Телефон +359 2 9263 152
Имейл e-energy@me.government.bg
Pin София, ул. „Триадица“ 8

Теменужка Петкова: Стартираме ревизия в сектор Енергетика

Водещ: Румен Овчаров вчера ви нападна жестоко. Този човек с обикновено умерен изказ, вчера нарече вашето назначение "слугинаж", "благодарност за изпълнение на мръсни поръчки". Напомни това, че вие бяхте шеф на Агенцията за държавна и финансова инспекция, която направи проверки за АЕЦ "Белене", направи 17 акта за нарушение там. Румен Овчаров сега казва: те паднаха в съда. Направихте проверки на кметицата на Смолян, Дора Янкова, актовете паднали в съда. Напомня, че вие бяхте човекът, който удари по проекта АЕЦ "Белене" след проверки, които доказват според вас, че в консултантски договори са изтекли много пари. Как се чувствате като човек наречен "слугинаж"?

Теменужка Петкова: Подобни оценки, разбира се, не са приятни на никого, но аз честно да ви призная не съм изненадана от оценките на господин Овчаров. С него ние водим дебат и спор по темата "енергетика" още в момента, в който започнаха заседанията в комисията, свързана с разследването на всички факти и обстоятелства във връзка с проекта АЕЦ "Белене". Аз смятам, че господин Овчаров не може да каже нещо друго, защото резултатите, които ние извършихме като директор на Агенцията за финансова инспекции и моите колеги, показаха по безспорен начин порочния начин, по който е управлявана енергетиката и господин Овчаров е бил част от това управление.

Водещ: Умишлено порочно ли е управлението по този начин на енергетиката, така че да се източват пари, това казвате вие?

Теменужка Петкова: Да, смятам, че енергетиката е била управлявана по начин, който е позволявал това да се случва, което за мен е един от най-сериозните проблеми и един от най-големите грехове на предишните управляващи, които години наред са ръководили енергетиката по начин, който те смятат за удачен.

Водещ: След този доклад, след това, че вие направихте доклад за ЧЕЗ, също в този доклад вие посочихте пропуски, посочихте дори възможност да бъде отнет лицензът на ЧЕЗ заради тези пропуски и вие веднага бяхте уволнена от Пламен Орешарски и министъра на финансите Петър Чобанов. Сега ви наричат некомпетентна за поста енергиен министър.

Теменужка Петкова: Да, аз наистина бяха първата освободена, след като правителството на господин Пламен Орешарски встъпи в длъжност и бях освободена точно заради работата, която аз и моите колеги свършихме и то абсолютно професионално. Честно да ви призная, ако моето уволнение и всичко това, което се случи в последствие с мен, беше цената, за да разберат хората каква е истината и за "Белене", и за начинът, по който е управлявана енергетиката. Аз не съжалявам, че платих тази цена.

Водещ: Обаче може би ще платите много по-висока цена сега, в качеството си на министър на енергетиката, защото това е стратегическо министерство. Първо ми кажете, как ви нави Борисов да се хванете с този пост, в който можете да загубите главата си?

Теменужка Петкова: Аз осъзнавам голямата отговорност, която стои пред мен, наясно съм и с рисковете, които евентуално могат да възникнат, но ситуацията в енергетиката е толкова трудна и тежка, че когато получих това предложение от премиера Борисов, аз счетох за свой дълг да дам това, което всъщност мога и най-важното, според мен е, че имам волята, знаейки каква е системата в енергетиката, да предприема определени действия и реформи, които да ни позволят да излезем от този омагьосан кръг.

Водещ: Злодеяния в енергетиката, така ги нарича енергийният експерт Стефан Гамизов, който от години говори за енергийната мафия. Той поздрави правителството за вашето назначаване, дори каза, че е склонен да преглътне левия Калфин в него. Има ли енергийна мафия, според вас?

Теменужка Петкова: Според мен определено има определени кръгове, които са заинтересовани от това в енергетиката да се случват определени неща, които водят до облагодетелстване на определени кръгове, безспорно има такива. Но това, което аз възнамерявам да направя като начало в своя мандат е да стартираме ревизия в енергетиката. Ревизия на всички енергийни дружества, така че да видим какво е реалното състояние в енергетиката, как се акумулират и как се формират разходите в енергетиката, които разходи, свързани с цената на тока плащаме всички ние.

Водещ: Тоест вие имате предвид първо ЕРП-тата ще ги ревизирате, така ли?

Теменужка Петкова: Всички, и държавните дружества.

