Теменужка Петкова: Концепцията за газов хъб е включена в десетгодишния план на Международната организация на европейските газопреносни оператори

Водеща: Г-жо Петкова, енергетиката е един от най-важните стълбове на стабилността на всяка държава и управление. Да ви попитам за това, което предстои следващия месец, Вие, с финансовия министър Владислав Горанов, ще отидете на голям икономически форум в Санкт Петербург, който ще бъде под егидата на руския президент Владимир Путин. Там се заговори, че ще представите на форума, изграждането на междусистемните газови връзки между България и съседните страни. Кажете малко повече по този въпрос.

Теменужка Петкова: Потвърждавам, че има покана от зам.-председателя на правителството на Руската федерация за участие на такъв форум, който ще се проведе от 18 до 20 юни. На този форум ще има възможност за осъществяване на контакт с руските партньори на България и обсъждане на много теми, като една от тях е приоритетът за удължаването на живота на пети и шести блок на АЕЦ "Козлодуй".  На форума ще бъде обсъдена и работата на междуправителствения комитет между България и Русия.

Водеща: Казахте, че на икономическия форум в Санкт Петербург, който ще бъде между 18 и 20 юни под егидата на руския президент Путин, ще поставите с министър Владислав Горанов, въпроса за работата на смесената българо-руска комисия, какво точно ще поискате?

Теменужка Петкова: Това е въпрос, който беше поставен от моя колега министър Новак. В рамките на един диалог ще изясним позициите си, всяка една от страните, и ще видим какво можем да направим тази комисия да работи наистина добре и да има реални резултати, от нейната работа.

Водеща: Вие, някакви конкретни предложения от България с Горанов, ще занесете ли?

Теменужка Петкова: В момента се изготвя позицията по тази тема и след форума ще имам възможност да информирам за това какво сме успели да постигнем. На този форум се надявам да представим концепцията за газов хъб на територията на България.

Водеща: Газов хъб с кого последно, г-жо Петкова?

Теменужка Петкова: Концепцията за газов хъб е одобрена от Международната организация на европейските газопреносни оператори и включена в нейния десетгодишен план. Тя включва няколко основни обекта - изграждането на нов газопровод "Варна-Оряхово", модернизация на съществуващата мрежа за транзит и пренос, изграждане на лупинг, който е 50 км. от Провадия до с. Рупча и модернизация на северния пръстен на националната газопреносна мрежа. Изграждането на интерконектора с Гърция е основен проект във връзка с концепцията за газов хъб на територията на България. Той ще даде възможност за осигуряване на доставка на газ от каспийския регион.

Водеща: Нали се оказа, че в каспийския регион няма много газ?

Теменужка Петкова: За сега няма подобни индикатори от азербайджанска страна. Трябва да се работи много активно за междусистемна свързаност между България и съседните на нас страни. България кандидатства и получи от Европейската Комисия грант от 180 000 евро, които ще послужат за избиране на изпълнител, който да направи предпроектното проучване, за който избор е стартирана обществена поръчка.

Водеща: Не си ли правим ние малко сметките без кръчмаря? Вие отивате с Владислав Горанов, между 18 и 20 юни в Санкт Петербург на голям икономически форум, и там ще се срещнете с кръчмаря - Путин. Дали всичките тези планове, които си правим, за газови хъбове, диверсификация, излизане извън патримониума на големия властелин на газа - Русия, могат да се осъществят?

Теменужка Петкова: Веднага след изявлението на президента Владимир Путин за спирането на "Южен поток" разговарях с руския ми колега, министър Новак. В този разговор му споделих за концепцията на България във връзка с възможността за изграждане на газов хъб на територията на страна, на което той отговори, че  е добре една такава идея да бъде представена официално.  Аз смятам, че в рамките на един такъв форум и в рамките на една такава съвместна среща е добре ние да представим тази наша идея и да чуем какво е мнението на нашите потенциални партньори.

Водеща: Най-накрая, получихме ли от Русия, от "Газпром", от някого, ясна индикация, спрян ли е "Южен поток", документ някакъв получихме ли?

Теменужка Петкова: Не е получаван официален документ, от който да става ясно каква е позицията на "Газпром" във връзка с изграждането на проекта "Южен поток".

Водеща: И в момента продължава да се поддържа този проект и финансово от наша страна, нали така?

Теменужка Петкова: Нашето съвместно акционерно дружество продължава да функционира, то е факт. Сега предстои да бъде одобрен неговия отчет за 2014 г.

