Телефон +359 2 9263 152
Имейл e-energy@me.government.bg
Pin София, ул. „Триадица“ 8

Министър Петкова: Реалната пазарна цена на електроенергията ще бъде определяна единствено и само от търсенето и предлагането

Водеща: "Бизнес старт" продължава, каква ще бъде за енергетиката ни 2016г., отговорите от енергийния министър, Теменужка Петкова. Здравейте и добре дошли.

Теменужка Петкова: Здравейте, благодаря ви.

Водеща: За много години, много успехи, здраве да ви пожелая и воля за справяне с проблемите, те не са малко.

Теменужка Петкова: Благодаря и от мен пожелания новата година да бъде успешна, да бъде спокойна, да бъдем здрави…

Водеща: Дай боже.

Теменужка Петкова: Благодаря.

Водеща: И да вървим напред.

Теменужка Петкова: Да вървим напред, разбира се.

Водеща: Преди да поговорим за приоритетите, за цената на тока, за повишението след пълната либерализация и проценти, да започнем с казуса "Газпром", "Овергаз" и всъщност, може би, големият въпрос тук е, защо го направиха?

Теменужка Петкова: Ами на мен лично ми е трудно да обясня, защо се стигна до тази ситуация, мога да кажа какво направи българската държава, какво направи правителството и държавните енергийни дружества, в тази наистина сложна ситуация, пред която всички ние бяхме изправени, на прага на новата 2016г. На 30.12, както за всички вече е известно, се получи тридневния график от страна на "Газпром" по отношение на подадените заявки и също заявката на "Газпром" – нямаше количества стоеше нула. Тогава българската държава и българските държавни енергийни дружества нямаха друг избор, освен да предприемат съответните действия за да помогнат на "Овергаз" да се излезе от тази ситуация. И това се случи поради това, че 55 хил. абоната на "Овергаз", което са близо 200 хил. български граждани щяха да останат без отопление на връх Нова година.

Водеща: Чухме опасенията на премиерът, всъщност, че това е заговор срещу държавата, че се е целяло да излязат тези хора на улицата и да бутнат отново правителството.

Теменужка Петкова: Ами факт е, че тази ситуация се случва точно преди новогодишните празници е наистина доста притеснителна и с ясното съзнание, че има информация още на 30.12, може би колегите от "Овергаз" са имали от по-рано информация, че всъщност "Газпром" няма да достави тези количества природен газ за "Овергаз". "Овергаз" трябваше да се обърне може би доста по-рано към "Булгаргаз" за сключването на такъв договор, а не в последния момент, на 31.12, в 18,30ч. се сключи договорът между "Булгаргаз" и "Овергаз" за доставка на тези количества, които да обезпечат клиентите на "Овергаз". Но, аз смятам, че българското правителство, българските държавни енергийни дружества реагираха изключително адекватно и помогнахме на тази компания, "Овергаз" наистина да достави природния газ на своите клиенти. В противен случай…

Водеща: Каква е била целта, според вас, на цялата тази сложна ситуация, чухме изключително много сценарии и сценаристи?

Теменужка Петкова: На мен не ми се иска да влизам, така, конспирации, но това, което със сигурност щеше да се случи, е тези близо 200 хил. български граждани щяха да останат без отопление в новогодишната нощ. А и не само в новогодишната нощ, тъй като договорът, който е подписан между "Булгаргаз" и "Овергаз" е за следващия един месец, до края на месец януари. Така, че смятам, че българското правителство наистина реагира изключително адекватно. Нека само да си представим, какво щеше да се случи, ако държавата не се беше намесила в тази ситуация, и щяха да бъдат…

Водеща: Министър Петкова, колко струва това на държавата?

Теменужка Петкова: Ами сега ще видим, колко ще струва това на държавата. Вие знаете, че "Булгаргаз" има договор с "Газпром" за определени количества природен газ и, ако тези количества надхвърлят съответно договорените, то това означава, че цената, по която "Газпром" ще доставя допълнителните количества трябва да бъде повишена с 10%. Ние имаме уверението, че с нашите партньори от "Газпром" ще бъдат проведени разговори и такива разговори вече се водят за това, да не се приложи тази клауза от договора и всъщност няма такова увеличение на цената с 10%.

Водеща: Понеже сме Bloomberg и говорим с цифри, за каква сума става въпрос, може ли да уточните?

