Министър Петкова: Мобилизирана е цялата енергийна система на страната

Тема: Готови ли са дружествата за повишено потребление на ток?

Водещ: Вие сте с "Денят започва" на Йорданов ден, 6 януари, Йордановите студове са тук, снеговете също. Те предизвикаха вече проблеми с електроснабдяването на много места в страната. Добро утро на енергийния министър в оставка Теменужка Петкова, добре дошла!

Теменужка Петкова: Добро утро, благодаря! И първо да честитим празника на именниците днес.

Водещ: Така де, обаче май Вие не празнувате?

Теменужка Петкова: Има и такива моменти.

Водещ: Каква е ситуацията в момента? Колко и какви населени места са без ток?

Теменужка Петкова: Ситуацията към настоящия момент е следната – на територията на ЧЕЗ населените места без електрическо захранване през изминалото денонощие са 116. Това е на територията на област Благоевград, област Кюстендил, област Перник и София област. Приблизително 29 000 абоната са без електрическо захранване, но екипите на ЧЕЗ работят денонощно, над 100 екипа цяла нощ работиха на територията не тези засегнати от снеговалежа и от силния вятър места и постепенно и поетапно се възстановява електрическото захранване. На територията на Енерго-Про смея да твърдя, че може би ситуацията е най-усложнена. Населените места без електрическо захранване са 658 като най-много са населените места без електрическо захранване на територията на област Търговище – 197, на територията на област Добрич - 146, на територията на област Силистра са 103. Там отново екипите на Енерго-Про работят, 90 екипа работиха тази нощ, отстраняват се повредите поетапно, така че българските граждани трябва да бъдат спокойни, предприети са всички необходими мерки за гарантиране на енергийната сигурност на страната. На територията на EVN са 2 населените места без електрическо захранване или приблизително 125 абоната. Става въпрос за две села – едното е на територията на област Сливен, другото е на територията на област Ямбол. Но обстановката е нормална за зимни условия, цялата енергийна система на страната е мобилизирана, екипите на електроенергийния системен оператор също работят на пълни обороти. Предприели сме необходимите мерки, удвоен иса навсякъде екипите, които ще работят при аварийни ситуации, така че да можем да обезпечим максимално бързо и адекватно всички повреди, които настъпват в енергийната система.

Водещ: Какви изисквания сте дали към всичките компании, включително и към ЕСО? Колко време най-много им давате за отстраняването на повреда в условия като тези? Проблемът всъщност е, че при тези ниски температури за много от хората липсата на ток може да се окаже наистина критична.

Теменужка Петкова: Така е, МЕ и тази година за втора поредна година през месец септември в края на месец септември направи проверки във всички 3 електроразпределителни предприятия, в ЕСО именно с тази цел да видим каква е готовността за есенно-зимния сезон. В края на месец септември след анализа, който направихме, бяха дадени задължителни указания на някои от енергийните дружества, така че те да предприемат максимално бързи мерки за тяхното отстраняване. Това, което може да се направи като цялостен извод от тези проверки, които се правят точно с цел превенция, е, че като цяло енергийната система на страната е готова за посрещане на есенно-зимните условия. Това, което се изисква като необходим брой екипи, като необходими материали, необходими транспортни средства, за да може да се реагира максимално бързо, е ясно определено – те са определи стандарти, които и трите електроразпределителни дружества и ЕСО спазват. Така че смея да твърдя, че към настоящия момент и трите ЕРП-та реагират адекватно, ЕСО също, МЕ има дежурни, 24 часа в денонощието има дежурен телефон, така че всички сме в непрекъсната комуникация и единствената ни цел е максимално бързо българските граждани там където има повреди да бъдат отстранен и да бъде възстановено подаването на електрическа енергия.

Водещ: Като гледате как се развива ситуацията вече прогнозата се сбъдва, ясно е горе-долу какво ще се случи в рамките на около следващите 24 часа, кои точки определяте като критични оттук нататък?

