Министър Петкова: Уверена съм, че прокуратурата ще представи всички факти около проекта "Белене"

Водещ: Продължаваме с енергийния министър Теменужка Петкова, която е вече в студиото и от която ще се опитаме да разберем – ако вие бяхте подписали, например, онзи договор и плащанията продължат, бездействие ли щеше да е от ваша страна, в каквото всъщност обвинява прокуратурата Делян Добрев?

Теменужка Петкова: Всъщност трябва да кажем, че става въпрос за подписан договор през 2005 г. във връзка с проекта АЕЦ "Белене" и избора на архитект-инженер по отношение на този проект. Този договор има поредица от изменения и допълнения през годините и през 2008 г. е извършено едно допълнително споразумение, сключено между "Уорли Парсънс" и Националната електрическа компания /НЕК/, с което са договорени определени условия, включително и клауза, която казва че едностранно от страна на НЕК този договор с "Уорли Парсънс" с архитект-инженера няма как да бъде преустановен. Наред с това на архитект-инженера се дават нови правомощия той да изпълнява функциите на технически надзор по смисъла на Закона за устройство на територията.

Водещ: Договорът не може да бъде преустановен, поне едностранно, както поне се опитваме или разбираме от страна на прокуратурата – това бездействие, за което говорят?

Теменужка Петкова: Аз от това, което чух сега от госпожа Арнаудова разбирам, че всъщност е изчистена темата, свързана с плащанията по времето, през което министър Добрев е бил министър на икономиката, енергетиката и туризма. Т.е. тази тема не стои. И всъщност това, което и госпожа Арнаудова каза, то се и потвърждава, че през периода, през който министър Добрев е бил министър, от страна на НЕК не са извършвани плащания. Има издавани фактури, но няма плащания към "Уорли Парсънс".

Водещ: Когато има издадена фактура все някога някой ще плати, дали ще е по-рано или по-късно?

Теменужка Петкова: Такова плащане е извършено на 18 март 2013 г. е първото плащане, впоследствие има на 30 март 2013 г. и останалите плащания са в периода май-юни 2013 г.

Водещ: Вече правителството на Орешарски, предишните са по времето на служебното правителство.

Теменужка Петкова: Да, по време на служебното правителство и правителството на господин Орешарски.

Водещ: Да, нали се сещате, все пак държавата издава тази бележка, нали така? Тези фактури са издадени по времето на Делян Добрев.

Теменужка Петкова: Тези фактури се издават от страна на "Уорли Парсънс" по силата на договора, който е бил налице.

Водещ: Но той не е бил прекратен.

Теменужка Петкова: Няма сила, която да накара две данъчно задължено лица, съответно едното, когато счита че е извършило дейност по договор, да не издаде съответната фактура.

Водещ: Бездействал ли е обаче именно в тази ситуация той?

Теменужка Петкова: Аз мога да говоря единствено и само за това, което знам със сигурност и това, което се съхранява в архивите на Министерство на енергетиката. Това, което в Министерство на енергетиката е налице като документи във връзка с този въпрос е следното – на 25 юли 2012 г. министър Добрев е издал протоколно решение, съгласно Търговския закон, съгласно Правилника за реда за упражняване правата на собственост в дружествата с държавно участие в капитала и съгласно Устава на БЕХ е издал протоколно решение, свързано с приемането на бизнес програмата на Българския енергиен холдинг и групата на БЕХ за 2012 г. и 2014 г. В това протоколно решение министър Добрев много ясно е разпоредил на БЕХ, че неговата бизнес програма следва да бъде приведена в съответствие с приетото решение на Министерски съвет за прекратяване на проекта АЕЦ "Белене". Оттук нататък ангажиментът по отношение на всички тези действия е в рамките на компетентността на БЕХ и съответно на НЕК.

Водещ: Това е означавало, че БЕХ е трябвало да спре тези договори, тя да пристъпи към спирането и неощетяването на държавата? Защото тук все пак казваме кой кога е платил, но той е обвинен за тези 4 милиона евро, затова че неговото бездействие е причинило такива щети?

Теменужка Петкова: Аз казвам това, което показват документите. Документите показват, че Делян Добрев е действал в качеството си на министър и е издал разпореждане, с което е разпоредил всички действия на БЕХ и групата на БЕХ, включително и НЕК да предприемат действия и да приведат своята дейност в съответствие с решението на Министерски съвет и на българския парламент за прекратяване на проекта "Белене".

Водещ: Добре. Той си е свършил работата, от вашите думи това разбираме?

Теменужка Петкова: Ето го протоколното решение.

Водещ: Когато си си свършил работата, според вас си я е свършил както трябва, защо идва това обвинение от страна на прокуратурата? Той всъщност е министър номер две, който е обвиняем по АЕЦ "Белене".

