: На срещата на 9 февруари бяхме подготвили презентация за изграждането на газов хъб. Тя съдържаше както технически параметри, така и финансови. И обосновка защо този газов хъб трябва да е в България. Защо не да е пилотен проект на Европейския енергиен съюз.
След няколко дни е изслушването в арбитража за АЕЦ "Белене". Какво очаквате?
Теменужка Петкова: На този етап бих се въздържала от коментар. Очаквам справедливо решение и да се надяваме да бъде в наша полза.
Появяват се мистични инвеститори в "Белене". Обсъждате ли вариант да се обяви конкурс за купувач на проекта, отколкото държавата евентуално да плати 1.5 млрд. евро, колкото е искът на "Атомстройекспорт"?
Теменужка Петкова: Ако се появи сериозен инвеститор с опит в ядрената енергетика, защо не. Склонни сме да изслушаме всяко предложение и да преценим дали е добро за нас. България не е обявила, че придава този проект, смятам, че докато не приключи абритражът, трябва да сме по-обрани в позицията си.
Знаехте ли какво ви очаква, когато поехте поста?
Теменужка Петкова: Труден въпрос. Бях наблюдавала системата отвън, като представител на контролен орган, но когато човек влезе вътре и има отговорността да взема решения, нещата стоят по друг начин. Честно да си призная, изненадана съм от някои неща, и то не в приятна посока.
Дайте пример. Продаването на енергия от НЕК без търг сигурно е само един детайл.
Теменужка Петкова: Продадена е на зелено енергия за 2015 г. - 2,953 млн. мегаватчаса. Това не е обичайно, не трябва да бъде така. Затова сега работим по правила за продажба, които няма да допускат това да става без търг.
При каква ситуация бихте си казали, че сте успешен министър на енергетиката ?
Теменужка Петкова: Много ми се иска в края на мандата енергетиката да бъде стабилна, предвидима и да не се отъждествява с корупция и порочни схеми. Иска ми се секторът да стане прозрачен.