Теменужка Петкова: Ситуацията е много динамична, картината много бързо се променя, ние следим непрекъснато какво се случва в рамките на цялата страна. Това е и една от задачите на националния щаб, който беше създаден със заповед на премиера, така че там, където възникне проблем, там, където се усложни метеорологичната обстановка, ние имаме готовност да реагираме по максимално бърз начин. ЕСО има рамков договор за облитане с хеликоптер, облитане с дронове, така че да можем наистина в реално време да видим каква е ситуацията и да реагираме максимално бързо и адекватно.

Водещ: В такива ситуации обикновено Родопите са мястото, което става критично. Очаквате ли сега там да има проблеми с усложняването на обстановката ,защото наистина, както виждаме, снегът е голям, всъщност не е изненадващо голям за сезона, но просто е прекалено интензивен, казват ,че такова количество, което е паднало за 8-12 часа, нормално трябва да падне за около денонощие, денонощие и половина.

Теменужка Петкова: Да, така е ,снеговалежът е интензивен, има и силен вятър и всички тези обстоятелства допринасят за тази обстановка, която, пак искам да подчерта, че е нормална за зимния сезон. Както и Вие споменахте на територията на EVN, където се намира и община Смолян, която миналия път, през март 2015 година, беше една от най-засегнатите общини. EVN направи една много сериозна инвестиция и успя приблизително 32 км от въздушния електропровод да го положи под земя. Това дава възможност да се минимизират тези рискове, които съществуваха на територията на област Смолян и сега, надявам се, да няма подобни аварии. Както и вече споменах и то резултатите, които се виждат до момента, на територията на EVN само две са населените места без електрическо захранване, което смятам, че за тази ситуация не е драматично и ще бъде отстранено.

Водещ: В София възникна един казус с планираните изключвания на ЧЕЗ, които са за ремонт и подмяна на електромери и други такива. Първоначално от ЧЕЗ отговориха, че няма, въпреки студовете, няма да ги отменят, което създава неудобства, защото , особено в квартали като Люлин и Младост, където блоковете са големи, знаете, че абонатните станции работят с помпи и спирането на ток спира и парното. След това промениха, разбира се, нещата, въобще как е регулирана този вид дейност и по какъв начин може да се оказва влияние върху тези дружества, когато има студове и форсмажорни обстоятелства да отменят плановите ремонти и да ги пренасочват за други дати?

Теменужка Петкова: Аз мисля, че колегите от трите електроразпределителни дружества са достатъчно отговорни и могат да преценят в кой момент е подходящо да се правят, макар и планови ремонти, в кой момент не е подходящо .Определено този момент не е подходящ за извършване на подобни планови ремонти и поради тази причина и колегите от ЧЕЗ отмениха тези планови ремонти. Аз вчера разговарях с тях, те, разбира се, виждат каква е обстановката, каква е ситуацията, така че планови ремонти няма да има, ще се работи единствено и само на база аварийни ремонти с оглед усложнената метеорологична обстановка. Така че трябва да бъдат спокойни абонатите на ЧЕЗ, такива планови ремонти няма да има/

Водещ: Добре, но защо се наложи намеса на медиите, които да атакуват ЧЕЗ с въпроси, до Ваш разговор с тях, за да се вземе това решение, а то не се взима автоматично в момента, в който се види каква е прогнозата, там е въпросът?

Теменужка Петкова: Това са дружества, които имат лицензи, те работят съобразно тези лицензи, но независимо от това те са отговорни хора, които много отдавна работят в тази сфера и пак казвам могат да преценят кой е удачният момент за извършване на такъв планов ремонт, очевидно този момент не е такъв и колегите съответно промениха своя план за извършване на подобни планирани по-рано ремонти.

Водещ: Гарантирани ли са, според Вас, газовите доставки през годината?