Теменужка Петкова: На мен ми е трудно, аз не бих се наела и не е редно да коментирам действията на прокуратурата. Напротив, аз приветствам работата на прокуратурата във връзка с проекта АЕЦ "Белене" и съм сигурна, че в резултат на тези проверки, които прокуратурата извършва, на доказателствата които събира, тя наистина ще стигне до реалните виновници за това, което днес плащаме като щети във връзка с проекта АЕЦ "Белене".

Водещ: Те са на не една и две позиции тези хора. Прокуратурата твърди, че ще продължава да разследва и хора от висшите етажи на властта, но тези 4 милиона евро откъде идват, къде се появяват, кои плащания са те? По времето на служебното правителство и правителството "Орешарски" или преди това? Или това са заложените фактури?

Теменужка Петкова: Това са издадените фактури от "Уорли Парсънс" към НЕК във връзка с този договор. Има фактури, които са издавани, защото говорим за периода след излизането на решението на Министерски съвет и съответно решението на българския парламент за спиране на проекта, това е една фактура, която е издадена от м. май 2012 г. По тази фактура има плащане на 10 януари 2013 г., което плащане е единствено и само за Данък Добавена стойност. Оттук нататък всички плащания по тази фактура, която е издадена през 2012 г. през м. май, са извършвани в периода от м. май 2013 г. и 24 юни 2013 г. Това са плащанията, които са извършвани по това време.

Водещ: Да, но съм сигурен, че ако дойде тук Драгомир Стойнев той ще каже, че това са фактури, които са били разписвани или позволения, които са се случвали по време на предишното правителство или пък на тези прословути служебни правителства и управления на България, в които като че ли се размива отговорността?

Теменужка Петкова: Има и плащане по време на служебното правителство. Има две плащания – на 18 март 2013 г. и на 26 март 2013 г.

Водещ: За вас има ли виновен? Тези 4 милиона, ако НЕК е ощетена с 4 милиона, откъде идва това разминаване, кой е виновен за това ощетяване на държавната хазна?

Теменужка Петкова: Това, което аз разбирам като обвинение от страна на прокуратурата е свързано с твърдения за бездействие от страна на министъра на енергетиката и икономиката по това време. За мен това обстоятелство до голяма степен се изяснява с това протоколно решение, което се съдържа в архива на Министерство на енергетиката и от което се виждат ясните действия на министъра на икономиката, енергетиката и туризма по това време по отношение на неговото разпореждане предприятията от групата на БЕХ да приведат своята бизнес програма в съответствие с решението на парламента и Министерски съвет за спиране на проекта "Белене".

Водещ: Възможно ли е господин Добрев да си е мислил, че всичко е спряно по редицата, след като той се е подписал, или някой друг е действал зад гърба му, без той да знае, без неговото съгласие?

Теменужка Петкова: Министърът на икономиката, енергетиката и туризма по това време, както и аз в момента като министър на енергетиката е принципал на БЕХ. БЕХ от своя страна е принципал на НЕК. Т.е. действията на министър Добрев тогава са насочени, както виждате с протоколно решение, той взима решение по отношение на БЕХ. БЕХ от своя страна и НЕК са дружествата, които трябва да предприемат действия и да приведат решенията на принципала в действия в изпълнение.

Водещ: Там ли не са предприети тези действия? Казахте, че договорът не може да бъде или поне така е подписан, не може да бъде прекратен едностранно.

Теменужка Петкова: Да, така е подписан.

Водещ: В случая говорим за едностранно прекратяване на договора, нали така? Ние търпим ли някакви все пак санкции, ако го направим едностранно и какви са те?

Теменужка Петкова: Да, търпим санкции. Има становище на адвокатите от "Уайт енд Кейс" (White & Case). Това становище, има становище и от юни 2012 г. и становище съответно от декември 2012 г. В тези становища "Уайт енд Кейс" – това е една от най-големите адвокатски компании в света, анализирайки цялата фактология във връзка с проекта "Белене" изразява категорично становище и мнение, че този договор с "Уорли Парсънс" не бива да бъде прекратяван. Като аргумент за това изтъква предстоящия арбитраж във връзка с проекта АЕЦ "Белене", тъй като архитект-инженерът е най-запознат с цялата процедура и целия процес по развитието на този проект. И той ще бъде изключително важен свидетел, това казват адвокатите в своето становище. Аз също разполагам и с него. И те казват, че той ще бъде основен свидетел в предстоящия арбитраж. В последствие с прекратяването на договора с "Уорли Парсънс", нещо друго много важно всъщност пропускам, когато става въпрос за становището на адвокатите от декември 2012 г. трябва да кажем, че незабавно след това становище на адвокатите, министър Добрев е разпоредил и от страна на НЕК са предприети незабавни действия и са влезли в преговори с "Уорли Парсънс", така че договорът, който е действал до момента и който е бил на стойност приблизително 4 милиона и половина на месец евро плащане към "Уорли Парсънс", да предоговорят условията по тези договори съгласно приетото решение от българския парламент и от българския Министерски съвет за спирането на проекта "Белене". Т.е. работите, които е трябвало да извършва този архитект-инженер са свити до минимум и съответно сумата от 4,5 милиона на месец евро, става 890 хиляди евро на месец. Това е цялата фактология. Това нещо се е случило…

Водещ: Защото договорът, да кажем, не може да бъде прекратен едностранно. Защото има препоръка да не бъде прекратяван във връзка с Арбитража.