Теменужка Петкова: Ами трудно ми е…

Водеща: Приблизително?

Теменужка Петкова: …трудно ми е към настоящия момент да уточня някаква конкретна сума, тъй като наистина колегите работят по тази тема, правят се точно изчисления…

Водеща: Но между колко и колко варира, имате ли някаква яснота към този момент?

Теменужка Петкова: На ден, някъде около 600 хил. лв. струва доставката само за "Овергаз", така че всеки може да направи проста сметка.

Водеща: Добре и различни експерти тези дни се изказаха, различни мнения чухме за това, че евентуално "Газпром" иска да придобие "Овергаз", това каза и Казанждиев, и Хиновски при нас, Трайчо Трайков каза точно обратното. Каква е истината според вас, така, от вашата гледна точка?

Теменужка Петкова: Ами аз не бих искала да се ангажирам, това са отношения между двама акционери в едно съвместно…

Водеща: Обаче засяга държавата…

Теменужка Петкова: ….акционерно дружество. "Овергаз" е частна компания, да, но на практика, така или иначе, всички ние живеем в България и правителството, тъй като ние сме отговорни хора не можем да си позволим да оставим в трудна ситуация и без доставка на природен газ близо 200 хил. български граждани. Що се отнася между "Овергаз" и "Газпром", то това са отношения между двама акционери и те, сигурна съм, ще намерят начин за да разрешат, ако има някакви спорни въпроси между тях, ще намерят начин да намерят тяхното разрешение. Но не е работа на държавата да се намесва в подобен род отношения, работата на държавата е да мисли за своите граждани и аз мисля, че българското правителство го показва.

Водеща: Ако се задържи обаче кризата в тези отношения между "Овергаз" и "Газпром", това колко ще струва на държавата и оттук нататък какво следва, може би това е по-важният въпрос?

Теменужка Петкова: Ами много се надявам тези отношения…

Водеща: Защото се говори за едни огромни задължения, но само се говори за това. Вие със Сашо Дончев имате ли връзка, коментирате ли, говорите ли?

Теменужка Петкова: Не е работа на министърът на енергетиката да влиза в детайли на едни търговски отношения и на финансовото състояние на една частна компания. Пак ще си позволя да отбележа, че това са отношения между "Овергаз" и "Газпром", в качеството има на съакционери, държавата няма място за намеса в техните отношения. Държавата се намеси в момента, в който трябваше за да осигури доставката на природен газ за абонатите на "Овергаз", които са български граждани и за нас е важно те да бъдат задоволени с природен газ и да могат да живеят нормално. Също и индустриалните предприятия, около 3 хил. са индустриалните предприятия, които са абонати на "Овергаз", така че това е важно и за индустрията.

Водеща: Да минем към цената на тока, разбрахме, че тя няма да бъде повишена поне първата половин година, след това обаче, след пълната либерализация? Знаем и от опитът и на другите страни, че цената скача. Чухме в нашето студио Пламен Димитров и Симеон Дянков, които казаха, че може да скочи до 20%. Нека с вас да кажем така, максимално, с колко може да скочи цената на тока? Да успокоим домакинствата, да успокоим малкият бизнес, знаете, това е важно за малкия бизнес, а в България малкия и средния бизнес не се развива много добре, факт.

Теменужка Петкова: Безспорно, пълната либерализация на електроенергийният пазар ще бъде една качествено нова ситуация за абсолютно всички заинтересовани лица. Пълната либерализация ще ни постави в качествено нова ситуация, в качеството ни потребители, в качеството на бизнес, на индустрия. Разбира се и производителите на ел.енергия, доставчиците, търговците – също ще бъдат поставени в една качествено нова ситуация. Това, което трябва да бъде ясно за българските граждани и, което те трябва със сигурност да знаят е, че процесът по пълна либерализация на електроенергийният пазар не е нищо страшно. Това е процес, който е протекъл във всички страни членки на ЕС…

Водеща: Ние закъсняхме /…/ доста…

Теменужка Петкова: Ние сме една от последните страни членки на ЕС, но пък това, че сме една от последните страни членки на ЕС, която не либерализирала напълно своя…