Водеща: Ще попитате ли Вие, ясно, в Санкт Петербург, както се изразих - "кръчмаря" Путин, дали този "Южен поток" се строи или не се строи, ще се строи ли или няма да се строи, през България ли ще минава или няма да минава, имате ли кураж да го направите?

Теменужка Петкова: Аз смятам, че в рамките на този форум ние трябва да споделим каква е нашата визия по този въпрос, да чуем нашите партньори и в рамките на един диалог, да можем да изясним и своите позиции по някои надявам се основни въпроси.

Водеща: Дипломатично ми отговаряте, приемам това, но хората, които сега стоят и ни слушат си казват, защо не ги попитат пряко, какво има пречи, защо не ги попитат: г-н Путин, другарю Путин, ще строим ли "Южен поток" през България или няма да строим?

Теменужка Петкова: Ами нека да изчакаме още малко.

Водеща: Докога да изчакаме , какво ни кара да чакаме?

Теменужка Петкова: Кара ни да чакаме това , че имаме едно съвместно акционерно дружество. То е създадено с една определена цел, има определен предмет на дейност и той трябва да бъде изпълняван. Ако една от страните няма волята това да се случи, трябва да уведоми другата по съответния нормативно установен ред.

Водеща: Как обаче, говорихме преди малко за интерконекторна връзка с Гърция, с каспийски, азербайджански газ, обаче Медведев съобщи тези дни, че Русия е готова да обмисли въпроса за свързването на газопреносната система на "Ийст ринг" с "Турски поток"? Това го е казал на среща със словашкия си колега Роберто Фицо.

Теменужка Петкова: България е заявила своето участие и политическа подкрепа в проекта "Ийст ринг". Страната ни използва всяка една възможност за диверсификация на маршрутите и източниците за доставка на природен газ.

Водеща: Няма ли пак Русия да ни отхвърли така мълчаливо и пренебрежително, както с "Южен поток" засега изглежда, че е мълчаливо и пренебрежително отношението към нас, и то да е очевидно ясно защо - затова, че ние спазихме европейските правила на Съюза, на който сме равноправен член и осуетихме така желанието на Русия да използва трасето на България, като вход към нова хегемония в Европа?

Теменужка Петкова: За всички трябва да ясно, че България, като страна членка на ЕС, няма как да не спазва европейското законодателство и да не следва европейската политика.

Водеща: Нека да не си мислим, че сме голям фактор в техните очи, обаче за съжаление, бихме могли да бъдем нали?

Теменужка Петкова: Вероятно. България трябва да следва своята политика и да полага всички усилия да защитава своите интереси, да гарантира своята сигурност на енергийните доставки, Правителството работи в правилната посока и имам надежда за успех.

Водеща: Но публична тайна е, че един друг, но от големите в Европа - Германия, продължава да поддържа не само икономически отношения с Русия, в най-висок мащаб внос и износ, но и да е един от най-големите консуматори на руски газ при специални условия, каква е разликата, Германия нали също е член на ЕС?

Теменужка Петкова: Надявам се на предстоящия икономически форум в Санкт Петербург, заедно с министър Горанов да имаме възможност в разговорите си с министъра на енергетиката на Русия Александър Новак, да обсъдим работата на смесената междуправителствена комисия между България и Русия, която е създадена с икономическите контакти и с диалога, който трябва да се осъществява в тази сфера. Така че, надявам се там да можем да направим коментар и по този въпрос.

Водеща: И като направите коментари, ще искате ли нещо?

Теменужка Петкова: Нека да чуем нашите партньори, нека в рамките на един диалог всяка една от страните да изложи своята теза и съответно да продължим да работим.

Водеща: Защо ще се вдига цената на тока и с колко? И помощен въпрос - Това не е ли бомба със закъснител - подскачащата, натисната от правителството "Орешарски" , БСП и ДПС, пружина - на понижаването на цената на тока и сега, рикошетно, трябва да се вдигне?

Теменужка Петкова: Органът, който трябва да каже каква трябва да бъде цената на тока е Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), а работата на правителството е да създаде нормални условия за функциониране на енергийната система и да работи за нейното стабилизиране. Стабилизиране е необходимо във финансовата сфера. Като успех на правителството в тази област е промяната в закона за енергетиката, свързана именно с дейността на КЕВР, която трябва разсее всякакви съмнения за намеса от страна на изпълнителната власт в работата на този „толкова важен за енергийната ни система орган. По отношение на цената на тока, изцяло разчитам и вярвам на компетентността на КЕВР.

