Телефон +359 2 9263 152
Имейл e-energy@me.government.bg
Pin София, ул. „Триадица“ 8

Теменужка Петкова: Сигурността на електроенергийната система през зимата е приоритет за Министерството на енергетиката

Водещ: Министерството на енергетиката започна проверки на трите електроразпределителни дружества и на Електроенергийния системен оператор за готовността им за предстоящия зимен сезон. Ще бъде ли гарантирана стабилността на енергийната система, за да не се повторят бедствените ситуации от началото на тази година – това ще попитаме министъра на енергетиката Теменужка Петкова. Министър Петкова, какво ще включат проверките на електроразпределителни дружества и на Електроенергийния системен оператор? Те започнаха вчера, нали така?

Теменужка Петкова: Да, точно така. От вчера Министерство на енергетиката стартира проверки в трите електроразпределителни предприятия и в Електроенергийния системен оператор, като целта на тези проверки е да се провери каква е готовността във връзка с предстоящия есенно-зимен период. Тези проверки ще приключат до края на месец септември.Целта е да се види готовността на трите ЕРП-та, на Електроенергийния системен оператор по отношение на поддръжката на мрежите, по отношение на ремонтите, които са извършени. Екипи на Министерството на енергетиката ще посетят почти всички кризисни обекти, които през месец март, всички помним колко тежко беше положението в тях, ще отидем и в обектите на ЧЕЗ, EVN, „Енерго-про“, на ЕСО, така че да видим какво всъщност се е случило, отстранени ли са повредите, отстранени ли са причините най-вече за това, което всички помним от март 2015 година. Вчера колегите бяха в област Кюстендил, а днес ще бъдат в област Благоевград. Накрая след приключването на проверките ще бъде изготвен един цялостен доклад, един цялостен анализ. Ще бъдат оценени всички рискове, които са идентифицирани в резултат на тези проверки. Ако те все още не са минимизирани или не са предприети мерки за тяхното отстраняване, ще бъдат дадени препоръки, указания, така че до началото на есенно-зимния период всички проблеми, които съществуват в системата, да бъдат елиминирани, да бъдат минимизирани, така че наистина да можем да гарантираме сигурността на електроенергийната система в страната.

Водещ: Ако установите неизправности и се наложи промяна на съоръженията, това как би се отразило на инвестиционните програми на ЕРП-тата?

Теменужка Петкова: Вижте, нашата задача е ние да проверим доколко надеждна е електроенергийната система в страната. Ако е налице необходимост от допълнителни инвестиции, то това е задача на електроразпределителните предприятия, но аз мисля, че те са се постарали да оценят всички тези фактори и всички тези рискове, така че до този момент се надявам да са направили инвестициите, които е необходимо да бъдат направени, и да не се налагат допълнителни инвестиции във връзка с тези дейности. Така или иначе, за нас приоритет е сигурността на електроенергийната система.

Водещ: Въпросът за инвестиционните програми на ЕРП-тата е много дискутиран. Ако се наложи такова увеличаване на инвестиционните програми, това ще повлияе ли на цената на тока?

Теменужка Петкова: За цената на тока знаете, че компетентен орган е Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). По отношение на това, дали електроразпределителните предприятия изпълняват своите инвестиционни програми, знаете, че това е част от тяхната лицензионна дейност, така че контролът по отношение на изпълнението на тази инвестиционна програма е отново в КЕВР. Аз съм сигурна, че нещата са много добре анализирани и няма да се стигне до необходимост от увеличаване на техните инвестиционни програми, съответно и в промяна на цената на тока.

Водещ: Как ще бъде уреден въпросът със сервитутите на енергийните предприятия?

Теменужка Петкова: Знаете, че тази тема беше много широко дебатирана през март тази година и след това. Знаете, че нормативната уредба в тази област не беше променяна доста отдавна. Това, което направихме ние, нашето министерство съвместно с Министерство на регионалното развитие и Министерство на земеделието, тъй като това са трите ведомства, които имат отношение към наредбата за сервитутите и по-специално Наредбата за сервитутите на енергийните обекти, направихме съвместна работна група, разработихме наредба, която променя съществуващата наредба за сервитутите в енергийните предприятия. Тази наредба вече е факт и до края на другата седмица предстои да бъде обнародвана в Държавен вестник. Наредбата, която ние разработихме, предвижда промяна по отношение на отстоянията и просеките, които съществуват около електропроводите за средно напрежение и съответно за високо напрежение. Знаете, че до настоящия момент разстоянието ,което трябва да се поддържа, е под 3 метра от двете страни на съответния обект, без да се отчита височината на дърветата. Това, което сега ние направихме с колегите от другите две министерства – да променим наредбата и съответно в различни случаи широчината на просеката да се определя между 4 и 10 метра отстояние. Другият важен момент е, че електроразпределителните предприятия по тяхна инициатива могат да предприемат действия за увеличаване размера на сервитутната зона, когато, разбира се, това е необходимо и когато те смятат това наистина за важно. Така че, всички тези промени, които ние направихме, смятам, че ще допринесат и ще са от решаващо значение за сигурността на електроенергийната система и ще са гаранция за това, че не бива и няма да бъдат допуснати подобни проблеми от март 2015 г.

Водещ: Авариите именно от март 2015 г., които оставиха стотици домакинства без ток, поставиха много въпроси на дневен ред. Появи се идеята, която от доста дълго време съществува в публичното пространство, за смяната на въздушните електропроводи с подземни. Какви са възможностите това да се случи?

Теменужка Петкова: Тук колегите от Електроенергийния системен оператор и колегите, които с занимават с техническата осигуреност съответно на електроразпределителните предприятия, имат ангажимента, правят подобни анализи. Там, където това е възможно, се предприемат такива действия и се изграждат такива електропроводи, но това, разбира се, е въпрос на анализ. Много е специфично в зависимост от мястото, в зависимост от конкретната техническа възможност. Там, където е възможно, това нещо се прави и се подготвя такъв анализ.

Водещ: Едно от дружествата беше предложило електропроводите да се сменят с европейски средства. Има ли такава възможност?

Теменужка Петкова: Към настоящия момент мога да кажа за Електроенергийния системен оператор, че ЕСО спечели финансиране по европейските програми, което е в размер на 60 милиона лева, и то ще бъде насочено към подмяна на техниката и на електропреносната мрежа. Ще бъдат направени инвестиции в тази посока, така че по отношение на ЕСО смея да твърдя, че ние вървим в правилната посока. Така че това е, което мога да кажа по отношение на електроразпределителните предприятия. Знаете, че те са частни кампании, могат да кандидатстват, има различни механизми, които биха могли да подсигурят такова финансиране. Надявам се да го направят.

Водещ: Ако трябва да обобщим нашия разговор – проверките ще протекат през следващия месец. Имате ли, всъщност добра координация с ЕРП-тата? Те в готовност ли са да се включат в тези проверки?

Теменужка Петкова: Да, тези проверки ние ги извършваме съвместно с електроразпределителните предприятия, тъй като това, което нашите експерти правят и контролните органи на Министерство на енергетиката, е свързано с проверка на място, с осигуряване на достъп до тези обекти, които са на територията на съответното електроразпределително предприятие. Към настоящия момент ние имаме много добър диалог с трите ЕРП-та. Сигурна съм, че този добър диалог ще продължи и занапред, тъй като там с общи усилия бихме могли да се справим с проблемите и предизвикателствата, които стоят пред електроенергийната система на страната. Всички трябва да работим за това, българските потребители, българският бизнес да се чувстват спокойни и да бъде осигурен техния контрол по отношение на снабдяването с електрическа енергия.

3 септември 2015 г.