Теменужка Петкова: На финалната права сме в преговорите с американските централи
Водещ: Теменужка Петков – министър на енергетиката, здравейте и добре дошли.
Теменужка Петкова: Здравейте, благодаря.
Водещ: Споделяте ли подозрението на премиера Бойко Борисов, че двойните сметки за тока, които получиха някои абонати на практика са заговор срещу кабинета?
Теменужка Петкова: Нека да кажа така – поразително много съвпадения с февруари 2013 година. Отново края на януари, отново Варна, отново "Енерго-про". Отново две фактури със съответно две сметки и този път разликата беше, че падежа за плащания и на двете фактури настъпва в един и същи ден. Поразително много съвпадения. Това разбира се ме накара и мен, и цялото правителство, и всички органи в държавата да реагират много бързо. Тъй като смятам, че в този момент никой няма полза от това да има излишно напрежение в нашето общество, породено отново от проблема с високите сметки за ток.
Водещ: Не само вие, аз чух и вашия предшественик Драгомир Стойнев, който казва – те лъжат, те излъгаха. Така че тук не става дума даже за опозиция, за управляващи, всички са убедени, че електроразпределителните дружества лъжат. Стойнев казва – в парламента излъгаха.
Теменужка Петкова: Това, което направи Министерство на енергетиката беше веднага да бъде назначена проверка. Изпратихме веднага екип на Министерство на енергетиката.
Водещ: Какво показа проверката?
Теменужка Петкова: Това, което проверката показа е, че… ние извършихме на първо място проверка на техническите уреди, които следва да измерват потребената електрическа енергия. Показва, че има случаи, в които има електромери, които не са пломбирани, има случаи, в които часовниците на тези електромери отчитат с половин час разлика. Но това, което колегите ще проверят и предстои да бъде проверено… направихме констативен протокол от тази проверка и взехме една част от документите, които ще ни бъдат необходими, за да ги анализираме сега. Но очакваме още информация от "Енерго-про", съгласно която ние да проверим дали показанията, които показва съответно електромера и това, което е влязло в отчетите, във фактурите на хората е действително така. Но другото нещо, което е притеснително и това, което моите колеги споделиха веднага след завръщането си от проверката е, че в "Енерго-про" така е организирана системата на отчитане, че на практика клиентите получават известие за това, че имат сметка за плащане. И едва, когато отидат в мястото за плащане, тогава получават фактура и разбират каква е сметката, която трябва да платят. Това разбира се подлежи на проверка. Ние сме разговаряли с колегите от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) да видим дали това наистина е така. Друг проблем, за който колегите сезират и ние съответно ще уведомим и компетентния регулатор за това е, че в софтуера на "Енерго-про" не съществува възможност клиентите да проверят назад във времето какви са били техните сметки, съответно какво е било тяхното потребление. Подобен проблем в другите две електроразпределителни дружества не съществува. Така че това са няколко теми, няколко проблема, които следва да бъдат анализирани много сериозно, за да можем да бъдем наясно действително каква е причината – дали има умишлени действия или става въпрос просто за една недобра организация на работа.
Водещ: Обаче грешка, грешка, но хората говорят за стотици левове, така че електромерът половин час напред, половин час назад, часовникът – всичко това не се връзва със сметките, които хората обявяват, че трябва да плащат. Вие склонна ли сте да подкрепите това, което Делян Добрев поиска, шефът на енергийната комисия в парламента – десетократно да се увеличат глобите за ЕРП-тата при такъв тип или подобен тип нарушение?
Теменужка Петкова: Аз съм склонна да подкрепя едно такова предложение, защото смятам, че единствено високите санкции са мярката, която може да възпре от подобни действия електроразпределителните предприятия. Аз подкрепям подобна инициатива.
Водещ: До отнемане на лиценза може ли да се стигне? Това е стара мечта на Борисов, вие си спомняте когато същия филм преди две години се разиграваше. Той говореше как ще отнеме лиценза и се тръгна по някаква процедура, която се оказа, че не е възможна. Сега възможна ли е?
Теменужка Петкова: Лицензът може да бъде отнет, ако са налице случаи и се установи по безспорен начин, че са нарушени условията на лицензията. Но тук компетентността е на ДКЕВР. Аз държа да кажа, че колегите от ДКЕВР също извършват такава проверка. Може би в понеделник ще станат ясни резултатите от тяхната проверка. Така че те са органът, който следва да прецени налице ли са такива…
Водещ: Вие сигурно си говорихте и сигурно знаете предварително дали има някакви такива нарушения, които да доведат до отнемането на лиценза?
Теменужка Петкова: На този етап не сме водили подобен разговор. Нека да изчакаме резултатите от тяхната проверка и едва тогава те самите ще съобщят какво е тяхното виждане по този въпрос.
Водещ: Обаче същия този регулатор и неговата председателка каза преди ден-два, че на практика увеличение на цената на тока е неизбежно. Да не е от април, да е от юли. Неизбежно ли е, министър Петкова?
