Телефон +359 2 9263 152
Имейл e-energy@me.government.bg
Pin София, ул. „Триадица“ 8

Теменужка Петкова: Предприетите от правителството мерки в сектор "Енергетика" ще дадат благоприятни изходни данни за КЕВР

Водещ: Има ли игра с цената на тока? Ще отложи ли отново поскъпването правителството? Очакваме вашите въпроси към министър Теменужка Петкова, която е в студиото. Част от коментарите под нашия пост във "Фейсбук" страницата ни – "според мен Бойко няма да вдигне цената на тока", "играта с цената е следната – политиците, които притежават тези слънчеви панели, вятърни генератори и прочие, изкупуват тока на по-ниска цена, а ни я продават по-скъпо". Правителството, между другото, се зарече да направи проверки именно на ВЕИ-та. Повечето от коментарите тук са, че и без друго плащаме най-скъпия ток в Европа. Какво ще се случва? Ще се вдига ли цената на тока и как понасят всичките критики на опозицията към предложеното забавяне с вдигането на цената на тока – министър Петкова, гост на предаването. Нещо много важно, което трябва да уточним, когато се заговори за това, че правителството иска отсрочка от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за вдигане на цената на тока, се прокрадна една идея – да се проверяват ВЕИ-та и това те дали са законосъобразни, дали има нарушители сред тях. Кога ще се случи тази проверка, за да разберем колко от ВЕИ-та и техните собственици са нарушили закона, колко пари са получили от държавата и дали ще бъдат спрени от енергийната система?

Теменужка Петкова: Нека само да уточним, че всъщност такава отсрочка е възможна единствено, ако бъде направена законодателна промяна и бъде дадена правна възможност на регулатора да може да отложи ценовия период за по-късен период, да речем с 30 дни, както между другото е правено и в предишни периоди. Но аз искам да започна с това, че много ясно трябва да бъде сложена границата между това кой какви правомощия има в държавата на практика. Регулаторът е независим. Той е избран от Народното събрание (НС), той е на подчинение на НС. Неговата работа е свързана с това да ценообразува в областта на енергетиката, докато ангажиментът на изпълнителната власт е да провежда, които да осигурят адекватно управление и възможност за развитие на този сектор.

Водещ: Добре, но критиките към вас са, че е безпрецедентен натискът към КЕВР от страна на управляващите, именно заради въпросната среща в неделя, когато бяхте заедно с работодателите.

Теменужка Петкова: Не може да се говори, първо, за никакъв натиск, защото не бива да се забравя, че ние бяхме тези, които инициирахме промяната в Закона за енергетиката и КЕВР беше определен нейният статут като абсолютно независим орган. Нещо, което през времето назад никой не си беше позволил да направи. Така че, ако някой е искал да има власт над регулатора, едва ли щяхме да тръгнем в тази посока на промяна на закона. Заседанието на правителството в неделя беше по повод на това, че всъщност ангажиментите на изпълнителната власт, както вече споменах, са свързани с това да провежда политиките в този сектор. Тъй като към настоящия момент предстоят да се случат няколко много важни неща, очакваме няколко много важни събития в областта на енергетиката, едно от които е именно проверките на Агенцията за държавна финансова инспекция, които извършват в момента проверки в енергийните предприятия от ВЕИ сектора. Очакваме резултатите от тях до две седмици. Това е всъщност информацията, която имаме от Агенцията за държавна финансова инспекция. Смятаме че тези резултати биха могли да бъдат полезни, разбира се, като изходни данни за регулатора.  Това е една от мерките, които ние предприемаме. Друга мярка, която правителството отдавна обмисля, е редуцирането на административните разходи в сектор "Енергетика", като нашата идея и нашата цел, и това ще се случи, е в следващите 3 г. да се намалят административните разходи с по 10% на година. Така че това са всъщност основните неща, които ние ще извършим и то в рамките на може би до две седмици ще имаме яснота по тях.

