Телефон +359 2 9263 152
Имейл e-energy@me.government.bg
Pin София, ул. „Триадица“ 8

Министър Петкова: През април ще получим окончателния доклад на Светона банка за модела за пълна либерализация на електроенергийния пазар

Водещ: Първият ми гост е Теменужка Петкова, министър на енергетиката. Здравейте и добре дошли. Честит празник.

Теменужка Петкова: Благодаря. Честит празник на всички.

Водещ: Да започна с тази тема, която мнозина се вълнуваха и очакваха апокалипсис – с либерализацията в търговията на електроенергията се очакваше наистина апокалипсис. Говореше се за повишаване на цената на тока с 30,40, 20 процента, най-различно. С днешна дата каква е равносметката от ваша гледна точка?

Теменужка Петкова: На първо място може би трябва да кажем това, че либерализацията на пазара или освобождаването на цените на електрическата енергия по никакъв начин не бива да се свързва с някакви апокалиптични сцени. Напротив – това е механизъм, това е процес, който ще ни даде възможност цената на електрическата енергия, както и във всички останали страни-членки на ЕС да бъде определяна по единствения най-обективен критерий – именно критерият на пазара, на търсенето и предлагането. От 19 януари тази година работи българската независима енергийна борса и както виждате нищо апокалиптично не се е случило. Борсата работи изключително добре, цените, които се постигат на борсата са абсолютно нормални, те са в абсолютен унисон с цените на регионалните, съседните на нас регионални енергийни борси, така че нищо страшно не се случва. На борсата има регистрирани вече над 32-ма участника, които 95% от тях търгуват ежедневно на борсата. Цените, които се постигат са напълно нормални, пазарни, така че няма никакъв апокалипсис във връзка с този процес. Хората трябва да бъдат спокойни. Това, което ни предстои оттук нататък е въвеждането на пълната либерализация на електроенергийния пазар, което ще се случи плавно, ще се случи на етапи, като на всеки един етап от този процес ние ще правим анализ на риска и съответно ще предприемаме съответните необходими действия, така че той да бъде минимизиран. В средата на месец април очакваме Световната банка да излезе с финалния доклад за модела за пълна либерализация на електроенергийния пазар, като този модел вече ще даде яснота за детайлите от процеса. Ще начертаем и пътната карта как точно ще се случи излизането на свободния пазар на битовите потребители, в какъв времеви период.

Водещ: Това ли прави този доклад на Световната банка – анализ по-специално към битовите потребители насочен, така ли да разбирам?

Теменужка Петкова: Този доклад прави анализ на целия процес по пълна либерализация на електроенергийния пазар и разбира се битовите потребители са една изключително важна част от този пазар. В доклада на Световната банка ще бъде определен модела, ще бъдат разписани условията за изграждане на компенсаторен механизъм във връзка с пълната либерализация на електроенергийния пазар и една много важна част, свързана със защитата на уязвимите потребители.

Водещ: Точно това щях да ви попитам. Спомням си, че в разговора, който имахме при предното ви гостуване, вие казахте, че ще има един пакет, който да е насочен към социално слабите. Ако не се лъжа енергийно бедни у нас са около 30% от хората, нали така?

Теменужка Петкова: Да. Съгласно докладите на "Евростат", анализите, които прави ЕК, наистина България е една от страните в рамките на ЕС, в която енергийната бедност е с най-висок процент сред българските граждани.

Водещ: Това е една много тъжна статистика, обаче вие какво ще направите, така че тези 30%, може да се окажат и повече, дано съм лош пророк, но ми се струва, че може би са и повече от 30%. Така, че те да могат да усетят все пак някаква подкрепа на държавата, ако се случи повишаването на тока?

Теменужка Петкова: Абсолютно. Това е наш много важен приоритет. Това е може би най-важната част за това процесът по пълна либерализация на електроенергийния пазар да протече успешно в България. И ние работим изключително активно в тази посока. Тук искам да отворя една скоба и да кажа, че в този процес много активно се включват и колегите от Министерството на труда и социалната политика, колегите от КЕВР, както аз, така и вицепремиера Калфин и господин Иванов сме пряко ангажирани в този процес. Почти всяка седмица имаме среща на работна група сме направили между трите институции, която работна група се занимава именно с този процес. Да можем да анализираме всички факти, всички обстоятелства, свързани с енергийно бедните в България, за да можем съответно да разпишем и адекватни мерки за тяхната защита.