Теменужка Петкова: Към настоящия момент доставките на природен газ за страната са ритмични, те се осъществяват съобразно заявите, които ние сме подали към доставчика на природен газ, и смятам ,че няма риск за енергийната система по отношение доставките на природен газ. Наред с това в подземното газово хранилище в Чирен са налице нормативно определените количества природен газ, които ще ни дадат възможност при една критична ситуация да реагираме, но аз смятам ,че няма да се стигне до такава.

Водещ: В края на годината обаче се зароди спор между фирмите, които се занимават с газоразпределение, че заради извънредни заяви на една от тях е възможно да се стигне до увеличение на цената и тн.. Там има ли проблем и ако има какъв е той?

Теменужка Петкова: Не, не бих казала ,че има проблем, може би говорите за колегите от "Овергаз". Имаше подобни опасения от страна на бизнеса, че тъй като те не са заявили определени количества в определения срок, това може да доведе до допълнителни разходи, които да бъдат поети от всички останали участници в този процес, но до такова нещо няма да се стигне, тъй като ако има подобни неустойки или подобни допълнителни разходи, те ще бъдат доказани и поети от компанията, която не е участвала и не е заявила количества в определените срокове. По този повод има и специално решение на КЕВР, мисля ,че няма проблем, правилата са едни и същи и важат за всички.

Водещ: Диалогът с "Газпром" и с руската страна, Вие как го оценявате, той добър ли е?

Теменужка Петкова: Към настоящия момент имаме много добър диалог с колегите от "Газпром", смея да твърдя, че диалогът, който водим е конструктивен, партньорски, нямаме проблем с доставките на природен газ, с тяхната ритмичност, количествата, които заявяваме, се доставят, така че българските граждани трябва да бъдат спокойни за сигурността на газовите доставки.

Водещ: Какво става с реакторите от АЕЦ "Белене"? Вчера стана ясно, че ги очакваме в кога?

Теменужка Петкова: Може би началото на месец април. Реакторите за АЕЦ "Белене", знаете, че бяха поръчани през 2008 година, без да има договор, без да има яснота как ще се  развие този проект, колко ще струва той, къде ще се продава тази електрическа енергия, на каква цена ще се продава, но независимо от това през 2008 година бившите двама изпълнителни директори на НЕК са поръчали изработването на оборудването с дълъг цикъл на производство. Това оборудване към настоящия момент е изработено изцяло, знаете ,че приключи международният арбитраж, който осъди НЕК да заплати единствено и само това, което е реално произведено оборудване. Така както повеляваше решението на Международния арбитраж и в резултат на преговорите, които ние проведохме и успяхме да доведем до намаляване на лихвите, до елиминирането на лихвите след излизането на арбитражното решение от 14 юни до датата на плащане – това са лихвите, които достигаха в размер на 167 хил. евро на ден или близо 90 млн. лв. спестихме на българските данъкоплатци в резултат на тези преговори. Платихме 601 млн. евро на "Атомстройекспорт" и няма нищо по-естествено и по-логично от това сега да станем и собственици и да придобием това оборудване.

Водещ: Какво оборудване точно ще придобием?

Теменужка Петкова: Ще придобием 2 реактора – единия те изработен на 100 %, вторият реактор имаше определени дейности, които трябваше да бъдат довършени. Той също вече е готов на 100 %. В периода между 21.11 и 30.12 работна група от НЕК, АЕЦ "Козлодуй" извършиха 3 инспекции на място точно с тази цел да бъде прието това оборудване, да бъде направена проверка на произведеното оборудване и това, което колегите са видели, то е документирано и всичко е така както трябва да бъде съгласно договорите, съгласно стандартите и оборудването ще бъде оставено от "Атомстройекспорт" в началото на месец април.

Водещ: За чия сметка ще бъде доставено и как?

Теменужка Петкова: Оборудването се доставя за сметка на производителя, така, както е предвидено в това допълнение, което е подписано през 2008.

Водещ: Тоест ние няма да плащаме допълнително за доставката?

Теменужка Петкова: Не, нищо повече няма да плащаме.

Водещ: Къде ще се охранява това оборудване?