Водещ: Ако има нарушители във ВЕИ-та, защото с това започнахме и смятам, че това е и най-важно, това събужда най-много критики от страна на хората, между другото и във "Фейсбук" страницата ни, те смятат че цената на тока се е вдигнала именно заради сключените договори с въпросните ВЕИ-та и отделно, да не включваме и темата за "Мариците". Въпросът е следният – когато направите тази проверка и тя установи, например нарушения, КЕВР може ли да се съобрази с това нещо?

Теменужка Петкова: Първо, само пак да уточня, че тази проверка стана възможна благодарение на промените в Закона за енергетика, които ние инициирахме. За първи път контролен орган влиза в тези енергийни предприятия и той попада в обхвата на финансовия контрол. Този контрол няма да се извършва от Министерство на енергетиката, а ще бъде извършен от Агенцията за държавна финансова инспекция.

Водещ: Ще разберем ли политиците, които имат интереси?

Теменужка Петкова: Не мога да кажа за политиците, но мога да кажа със сигурност, че резултатите, които Държавната финансова инспекция ще покаже, не знам какви са те, очакваме ги, до две седмици имаме уверението, че те ще бъдат факт, те ще бъдат предоставени на КЕВР, която от своя страна вече ще може да предприеме съответните действия по компетентност, тъй като никой от изпълнителната власт няма правна възможност и няма ангажимент да взима решения, свързани с ценообразуването. Така че очакваме с нетърпение резултатите на Агенцията за държавна финансова инспекция. Това ще се случи до две седмици. Ще се радваме, ако тези резултати по някакъв начин могат да бъдат полезни, ако регулаторът, разбира се, прецени може да ги отчете.

Водещ: Колко от политиците имат интерес в енергийния сектор и са вложили пари там, знаете ли за такива ваши колеги?

Теменужка Петкова: Не, не знам за такива колеги. Нямам подобна информация.

Водещ: Смятате ли че е порочно?

Теменужка Петкова: Категорично мога да кажа, че правителството няма никакви ангажименти и никакви цели по отношение на това да прави чадър върху определени кръгове, имате предвид ВЕИ-та. Доказателство за това са и мерките, които ние предприехме, проверките които ние извършваме. Така че, смятам че подобни спекулации не бива повече да се правят. А който има съответни интереси в този бизнес, има други органи, други институции, които може би трябва да изкарат наяве тези хора. Ние сме "за" това да има публичност и прозрачност кой кой е и кой какви интереси има.

Водещ: Кога окончателно ще се знае ще се вдига ли цената на тока от 1 юли или не?

Теменужка Петкова: Това единствено може да каже КЕВР. Ние като изпълнителна власт можем да кажем какви мерки ще предприемем и какво всъщност предстои да се направи в този кратък период.

Водещ: Вие какво мислите по този въпрос, вашето мнение, вашият коментар?

Теменужка Петкова: Моето мнение е, че ние трябва да оставим регулатора сам да вземе своето решение, така както предвижда законът. И това ще направим. Това, което ние ще предложим, това са всъщност мерките, които изпълнителната власт има правомощия да предприеме.

Водещ: Нека да чуем Иван Иванов, шефът на КЕВР.

Иван Иванов, председател на КЕВР: Нямаше упрек към това, че регулаторът е изкривил ценообразуването. По-скоро представителите на Министерски съвет ясно заявиха, че набелязват мерки, чрез които при реализацията им да дадат възможност регулаторът да определени по-ниски цени. Най-късно в петък регулаторът ще вземе решение по този въпрос.

Водещ: Трябва, обаче, министър Петкова, да се запълва дупката в НЕК и това е основното нещо, което трябва да се случи в българската енергетика. При сегашната ситуация, означава ли че, ако за бизнеса няма да се вдига цената на тока, за редовия потребител, за битовото потребление, за мен и за вас включително, това ще се случи, за да се запълни тази дупка? Защото има прогнози, че 17% трябва да се увеличи токът за битовото потребление, за да се компенсира неувеличението за бизнеса.