Водещ: Но какви ще бъдат? Дайте някакъв анонс, дайте някакъв жокер? Какво да очакват хората, които наистина изпитват огромен проблем да си платят енергийните разходи.

Теменужка Петкова: Абсолютно. В тази връзка само искам да кажа, че ние имаме и една съвместна работна група с Главна дирекция "Енергетика" на ЕК. В рамките на тази работна група сме концентрирали своето внимание точно към този процес. Това, което в момента правим и върху което работим, и то е изключително важно, за да защитим енергийно бедните хора в България, е на първо място да дадем дефиниция на това какво е уязвим потребител.

Водещ: Стигнахте ли до някакъв извод? Можете ли да кажете какво значи?

Теменужка Петкова: Работим все още по отношение на тази дефиниция. Това е един много важен процес, защото от тази дефиниция зависят след това и критериите на база, на които ще бъде идентифицирана тази група от потребители, зависят съответно и мерките, които ще предприемем. Тук искам да кажа, че се стараем да разширим ветрилото по отношение на енергийно бедните и на уязвимите потребители максимално. Отчитайки точно тази статистика, която има "Евростат", и статистиката, която дават и всички проучвания на ЕК в тази област. Това, което предвиждаме и това, което се прави съответно като мярка за защита на уязвимите потребители и в други страни-членки е наличието на социална тарифа. Тази социална тарифа е временна мярка и тя по никакъв начин не може да бъде определена като нещо постоянно и някаква константна мярка, която…

Водещ: Колко време би трябвало да трае?

Теменужка Петкова: Тази мярка би трябвало да трае дотолкова, доколкото е необходимо. Само, може би е важно да се знае това, че излизането на пазара на битовите потребители няма да стане с един замах, така да се каже. Това е процес, който трае между 3 и 5 години. Ето, в съседна Румъния пълната либерализация на електроенергийния пазар, освобождаването на пазара, излизането на битовите потребители постепенно на свободния пазар е започнало през 2012 година, и съгласно пътната карта, която е начертана, трябва да приключи в края на 2017 година. Ние няма да бързаме с този процес, ще вървим бавно. Това е основната препоръка и на Световната банка, основната препоръка и на ЕК, и разбира се, така, наша визия и наше решение по отношение на този подход. Мислим във връзка с това да има социална тарифа, от която да се ползва…

Водещ: Какво значи "социална тарифа"? Разкажете с думи прости какво да знаят хората.

Теменужка Петкова: Социалната тарифа е едно определено количество електрическа енергия, което тези граждани, които са определени като уязвими потребители ще могат да се възползват от нея. Тази тарифа гарантира на по-ниски цени…

Водещ: Тя ще бъде по-ниска?

Теменужка Петкова: Точно така. Гарантира на по-ниски цени такава консумация на електрическа енергия, която осигурява най-необходимите нужди на всяко едно домакинство.

Водещ: Т.е. не цялата електроенергия, която едно домакинство плаща, а една част, която е неизбежна.

Теменужка Петкова: Точно така, която осигурява неизбежните. Тук може би е важно да кажем, че с този процес по пълна либерализация на електроенергийния пазар и с въвеждането на такива мерки за защита на уязвимите потребители, ние в никакъв начин не премахваме помощите, които досега българските граждани, които, разбира се, пак са определени на базата на определени критерии получаваха като помощи за отопление.

Водещ: Какво имате предвид? Дървата, които давахте?

Теменужка Петкова: Помощите за тези домакинства, които се отопляват на ток, на дърва. Те също получават определени помощи в тази посока. Ние няма да отнемаме тези помощи. Те си остават така, както са заложени в Закона за социалното подпомагане. Ние само ще надградим и хората ще получат и една допълнителна подкрепа във връзка с либерализацията на електроенергийния пазар, ако възникнат, съответно, флуктоации в цената и тя леко се повиши. Така че няма да направим нищо, преди да сме готови с този механизъм. Хората трябва да бъдат спокойни, че следва да има яснота по отношение на защитата на уязвимите потребители, и едва тогава ще се предприемат всички останали стъпки.

Водещ: Добре, но горе-долу кажете колко по-евтино би било тази част от електроенергията, която ще бъде в този минимален пакет за хората? Примерно, ако едно нещо струва Х, половината от Х ли ще бъде, или още по-малко? Имате ли някаква идея?