Водеща: Нека да видим позитивите от това…

Теменужка Петкова: …електроенергиен пазар. Да, така се надявам, че ще ни даде възможност да почерпим от най-добрият опит и да се поучим от грешките на другите преди това. Така, че българските граждани трябва да бъдат спокойни – пълната либерализация, основната и цел и, така, нейното предназначение да създаде конкуренция. Да създаде една възможност за това отделните производители, отделните търговци, доставчици на ел.енергия да се конкурират помежду си, така, че в крайна сметка, да се получи една достъпна и нормална пазарна цена на електрическата енергия. Така, че българските граждани трябва да бъдат спокойни. Вие знаете, че през месец август 2015 г. БЕХ сключи консултантски договор със Световната банка, който договор, неговия основен предмет е това, да се разработи моделът за пълна либерализация на електроенергийния пазар. Този модел ще включва няколко основни момента – на първо място трябва да бъде изработен компесаторен механизъм, който компесаторен механизъм ще бъде предназначен за това, да покрие разликата в цената по отношение на дългосрочните договори, по отношение на догорите с договорите с производителите на енергия от ВЕИ, по отношение на производителите на ел.енергия от заводски централи, от топлофикационни дружества, които произвеждат по високо ефективен и комбиниран начин. Тъй като това са ангажименти, които към настоящия момент се изпълняват от НЕК, която е задължена по закон да изкупува произведената ел.енергия точно от този вид производители на преференциални цени, които са определени на базата на директиви европейски, на базата на закон, на базата на сключени договори дългосрочни с двете американски централи. И тези договори, те ще продължат, и тези ангажименти, те ще продължат да бъдат в сила, така че някой субект отново ще трябва да изпълнява тези ангажименти. Така, че ще има отново една такава разлика между цената, по която ще се купува тази енергия – преференциална цена и пазарната цена, която ще бъде по-ниска.

Водеща: А каква е реалната пазарна цена?

Теменужка Петкова: Реалната пазарна цена ще бъде определяна единствено и само от търсенето и предлагането. Задължителен елемент на свободният, на либерализирания пазар е наличието на работеща, независима електроенергийна борса. За наша радост през миналата 2015г. ние направихме доста неща по отношение на това борсата да започне да функционира и на 11.12 беше проведена първата тестова сесия на борсата. Сега, през месец януари се очаква тя да започне да работи в реално време…

Водеща: И цената се оказа, че всъщност е 74 лв. и колко беше – 32ст.?

Теменужка Петкова: Да, 74,32 лв. беше цената, която макар и в тестови режим, но всичко беше напълно реално и като производители…

Водеща: Което няма никаква разлика до този момент.

Теменужка Петкова: Ами да, пазарната цена в момента е някъде около 73 и 75 лв., което е съвсем нормално.

Водеща: Хайде да кажем за процента обаче. С колко таванът на вдигането на цената на тока след пълната либерализация, с колко процента? Тези 20%, които ги чухме, които нали…

Теменужка Петкова: Според мен тези проценти са изключително високи и няма анализатор, и няма човек, който към настоящия момент да може да каже, с колко точно ще се повиши цената на електрическата енергия.

Водеща: Не точно, но таванът да кажем, с колко най-много, хайде да не кажем, с колко точно?

Теменужка Петкова: Ами значи, ако аз можех да кажа, с колко точно ще се повиши цената или някой друг, то тогава нямаше да има нужда от БНЕБ или съответно от либерализацията на пазара, тъй като цената ще се определя от най-обективният критерий - от търсенето и от предлагането. Но мога да кажа какви са цените на борсите в съседните страни, да речем в Румъния – цената на борсата е около 73,32 лв. Цената на борсата в Чехия е около 80 лв., в Унгария е около 79 лв., така че това е пазарната цена и това е цената, около която…

Водеща: Добре, повече от 5% да очакваме ли увеличение, така да ви задам въпросът? 7-8-10, за да знаем, защото това е изключително важно, а се спекулира с това, съгласете се.

Теменужка Петкова: Да, наистина се спекулира. Значи, всякакви такива коментари и прогнози, свързани с повишаване цената на електрическата енергия, свързани с 20, с 35 чух. Смея да твърдя, че са…

Водеща: Те са политически удобни, също така.

Теменужка Петкова: Да, че са много, така, силно пресилени. Мисля, че цената ще бъде, ще има съвсем леко повишаване цената на електрическата енергия, може би 2-3%, нещо такова. Но пак казвам, никой не може да се ангажира с точния размер на увеличението на цената на електрическата енергия, тъй като това трябва да направи пазарът.