Теменужка Петкова: Нека да оставим темата с цената на тока в правомощията на държавния регулатор. Аз не искам и няма да бъда министърът, който ще казва цената на тока трябва да отиде нагоре или надолу. Смятам, че това е в изключителната компетентност на ДКЕВР. Това, което аз мога да кажа като министър на енергетиката е, че в сектор "Енергетика" е налице един много голям дефицит, това не е новина за никого. Дефицитът в НЕК е 3,3 млн. Текущият дефицит за 2014 година на НЕК е 598 млн. лв. Казвам тези числа не за да внасям допълнителен драматизъм в ситуацията, тя и без това е достатъчно драматична. Но ги казвам за това, за да мога да обоснова решенията, които правителството трябва да предприеме в този сектор за излизане от тази ситуация. Решения, които няма да бъдат никак лесни.
Водещ: Например?
Теменужка Петкова: Решения, които са свързани с промяна. В момента готвим законодателни промени. Знаете, че на второ четене предстои да бъде приет Закона за енергетиката. Там са предвидени редица законодателни промени, които целят именно това – да свият дефицита в НЕК.
Водещ: Какво може да свие дефицита в НЕК? Освен увеличаване на цената на тока?
Теменужка Петкова: Не, не бих казала. Обсъждаме възможността от енергийния микс да бъдат изключени топлоелектрическите централи, които произвеждат по неефективен начин. Смятаме, че това до голяма степен ще облекчи по някакъв начин дефицитът в системата. Наред с това водим активни преговори с двете американски централи. Вие знаете…
Водещ: Докъде стигнаха тези преговори?
Теменужка Петкова: Не смея да твърдя, че сме на финала на преговорите. Искам да подчертая това, че от страна на нашите американски партньори срещаме разбиране и водим един наистина конструктивен диалог.
Водещ: Склонни да са намалят цената?
Теменужка Петкова: Водим активни преговори в тази посока и ние имаме своите аргументи в посока това да се случи и срещаме разбиране от тяхна страна. Смятам, че това е един много сериозен напредък и много се надявам съвсем скоро да финализираме този процес и да имаме възможността да се похвалим с едни добри новини. Предоговарянето на дългосрочните договори също ще реши голяма част от проблемите с дефицита в системата.
Водещ: Да, то би трябвало да намали цената на тока, мен ако ме питате, от това което съм слушала не само от вас, а и от други енергийни експерти и ваши колеги. Но не знам дали можем такива…
Теменужка Петкова: Нека да кажем така, че до голяма степен дефицитът в НЕК ще бъде свит.
Водещ: Това ли е вече синонимът на цената на тока, дефицитът на НЕК?
Теменужка Петкова: В същото време трябва да бъдем коректни и да кажем, че НЕК има сериозни задължения към двете американски централи, и че те са й много сериозен инвеститор в сектор "Енергетика".
Водещ: Министър Стойнев каза, че са платили 100 милиона, за да седнат на преговорите, то е защото се дължат. И още дължим.
Теменужка Петкова: НЕК към момента дължи близо 600 милиона на двете американски централи. По-голяма част от тези задължения са просрочени. Но така или иначе НЕК в това състояние, в което се намира в момента, няма възможност да погаси тези свои задължения. Но след като преговорим двата дългосрочни договори, ние ще предприемем мерки и ще потърсим ресурс, който да ни позволи да започнем частично да погасяваме своите задължения към двете американски централи, тъй като те възникват по силата на договора.
Водещ: Ще е революционно, ако успеете да предоговорите цените, но аз от сърце го желая, защото това засяга всички нас. Кажете, действително ли има някакъв инвеститор за АЕЦ "Белене" кувейтски?
Теменужка Петкова: За АЕЦ "Белене" в МС е постъпило писмо от кувейтска компания. Това писмо беше препратено в Министерство на енергетиката, тъй като редът, по който е постъпило това писмо е различен от обичайният за подобна инвестиция.
Водещ: Защо, как пристигна?
Теменужка Петкова: Нормално е това да се случи чрез посолството на съответната държава или чрез Българската агенция за инвестиции. В този случай дошло е с пощата на Министерски съвет, съответно беше препратено към нас. Ето защо ние се нуждаем от малко повече време, за да съберем допълнителна информация.
Водещ: Сериозно ли ви звучи, защото то много кувейтци и много араби бродеха да купят едно-друго в България и нищо не се случваше?
Теменужка Петкова: Честно да ви призная начинът, по който е постъпило това писмо за някакви инвестиционни намерения, на мен лично не ми изглежда сериозно. Ето защо аз смятам и това и съм предприела като действия да направим проучвания, да видим тази компания с какви активи разполага, какъв е опитът в ядрената енергетика и предполагам, че тогава вече ще имаме повече информация.
Водещ: А дали са тези, за които Румен Петков говори? Той разговарял ли е с вас на тази тема?
Теменужка Петкова: Не. Не сме разговаряли с господин Петков.