Теменужка Петкова: Това, разбира се, са все още предварителни анализи и изчисления, които ние правим, но примерно около 30 процента от крайната цена на потребената електрическа енергия ще може да бъде точно в тази социална тарифа.

Водещ: Ето, това беше важно.

Теменужка Петкова: Да. Но, това, разбира се, са пак условни величини. Казвам, че ние все още работим в тази посока. До края на месец април трябва да сме готови с тези мерки, но това, което правим като анализи, показва приблизително такъв размер на тази социална тарифа и тази помощ, която хората ще могат да ползват, само тези, които, разбира се, попадат в критериите за уязвими потребители.

Водещ: А кой е водещият, така да се каже, в определянето на този пакет? Социалното министерство на Ивайло Калфин или ?

Теменужка Петкова: Ами, тук не можем да кажем коя е водещата институция. По отношение на социалното подпомагане, разбира се, че това са колеги от Министерство на труда и социалната политика. Но, за да стигнем до това да определим дефиницията, да определим критериите за идентифициране на тези лица, разбира се, трябва да се намесим и ние от Министерство на енергетиката, и колегите от КЕВР, с които правим съответните разчети. Ние разполагаме с информацията за потребление на електрическа енергия. Съответно с най-важните, най-необходимото количество електрическа енергия, което би осигурило едно нормално съществуване на всяко едно домакинство. Така че не търсим водеща роля в тази посока. Но, разбира се, цялата социална защита,цялата процедура по тези мерки ще бъде поета от колегите от Министерство на труда и социалната политика, с които имаме много добър диалог, и работим изключително добре.

Водещ: Стана ясно обаче сега покрай трагичните терористични актове, които се случиха в Брюксел, че терористите всъщност са искали, мишена е била атомната електроцентрала на Белгия. Както се казва „да спи зло под камък“, но ние също имаме атомна електроцентрала, как се охранява? Това е част от вашия ангажимент вероятно, можем ли да бъдем спокойни за АЕЦ "Козлодуй"?

Теменужка Петкова: На първо място, може би трябва да кажем, че това, което се случва наистина е изключително страшно. Разбира се, всички обекти в областта на енергетиката, на ядрената централа, ТЕЦ "Марица Изток" 2, двете американски централи, електроенергийният системен оператор, това са все мощности, които имат стратегическо значение, това са мощности, които са пряко свързани с нашата национална сигурност. Така че всичко онова, което е необходимо за защитата на тези стратегически обекти се прави, винаги се е правило и в момента сме предприели мерки, които да бъдат адекватни на ситуацията, която всички наблюдаваме и надяваме се да не стигне до подобни инциденти, защото това наистина е много страшно. Но всичко това, което е необходимо да се прави мога да уверя българските граждани, че се прави от наша страна, предприети са всички необходими мерки.

Водещ: Можете ли да кажете, че е засилена и усилена тази охрана, изобщо всички мерки, свързани с безопасността на тези стратегически енергийни обекти?

Теменужка Петкова: Съответно има разработени планове, съгласно който ясно е указано как трябва да се реагира в съответните ситуации. Разбира се, че сме предприели мерки за засилване на охраната, за засилване на действията, свързани с охранителните системи, по отношение на нашите обекти и всичко онова, което е необходимо да се прави, се прави.

Водещ: Добре, дано е така, надявам се, още повече, че това едва ли е само във вашия ресор.

Теменужка Петкова: Работим и с други институции, с колегите от други ведомства, така че сме в пълен синхрон, предприели сме всички необходими действия. Българските граждани трябва да бъдат спокойни.

Водещ: Добре, обаче има един въпрос, който аз задавам години наред, особено след онази прословута газова криза и студена зима, която изживяхме. Чакам интерконекторни връзки с Гърция, с Румъния, все ни обещавате, че донякъде са стигнали. Може ли да ни кажете всъщност докъде стигнаха?

Теменужка Петкова: Да, с най-голямо удоволствие.

Водещ: Да не би да има напредък, та с удоволствие?

Теменужка Петкова: Да, има напредък. Мога да кажа, че правителството работи много усилено в тази посока. Вие знаете, че един от нашите основни приоритети е всъщност именно диверсификацията на източниците и на маршрутите за доставка на природен газ. Тази диверсификация няма как да се случи, без да разполагаме с необходимата инфраструктура. Тази инфраструктура се състой именно в изграждането на междусистемната свързаност на България със съседните нам страни.

Водещ: От кога я чакаме, госпожо Петкова?