Водеща: Няма да бъде такова в крайна сметка…

Теменужка Петкова: Шоково увеличение няма да има.

Водеща: Шоково, да, 20-30…

Теменужка Петкова: Другото много важно нещо, което трябва да се знае, във връзка с пълната либерализация на пазара е, че нищо няма да бъде предприето и направено, преди ние да изпълним една много важна задача, свързана с пълната либерализация. А именно, да определим категорията на енергийно бедните български граждани, тъй като…

Водеща: Това е изключително важно. Трябва да кажем, че това става въпрос за втората половина на година нашите зрители, ако не са ни разбрали.

Теменужка Петкова: Точно така, става въпрос за втората половина на годината, като пак казвам, че всичките тези стъпки, които ще бъдат предприети, ще бъдат приемани изключително обмислено. На всеки един етап ще бъде правена оценка на рискът, който би могъл да възникне в резултат на въвеждането на определени мерки или на определени действия, така, че да могат да бъдат защитени българските граждани и българският малък бизнес. Това, което ние в момента правим, с нашите партньори от ЕК, направихме съвместна работна група, тъй като, както знаем, по статистиките, европейските, България е една от страните, която категорията енергийно бедни граждани е изключително висока. Ето, защо ние смятаме, че трябва да се подходи много внимателно и да се определи много точно именно дефиницията за енергийна бедност и критериите, по които ще бъдат определени действително енергийно бедните български граждани. Така че да бъде разработен механизъм за тяхната защита при евентуално повишаване на цената на електрическата енергия, при либерализацията на пазара. Така, че българските граждани трябва да бъдат спокойни – няма да се предприеме нищо, което да доведе до стрес системата и до, така, някакви аномалии и шокове от повишаване на цената.

Водеща: Ще могат ли обикновените граждани да разберат, ще имат ли достатъчно информация?

Теменужка Петкова: Българските граждани ще бъдат информирани, ние вече направихме една първоначална, встъпителна кампания…

Водеща: Декември месец.

Теменужка Петкова: Да, до 01.12., тя приключи. Съвместно с екип на Министерство на енергетиката, на трите ЕРП-та, на колегите от КЕВР, представители на БНЕБ – направихме няколко екипа, които обиколиха всичките 28 области.

Водеща: Кои бяха най-важните въпроси?

Теменужка Петкова: Ами хората се интересуваха като цяло, какво всъщност ще се случи с тях.

Водеща: Дали могат да разберат…

Теменужка Петкова: Да всеки един от нас…

Водеща: ….какво да направят?

Теменужка Петкова: Всеки един от нас…

Водеща: Защото България не е София, в крайна сметка.

Теменужка Петкова: Да, така е. Така е и поради тази причина, заедно с областните управители и с кметовете на общини, направихме една такава съвместна кампания. Смея да твърдя, че се радваше на много голям интерес тази кампания, нейната цел беше българските граждани да получат първоначалната базова информация за това, кои са основните лица в процеса по пълна либерализация на електроенергийният пазар. Какво трябва да направят те, към кого трябва да се обърнат, но това е само първата…

Водеща: Кое е основното обаче, което трябва да знаят, кое е основното, което трябва да направят?

Теменужка Петкова: Българските граждани трябва да знаят, че на първо място, както вече споменах, не трябва да се плашат от процесът по пълна либерализация на електроенергийния пазар. Този процес…

Водеща: Ето, успокоихме ги, че няма да има шоково увеличение на цените, както ни плашат.

Теменужка Петкова: Този процес е насочен към това българската електроенергетика да бъде поставена на пазарни основи.

Водеща: И евентуално да си пожелаем едни по-ниски цени.

Теменужка Петкова: Естествено. Да има конкуренция, да има пазар, който пазар винаги води до това, да се получи една реална цена на електрическата енергия. Това трябва да знаят българските граждани и трябва да знаят, че в първите месеци след пълната либерализация на електроенергийният пазар, те могат да не предприемат и никакви действия, могат да останат и при сегашния си доставчик на електрическа енергия. Трябва да знаят, че смяната на доставчик не струва нищо и трябва да знаят, че няма да останат без електрическо захранване. Това са основните неща, които българските граждани трябва да знаят и трябва да знаят, че се мисли за енергийно бедните граждани и ще има механизъм за тяхната защита.