Теменужка Петкова: Защото има препоръка от адвокатите, защото през 2008 г. е договорена такава клауза, която казва, че договорът не може да бъде прекратен едностранно.

Водещ: Това свиване ли е натрупало тази сума от 4 милиона евро, за които говори прокуратурата?

Теменужка Петкова: Не, не е това свиване. Този протокол става факт на 9 януари 2013 г.

Водещ: Добре. Да предположим, че действието се развива и вие сте министър. Ако вие разпишете и дадете препоръки на БЕХ да действа по конкретния начин, след това ще контролирате ли процеса дали те са си свършили работата?

Теменужка Петкова: Нали не си мислите, че един министър на икономиката, енергетиката и туризма или който и да е министър може да влезе в счетоводството на всяко едно от дружествата, особено в държавната енергетика и да може да следи всяка една фактура?

Водещ: То не е за всяка едно нещо. Тук говорим и дори самият господин Добрев казва за "далаверата на хилядолетието", ако го цитирам правилно. Когато става въпрос за "далавера на хилядолетието" все пак ще питаш как текат нещата там, нали?

Теменужка Петкова: Той е разпоредил. След това е разпоредил да се пристъпи към предоговаряне на условията договора с "Уорли Парсънс" и това се е случило. На 9 януари 2013 г. вече има нов договор, нов протокол, от който става ясно какво се е случило с тази сума. Ето го протокола, ето ги действията, които е предприел и министърът, и ръководството на НЕК през това време.

Водещ: Тъй като обвиняват в бездействие, дали той си е свършил работата, дали просто е подписал нещо и след това е предал отговорността на други хора в БЕХ, или наистина си е контролирал и следи процеса стъпка по стъпка – дали този договор спира, дали плащанията спират?

Теменужка Петкова: Прокуратурата е в правото си да разследва всеки един сигнал, с който разполага и да анализира всички факти, всички обстоятелства, да събере всички доказателства.

Водещ: Анализирала ги е по този начин.

Теменужка Петкова: Анализирала ги е по този начин. Както виждате прокуратурата поиска да бъде снет имунитета на господин Добрев. Той доброволно вчера заяви, че се отказва от своя имунитет. Така че прокуратурата ще има възможност да довърши това разследване. Но това са фактите, това са документите, с които Министерство на енергетиката разполага и съответно НЕК.

Водещ: Вие правили ли сте сметка колко до този момент ни излиза "Белене"?

Теменужка Петкова: За никой мисля не е тайна колко ни излиза "Белене". "Белене" знаете как започва – "Белене" започва с една прогноза за потреблението на електрическа енергия, която се оказва невярна. Т.е. още стартът на този проект е белязан с едни неверни твърдения, с една невярна прогноза. И това нещо ни струва един милиард и 400 милиона на всички нас. Сега предстои да платим до края на годината 1 милиард и 200 милиона, затова че през 2008 г. двамата бивши изпълнителни директори на НЕК сами, без да е налице решение на Съвета на директорите, без да е налице разрешение на принципала, аз мисля че съвсем скоро прокуратурата ще се занимае и с тази тема, как всъщност…

Водещ: Политическа ли е тази атака в момента срещу Делян Добрев?

Теменужка Петкова: Не. Аз не смятам, че тук може да се говори за някаква политическа атака. Пак казвам – аз адмирирам действията на прокуратурата.

Водещ: Кой ще е следващият министър, който ще бъде обвинен от прокуратурата по казуса "Белене", според вас?

Теменужка Петкова: Не е в рамките на моята компетентност да се произнасям по този въпрос. Виждаме, че прокуратурата работи и аз наистина адмирирам това, което прокуратурата прави в момента. Сигурна съм, че в резултат на тези усилия на прокуратурата и тази работа, която се извършва, ще се стигне до истинските виновници за това днес да плащаме…

Водещ: След като казвате, че плащанията са се случили по време на служебните управления между правителството на ГЕРБ и след това коалиционното управление начело с Орешарски и по времето на Драгомир Стойнев, явно можем да прогнозираме там да има обвинения също.

Теменужка Петкова: Аз не мога да обвинявам никой от колегите – нито министър Стойнев, нито министър Василев по време на служебния кабинет. Аз казвам какво показват документите. Те показват това.

Водещ: Само, че дали ще бъдат подведени под отговорност наистина основните политически лица или хората, които са взели решенията затова държавата да блокира понякога във връзка с казуса АЕЦ "Белене" или само чиновниците ще го отнесат – времето ще покаже. Теменужка Петкова, специален гост на предаването

"Тази сутрин" bTV