Водещ: Понеже той каза, че има голям инвеститор. Няма значение, ще го питам него. А защо все още се надявате на "Южен поток", аз не мога да разбера наистина какво се случва? И вие, и Борисов сякаш давате такива знаци. Днес и Плевнелиев говори, вие наистина ли вярвате, че "Южен поток" може да се случи?
Теменужка Петкова: Знаете ли, аз понеже съм човек, който вярва единствено и само на документи. Тъй като към настоящия момент няма нито един официален писмен документ от нашия съакционер "Газпром" в съвместното дружество "Южен поток България". Докато такъв официален документ не е факт, ние не можем да твърдим, че "Южен поток" няма да се случи. Ние сме чули това, което чуха всички, чу цялото общество, чу изявлението на президента Путин на 1 декември 2014 г. Но когато става въпрос за едно акционерно дружество, което има ангажимента да изгради "Южен поток-България" на територията на България, каквото е "Южен поток-България", където акционери са БЕХ и "Газпром", то тогава нещата стоят по малко по-различен начин.
Водещ: А вие търси ли ли сте ги като министър на енергетиката, да търсите от Русия някакъв конкретен, категоричен отговор?
Теменужка Петкова: Да, разбира се. Аз проведох разговор с руския министър на енергетиката господин Новак още през м. декември веднага след събитията. Просто исках да чуя какво е неговото виждане и каква е визията на руската страна по отношение на този проект. Питах, разбира се, и за това ще бъдем ли писмено уведомени за волята на нашия съакционер? От страна на господин Новак беше пояснено, че те са направили анализ и са преценили, че ако "Южен поток", тъй като нашето искане, то от самото начало е такова – да, ние сме "за" "Южен поток". Да, той ще доведе безспорно до диверсификация на маршрутите, ще доведе до икономическо оживление в страната при изграждането на този проект, но това нещо трябва да се случи само и единствено при спазване на европейското законодателство. Министър Новак каза, че спазването на европейското законодателство прави този проект за тях неизгоден. Това бяха думите на руския министър на енергетиката.
Водещ: Но не ви е казал кога официално ще ви уведомят?
Теменужка Петкова: Да, не беше казано.
Водещ: Добре. Колко гълтат тези проекти като "Белене", като "Южен поток"? Знаете ли по колко на месец се плащат пари за проекти, които не се знае ще съществуват или не?
Теменужка Петкова: По отношение на проекта АЕЦ "Белене" мисля, че за всички е ясно – половината от дефицита в НЕК се дължи на този проект. По отношение на "Южен поток" към настоящия момент БЕХ като съакционер е вложил около 25 милиона лева. За щастие други разходи не са извършвани по този проект. Това, което може би е важно да знаят българските зрители е всъщност това, че БЕХ на 20 януари взе решение, с което предлага на изпълнителния директор на "Южен поток-България" от българска страна, да предприеме действия и да приведе възнагражденията на служителите в съвместната компания от българска страна в съответствие със средните възнаграждения със заетите в сектор "Енергетика". Така че…
Водещ: Те иначе много по-високи заплати ли са получавали?
Теменужка Петкова: Това, което вече е публична тайна за едни високи възнаграждения в съвместната компания, които така или иначе не са станали публично известни, тъй като акционерите не са постигнали съгласие да огласят тези възнаграждения, показва че възнагражденията са били по-високи от тези за сектор "Енергетика".
Водещ: Нямаме пари за нова мощност за АЕЦ "Козлодуй", доколкото разбрах от Борисов, ако американците сами не си я построят, казва той, нямаме пари – така ли е?
Теменужка Петкова: Премиерът Борисов днес беше много ясен и категоричен в своя отговор. Да, действително българската страна в настоящия момент няма възможност да си позволи даването на държавни гаранции, които държавни гаранции биха повлияли на дефицита или биха били за сметка на дълга…
Водещ: Т.е. американците трябва сами да си я построят, ако искат?
Теменужка Петкова: Да. Нашето предложение и всъщност нашата молба за съдействие при посещението на държавния секретар Кери в България беше "Уестингхаус" да се яви като стратегически инвеститор по този проект.
Водещ: Дойде ли енергийния експерт в България?
Теменужка Петкова: Не, все още не е дошъл.
Водещ: Чакате го. От отговора, който получих разбрах, че май няма да има скоро нова мощност в АЕЦ "Козлодуй"?
Теменужка Петкова: Аз смятам, че не можем категорично да кажем такова нещо, тъй като към настоящия момент има създадена работна група в Министерство на енергетиката между експерти от АЕЦ "Козлодуй", от БЕХ и експерти от "Уестингхаус". Колегите работят съвместно, като идеята на тази работна група е да се преразгледа споразумението и да се уточни какъв би могъл да бъде финансовият модел. Знаете, че решението на МС за сключване на споразумение с "Уестингхаус" е взето под условие, че това споразумение бъде преразгледано и препотвърдено от следващо редовно правителство. Точно това прави в момента и Министерство на енергетиката.
Водещ: Благодаря за този разговор.