Водеща: Търси БЕХ заем, в момента текат преговори с 9 банки, това ли е пътят?

Теменужка Петкова: По отношение на заемът, който БЕХ е инициирал и иска да вземе, той, знаете всички, че е свързан с необходимостта от това НЕК да разплати свои просрочени задължения към двете американски централи за произведена и съответно продадена електрическа енергия. Тези задължения, които НЕК има към момента, са вече близо 950 млн. лв., в същото време, двете американски централи имат сериозни задължения към българските Мини. Близо 350 млн. те пък дължат на българските Мини, което поставя цялата система в една много силна междуфирмена задлъжнялост. Това пък, че Мините не могат да получават регулярно своите приходи от двете американски централи дава, ги поставя в една много тежка ситуация, те пък да не могат да се разплащат със своите доставчици. Това създава абсолютен…

Водеща: Един порочен кръг.

Теменужка Петкова: Това създава абсолютен дискомфорт и по отношение на тяхната инвестиционна програма. Трябва да се предприемат действия за това българските Мини да правят съответно откривка - откривка, която не е правена в последните 8г., това е изключително важно за целият процес по добива на въглища. Така, че виждате, в едни такива проблеми в междуфирмената задлъжнялост водят вече и до технологични проблеми, така че този въпрос трябва наистина да се разреши. БЕХ стартира една открита процедура през август 2015г. за осигуряването на този ресурс, който е до 650 млн. евро. Явиха се може би едни от най-големите банки в света, но условието, което банките поставиха, беше…

Водеща: Помним го.

Теменужка Петкова: …държавна гаранция.

Водеща: Горанов каза категорично не.

Теменужка Петкова: Държавна гаранция няма как да бъде предоставена, така че това наложи ние да прекратим процедурата, тъй като условията, които банките поставиха определено няма как да бъдат изпълнени от БЕХ. Съгласно правилата на БЕХ стартира процедура на пряко договаряне между БЕХ и…бяха отправени писма до 25-те най-големи банки в света. От тези 25 най-големи банки в света, заявиха интерес 15. В момента се подготвя графикът, по който ще текат преговорите с всяка една от тези банки, ще се води пряко договаряне. Аз мисля, че колегите от БЕХ имат вече един добър резултат от подобна емисия, който са провели през 2013г. Тогава е изтеглен кредит в размер на 1 млрд.лв., емисията е била успешна, надявам се, че колегите ще се справят с тази задача. Още повече, лично изпълнителният директор на БЕХ се е ангажирал с тази задача, той е председател на комисията, сигурна съм, че колегите ще се справят, защото това наистина е важно.

Водеща: А идеята за НЕК-2, която чухме от Дянков?

Теменужка Петкова: Ами идеята за НЕК-2…безспорно, НЕК е един от най-важните субекти в българската електроенергетика. Това е така, защото НЕК по силата на Законът за енергетиката, по силата на европейски директиви, по дългосрочни договори е страна и единствен купувач в момента, по силата на закон, на цялото количество ел.енергия, което се произвежда и се продава по преференциални цени. НЕК е обречена на практика, да бъде буфера в системата, който буфер обира всички негативи по силата на възникнали законови ангажименти, договорни ангажименти. В резултат на това и НЕК генерира този дефицит, няма как да купуваш една стока, условно казано за 10 лв., да я продаваш за 5 и да печелиш, това няма как да се случи. Поради тази причина, единственият начин този проблем да бъде решен, това е пълната либерализация на електроенергийният пазар, промяната в Закона за енергетиката. Елиминирането на статута на НЕК като единствен купувач – това може да стане само с промяна в закона и създаването на възможност НЕК да стане един просто от играчите на електроенергийният пазар.

Водеща: Да генерира печалба, а не такава огромна задлъжнялост.

Теменужка Петкова: НЕК, между другото, от много дълго време насам, за първи път генерира печалби…

Водеща: Октомври месец.

Теменужка Петкова: …да, от своята регулаторна дейност. Това се дължи на реформите, които бяха предприети през 2015г., на двете промени в Законът за енергетиката, които извършихме, особено промяната от месец юли, с която беше създаден Фонд сигурност на електроенергийната система, за времето от м.август до декември успяхме да съберем 183 млн. лв. в този фонд. Тези средства са предназначени за това да покрият разходите, които НЕК извършва именно, при покупката на тази електрическа енергия по преференциални цени, и разликата с пазарните.