Теменужка Петкова: Чакаме я доста отдавна наистина. Голяма част от тези проекти бяха забавени във времето, но това, което ние направихме през последната една година, смея да твърдя, че даде много сериозен тласък на всеки един от тези проекти. Тук с радост мога да споделя, че първите дни на месец април предстои да бъде подписан договорът с една австрийска компания "Хабал", това е една от най-големите компании в Европа по изграждането на интерконектора България – Румъния. Срокът, който е определен е 119 работни дни, в рамките на тези 119 работни дни компанията трябва да изгради интерконектора с Румъния и в средата на тази година България, надявам се ще се поздрави с първата си междусистемна връзка.

Водещ: Това малко звучи фантастично. Аз съм скептична, но наистина желая това да се случи, защото ако наистина в средата на годината се поздравим с първата връзка.

Теменужка Петкова: Това са фактите, аз говоря само с фактите. В началото на април ще подпишем договора и в средата на година трябва да бъде факт интерконекторът с Румъния. Това ще бъде наистина един много важен, преломен момент за българския енергиен сектор. Но и колегите от "Булгартранс газ" и от Министерство на енергетиката, от БЕХ положихме много сериозни усилия това да се случи и се надявам, че наистина в средата на година България ще има своя интерконектор. По отношение на интерконектора с Гърция също имаме много сериозен напредък. В момента, по отношение на този проект върви един много важен процес, а именно пазарният тест във връзка с интерконектора с Гърция. Това е пазарният тест, на базата, на който ние трябва да видим какъв е икономическият ефект от този проект, защото той освен стратегически, от гледна точка на сигурността на доставките, той все пак е икономически проект и трябва да има своята икономическа целесъобразност. Така че за нас е много важно този пазарен тест да бъде успешен. До 31 март изтича срокът, в който трябва да бъдат подадени първите необвързващи оферти и след това до края на април трябва да бъде подадени и обвързващите оферти, по отношение на резервирането на капацитет за пренос през този интерконектор.

Водещ: Той има ли срок някакъв, това исках да попитам, защото с румънския казахте 119 дни?

Теменужка Петкова: Има, има разбира се, имаме разписана пътна карта, имаме взето окончателно инвестиционно решение.

Водещ: И финалът кога се вижда?

Теменужка Петкова: През месец октомври трябва да стартира строителството, това означава, че за този период от време трябва да бъде стартирана и проведена съответно обществена поръчка за избор на изпълнител, по отношение изграждането на този интерконектор и в средата на 2018 година интерконекторът с Гърция трябва да бъде въведен в търговска експлоатация. България прави всичко онова, което е необходимо. Правителството полага наистина много големи усилия да се реализира успешно този проект.

Водещ: Друга много гореща тема, чета по сайтовете, че американските Марици са на път да ни съдят, защото БЕХ не е успял още да вземе заем, явно има някакъв проблем, така че НЕК да се разплати с тях. Това е споразумението, което вие подписахте, така че в крайна сметка токът, който ще купуваме от тях да не е толкова скъп, нали?

Теменужка Петкова: Да, точно така.

Водещ: Защо никой не дава заем на БЕХ?

Теменужка Петкова: На първо място мога да кажа, че БЕХ няма проблем, напротив БЕХ и дружествата о държавната енергетика са подобри значително своите финансови резултати и своите финансови показатели. НЕК за една година успяхме да намалим дефицита с малко над 360 милиона лева, а от регулаторна дейност НЕК за първи път реализира положителен финансов резултат. Всички дружества от енергетиката, с изключение на ТЕЦ "Марица Изток" 2 реализират печалба от своята дейност, БЕХ също, така че не може да се говори, че БЕХ има проблем. По отношение на кредита 10 банки подадоха оферти, те обединиха своите усилия в два консорциума, този консорциум, който предложи по-добри условия, той е избран за изпълнител и в момента текат преговори с консорциума. Надяваме се до средата на месец април договорите да бъдат финализирани и ние да можем да се разплатим. Ресурсът, който ние търсим е осигурен, така че аз мисля че сделката върви към своя финал и наистина в средата на месец април ние ще финализираме тази сделка, която ще ни даде възможност наистина да се възползваме от това намаление на цената за разполагаемост и НЕК да плаща с близо 100 милиона на година по-малко.

Водещ: Благодаря за този разговор.

Теменужка Петкова: Аз също благодаря.

 

bTV, "Лице в лице"

25.03.2016