Водеща: Така е, но тази комисия глоби електроразпределителните дружества с различни суми, трите мастодонта. И сега се оказва, че те си набавят липсващите средства чрез промяна на размера на таксата за балансиране - вчера една жена изчисляваше, че ако 2 млн. души платят средно по 50 ст. месечно  един вид, тя визираше ЧЕЗ в случая, ще получат 1 млн. лв. отгоре като приход?

Теменужка Петкова: Това са елементи, които са свързани с лицензионната дейност на електроразпределителните предприятия, които са изцяло в рамките на компетентността на КЕВР. Убедена съм, че КЕВР ще проверят този сигнал, който бе излъчен в една от емисията новини по медиите.

Водеща: Можете ли да обясните какво представлява такса задължения към обществото?

Теменужка Петкова: В доклада на КЕВР става ясно, че тази такса бележи увеличение. Това е таксата, която всички трябва да понесат към обществото, свързана с дългосрочните договори, свързана с договорите за изкупуване на енергията от възобновяемите енергийни източници, това е таксата, която всъщност трябва да плати индустрията и бизнеса.

Водеща: Вярно ли е, че дефицитът в НЕК през следващия регулаторен период, сумарно, от всички натрупани, непризнати разходи, ще достигне почти 2 млрд лв., ако бъде приложен ценови модел използван от работна група на КЕВР?

Теменужка Петкова: Тарифният дефицит на НЕК в момента е 1 млрд и 400 млн. лв. , като той е натрупан в резултат на това, че НЕК е буферът, който обира всички негативи и всички загуби във връзка с енергийната ни система. Нек изкупува електрическата енергия на едни цени, които са по-високи от тези, на които продава  електрическата енергия. НЕК изкупува на 400 лв. електрическа енергия и я продава на 125 лв.

Водеща: НЕК продължава да изкупува, а и да плаща също за непроизведена, но планирана енергия от ТЕЦ "Марица Изток 1" и "Марица Изток 3", там също търпи загуби, нали?

Теменужка Петкова: НЕК е страна по дългосрочните договори с двете американски централи, като цените са определени по два компонента - цена за разполагаемост и цена за енергия. Това, което ние успяхме да направим, с предоговарянето на тези условия по двата дългосрочни договора, е да намалим цената за разполагаемост. Това е цената, която НЕК плаща, за да не работят централите, сами разбирате, че ситуацията е нелогична.

Водеща: Нека да напомним на нашите слушатели, че тя е заварена от правителството на Иван Костов.

Теменужка Петкова: Да, те са сключени през 2001г. съответно през 2005 г. са извършени много сериозни промени в условията на тези дългосрочни договори, ние ги наследяваме, те са факт. С постигнатото предоговаряне НЕК за следващите 10 години ще спести близо 1 млрд. лв. от плащания, но за да влезе това намаление в сила тя трябва да изпълни своя ангажимент и да плати просрочените си задължения, които са малко над 700 млн. лв.

Водеща: Как ще се покрие дефицитът в НЕК?

Теменужка Петкова: Дефицитът може да се покрие по няколко начина, като вече правителството е предприело стъпки това да се случи - направените промени в закона за енергетиката, насочени към това да бъде свит дефицитът в НЕК. Една много сериозна мярка от наша страна е това, да изключим от енергийния микс топлоелектрическите централи и заводските централи, които не произвеждат по високоефективен и комбиниран начин. Само от изкупуването на енергията от този вид централи, с тази преференциална цена, НЕК генерира загуба за 2014 г. от 231 млн. лв.

Друга важна стъпка е преустановяването на изкупуването и възможността да се присъединяват, и включват към мрежата, производители на енергия от възобновяеми енергийни източници на преференциални цени, което може би ще спести около 100 млн. лв.

Също така и въвеждането на ежегоден контрол от страна на Агенцията за държавна финансова инспекция във всички енергийни предприятия, които участват в енергийния микс. Това е мярка, която се предприема за първи път.

Важна следваща стъпка е либерализацията на пазара, която трябва да бъде факт в началото на 2016 г. В момента водим преговори със Световна банка за сключването на консултантски договор, съгласно който те да ни дадат рамката и да изберем възможно най-добрия модел за България.

06.06.2015