Водеща: Други законови промени, които има нужда и, които ще се случат през 2016?

Теменужка Петкова: Ами неизбежните законови промени, които са свързани с пълната либерализация на електроенергийният пазар, но това ще стане възможно, след като имаме яснота за моделът за пълна либерализация, след като този модел бъде обсъден с всички заинтересовани.

Водеща: Спазване препоръките на Световната банка.

Теменужка Петкова: Разбира се, ще спазим препоръките на Световната банка. Така, че идеята ни е да направим наистина един добър модел, възможно най-добрият модел за България.

Водеща: И плавен преход, това казваме.

Теменужка Петкова: Плавен преход и на всеки един етап от този преход да се оценяват рисковете и те да се минимизират, така че българските потребители, българският малък бизнес, българската индустрия да не усетят сътресения в системата.

Водеща: На финалът на нашия разговор, даже влязохме във времето, но искам да ми кажете – за приоритетните проекти, няколко думи за 2016г. Какво първо, интерконекторът с Гърция, с Турция знаем, че ще стане малко по-късно, евентуално и деветнайсета, но вие кажете?

Теменужка Петкова: На 10.12.2015г. знаете, че беше подписано окончателното инвестиционно решение…

Водеща: Най-накрая…

Теменужка Петкова: …най-накрая, след доста дълги години. Успяхме да договорим с нашите партньори условията по споразумението за развитие на проекта, нещо, което не беше възможно да се направи през последните години, но за щастие успяхме да го направим през изминалата година. Това ще бъде изключително важен проект, той не е важен само за България, той е важен за целият регион на Югоизточна Европа. Очакваме през месец октомври да стартира строителството около изграждането на интерконекторът Гърция-България, този проект трябва да бъде готов в средата на 2018г., да бъде въведен в търговска експлоатация. Дано всичко да върви по график, това е един от приоритетите ни – да подготвим процедурата, да проведем процедура за избор на изпълнител и да започне строителството на този толкова важен стратегически проект. Очакваме България през 2016г. да има вече своя първи интерконектор, това е интерконекторът с Румъния, работим активно и по интерконектора с Турция, по интерконектора със Сърбия. Така, че основните ни приоритети са насочени натам и, разбира се, съвместната ни работа с нашите европейски партньори по изграждането на газоразпределителен център на територията на България, това е газоразпределителният център „Балкан“.

Водеща: Вече изглежда много по-реалистично.

Теменужка Петкова: Ами да. В началото на 2015г., когато огласихме тази наша инициатива и наша концепция, тогава много хора всъщност не вярваха, че това може да се случи, но както виждаме сега…

Водеща: Вече работите, работна група с ЕК…

Теменужка Петкова: ….в края на годината, има работна група. Нещо повече, този проект е включен в проектите от общ интерес в рамките на ЕС.

Водеща: Т.е. технически са по-скоро въпросите, нали така?

Теменужка Петкова: Да. И този проект трябва да съответства и той ще съответства изцяло на европейското законодателство.

Водеща: За финансирането му има ли някаква яснота?

Теменужка Петкова: Ами за финансирането ще се говори на един по-следващ етап, сега е много важно да изясним…

Водеща: Можем ли да очакваме европейско финансиране за газовият хъб?

Теменужка Петкова: Ще кандидатстваме и за европейско финансиране. Но сега е много важно да изясним правните и технически аспекти на този проект.

Водеща: Много ви благодаря за това участие, много успех ви желая.

Теменужка Петкова: Благодаря ви.

Водеща: И да си пожелаем, най-накрая да имаме енергийна независимост от Русия, в началото на новата година, може ли?

Теменужка Петкова: Ами трудно е една държава да бъде независима, но нека кажем така, че ще…

Водеща: Имаме ли възможността предвид и местният добив и т.н.

Теменужка Петкова: … ще работим за диверсификация на източниците и на маршрутите за доставка на природен газ, което означава, от една страна сигурност на доставките, от друга страна – по-добра цена.

Водеща: Благодаря ви и до нови срещи.

Теменужка Петкова: И аз ви благодаря.

Водеща: Това беше енергийният министър Теменужка Петкова пред Bloomberg TV Bulgaria, останете с нас, връщаме се само след минути.

Bloomberg TV, „Бизнес старт“