Теменужка Петкова: Един от основните проблеми, може би най-важният проблем в сектор "Енергетика" е именно този дефицит, този финансов дефицит в системата. Само да припомня, че този дефицит към настоящия момент е 3 милиарда и 700 милиона лева. 2 милиарда и 300 милиона е така нареченият дефицит от инвестиционни проекти, за които не са възстановени разходите. Това са двата проекта АЕЦ "Белене" с 1 милиард 392 милиона и проектът "Цанков камък" 975 милиона лева. Останалата част от дефицита 1 милиард и 400 милиона лева е тарифен дефицит. Това е дефицитът, който се формира в НЕК в резултат на тази регулаторна дейност.  На  практика НЕК по силата на това, че  е  ситуирана така в енергийната система като единствен купувач с определени функции,  на практика е обречена   да бъде буферът, който да обира всички загуби в системата. Затова един от нашите основни приоритети беше именно финансовата стабилизация на сектора.

Водещ: НЕК ли е буферът или редовият потребител? Пак питаме – редовият потребител ще пострада ли от това, че няма да се вдига и не искате да се вдига токът за бизнеса?

Теменужка Петкова: Токът за бизнеса и токът за редовите потребители се определя от регулатора. По отношение на бизнеса ангажиментът на изпълнителната власт в този момент е свързан с промените, които направихме в Закона за енергетиката и транспонирахме едни насоки на Европейската комисия във връзка с намаляване на тежестта върху индустрията по отношение на изкупуване на електроенергията от ВЕИ. Тази наредба е факт. Тя в момента е на обществено обсъждане. Когато изготвихме тази наредба ние поканихме и бизнеса, поканихме и наблюдатели и представители на КЕВР, като идеята беше всички да бъдат наясно с това, което предстои да се направи. Претенцията, която бизнесът има, е че кръгът на лицата, които могат да ползват тази преференция от намаляване на цената "задължение към обществото", според тях трябва да бъде много по-широк.

Водещ: Упрекнаха ви затова, че много бързо се съобразихте с това какво иска бизнесът, какво искат работодателите. Нарекоха ви профсъюз на работодателите и на бизнеса, от опозицията, разбира се, от БСП веднага реагираха. Но така ли е, защо в други сектори не се задейства толкова бързо машината Министерски съвет, но в този случай имаше своевременна, бърза реакция?

Теменужка Петкова: Аз мисля, че Министерски съвет действа много адекватно във всяка една ситуация. В момента тече, както вече споменах, обществено обсъждане във връзка с наредбата за намаляване на тежестта върху индустрията. Сигналите, които ние получаваме от бизнеса и това, което всъщност е претенцията на бизнеса, както вече споменах, това е възможността да се разшири кръгът на лицата, които ще ползват тази преференция, това намаление на цена "задължение към обществото". За да се случи това, първо трябва да сме наясно, че насоките на ЕК ясно определят кръга от лицата, които могат да ползват подобни преференции. Това са отделни отрасли от индустрията, които са енергоемки. Това са отрасли, които трябва да отговарят на съответни условия. ето защо ние не можем до безкрайност да отваряме ножицата. Това, което сега в хода на общественото обсъждане възниква като въпроси и ние ще обсъдим, разбира се, с бизнеса и с всички заинтересовани страни, е да се увеличи прага на лицата, които ще могат да ползват тази преференция. Това ще бъдат по всяка вероятност предприятия, които консумират ел.енергия от 2 до 30 гигаватчаса и, разбира се, от 30 гигаватчаса нагоре.

Водещ: Благодаря ви за това интервю. Ние ще продължим да следим ситуацията и това дали в крайна сметка КЕВР ще се съобрази с желанието за отсрочка, което ще се случи в петък, поне по изказване на Иван Иванов.

Теменужка Петкова: Желанието за отсрочка е решение на българския парламент, а правителството има ангажимент да каже какви мерки още остава да предприеме. Това е всъщност нашият ангажимент. Ако регулаторът жела да се съобрази, ще се съобрази. Ако не желае – няма. Той е независим, ще си вземе решението. Както и господин Иванов каза в петък ще бъде ясно.

Водещ: Благодаря. Министър Петкова гост на предаването "Тази сутрин".

 

23.06.2015 г.