Теменужка Петкова: Ще се съхранява на площадката на АЕЦ "Белене", там има необходимите условия за съхранението на това оборудване, така че мисля ,че мястото е подходящо и няма да има риска за самото оборудване като такова.

Водещ: Необходимо ли е усилване на охраната на тази площадка във връзка с това, което ще се съхранява или?

Теменужка Петкова: Площадката на АЕЦ "Белене" към настоящия момент попада в обектите, които са със стратегическо значение, тя има достатъчно усилена охрана и към настоящия момент, има определени изисквания, коти осе поставят от ДАНС, всички те са спазени, така че едва ли ще се наложи да бъде усилна охраната на площадката на АЕЦ "Белене".

Водещ: По отношение на съхраняването на тези реактори, производителят, в случая "Атомстройекспорт", какви изисквания има ,те ще участват ли в изработването на това как да се съхраняват те ,за да могат да бъдат запазени, без да са…

Теменужка Петкова: В хода на преговорите, които имахме с партньорите от "Атомстройескпорт" и от "Росатом" ние поставихме въпроса относно възможността самото съхранение на оборудването да бъде инспектирано от страна на производителя, защото няма по-голяма гаранция от това производителят да е този, който ще съблюдава реда, по който се съхранява това оборудване и съответно да дава гаранция за неговото качество, защото за нас е изключително важно качеството да бъде гарантирано. Така че водим такива разговори с "Атомстройескпорт" и нашата цел е да бъде подписан подобен договор, който да осигури контрола от страна на "Атомстройекспорт" по съхранението, грижата по отношение на това съхранение, което ще ни гарантира качеството и такъв договор по всяка вероятност ще бъде подписан скоро, ще бъде подписан преди оборудването да бъде доставено, тъй като ние трябва да имаме гаранция, трябва да имаме яснота по отношение на това как ще протече този изключително важен процес със съхранението на оборудването и гаранцията за неговото качество.

Водещ: Затова Ви попитах ,защото е много важно оттук насетне за взимането на решения. Как трябва да се вземе решение какво да правим с тези два блока ,за да не останат те така музейни експонати?

Теменужка Петкова: След като вече имаме платени два реактора, имаме извършени разходи в размер на 1 млрд. и 400 млн. за площадката на АЕЦ "Белене", трябва да подходим максимално отговорно и държавнически и да преценим какво трябва да се направи и кое е най-добро да се направи в тази ситуация. Ето защо ние възложихме, БЕХ възложи на БАН да изготви такъв анализ, който да даде яснота по отношение на необходимостта от изграждане на нова ядрена мощност на територията на страната и как точно да се развие този процес оттук нататък. Договорът ще бъде сключен по всяка вероятност до края на другата седмица и колегите от БАН ще започнат да работят. Решихме това да бъде БАН с нейните институти по икономика, право, института по ядрена енергетика към БАН, тъй като това е БАН, която ще даде един безпристрастен доклад, който ще бъде основа за взимане на решения и от следващи правителства и ще даде една възможност за вземане на най-правилно и най-адекватно решение. Това, което ние смятаме като най-удачно в един такъв вариант, е, след като имаме активите - площадка, имаме активите – реактори, то тогава да се предприемат действия за отделяне на тези активи в отделна проектна компания и тази проектна компания да бъде приватизира по реда на Закона за приватизация и следприватизационен контрол при една прозрачна, публична процедура. Ако има интерес към този проект, това означава ,че той ще бъде реализиран и ,че той има своята икономическа обоснованост, ако няма интерес към този проект, това означава, че такъв един проект не е икономически обоснован и съответно ще се търси друго решение, но ние сме длъжни да направим опит да възстановим голяма част от средствата, който са вложени до този момент.

Водещ: Благодаря Ви много за този разговор. Желая Ви справяне с тежката ситуация и все по-малко хора да бъдат без ток при тази зимна ситуация.

Теменужка Петкова: И аз благодаря!

БНТ, "Денят започва"