Водещ: Как се формират разходите, как се формират загубите, технологичните разходи, за които вие говорите…

Теменужка Петкова: Да, за това говорим.

Водещ: Колко бързо ще стане тази ревизия?

Теменужка Петкова: Това ще бъде не много бърз процес, но ще направим всичко възможно да ускорим нещата, така че в най-скоро време да имаме цялата информация, която, разбира се, ще ни позволи да вземем и съответните бързи и адекватни решения. Защото енергетиката се нуждае наистина от бързи и ефективни действия, които да я извадят тази ситуация.

Водещ: А какво ще правите с ДКЕВР, с регулатора ДКЕВР?

Теменужка Петкова: ДКЕВР е независим орган.

Водещ: Те ще ви съдействат ли, усещате ли съпротива или ще има солидарност с вашите действия?

Теменужка Петкова: Аз все още не съм успяла да се срещна с колегите от ДКЕВР, възнамерявам съвсем скоро да направя тази среща. Но регулаторът е независим и това, за което има волята да се случи е да се промени начинът на избор на председател на комисията и членовете на комисията. Тоест този избор ще се осъществява от Народното събрание, което според мен ще бъде една гаранция, допълнителна гаранция за това, че този орган е независим в своите решения и максимално обективен.

Водещ: Кажете ни за цената на тока, хората се вълнуват от това. Повишиха им сега цената на тока, а вие сте човек, който казваше, че в тези дружества така се формират някои от разходите, че водят до повишаване на цената на тока, както и това, което плащаме на НЕК за неговото източване, аз ще го кажа по по-уличен начин.

Теменужка Петкова: Когато става дума за цената на тока пак трябва да се върнем към ДКЕВР, тъй като тя е органът, тя е регулаторът, който определя цената на тока. Това, което аз мога да кажа във връзка с разходите, които извършват електроразпределителните дружества е пак на база на проверките, които Държавната финансова инспекция, извърши в тези дружества през 2013 година и това, което всъщност ние видяхме като проблем там, той се изразява в това, че тези електроразпределителни дружества имат възможност да възлагат на свои дъщерни дружества всички дейности, свързани с тяхната работа и с тяхното функциониране.

Водещ: Тоест те сами себе си уж…
Теменужка Петкова: Едни на други си възлагат осъществяването на определени дейности без да се прилага Законът за обществените поръчки.

Водещ: Това да не би да е схемата с КТБ, за която се говори, че банката кредитира сама себе си, през свои фирми, някои, от които са кухи?

Теменужка Петкова: Тук бих искала да отворя само една скоба и да кажа, че Законът за обществените поръчки допуска тази възможност и електроразпределителните дружества не са нарушили закона. Те са се възползвали от тази законова възможност да не провеждат обществени поръчки за разходите, които извършват, във връзка с тяхната дейност и да ги възлагат на свои дъщерни дружества…

Водещ: Значи омагьосан кръг. Как ще разрушите омагьосания кръг?

Теменужка Петкова: Аз смятам, че тук би могло да се помисли за евентуални законодателни промени, които биха могли да доведат до елиминиране на този фактор, за да може всичките разходи, които тези дружества извършват да преминава по общия ред, чрез възлагане на обществени поръчки, така че да се постигне една най-ниска цена, защото тази цена плащаме всъщност всички ние.

Водещ: Трябва значи да вървите към законодателни промени.

Теменужка Петкова: Възнамерявам да обсъдим този въпрос и съответно да пристъпим към подобни действия.

Водещ: Кажете какво е положението на големите енергийни проекти, големият шлем. Като защитник на големия шлем имаме самото правителство, представител на АБВ. Няма ли там да се сблъскат първо – някои геополитически виждания за тях и вие да сте между чука и наковалнята и второ – каква е съдбата им, какво е бъдещето им?

Теменужка Петкова: По отношение на големите енергийни проекти, какъвто е "Южен поток" там нещата стоят по следния начин: "Южен поток" – да, но само при спазване на европейското законодателство и на всички европейски изисквания. Ние трябва да разберем, че след като сме част от европейското семейство, трябва да спазваме всички изисквания.

Водещ: Каква е формулата? Тоест върви се към осъществяването на тази формула.

Теменужка Петкова: Трябва да се направи преглед на това как всъщност е проведена тази процедура за избор на изпълнител и да видим дали има някакъв проблем.

Водещ: А другите – блоковете в "Козлодуй"?

Теменужка Петкова: Приоритет на правителството ще бъде продължаването на 5-ти и 6-ти блок на АЕЦ "Козлодуй". Основно усилията ни ще бъдат насочени към удължаване живота на 5-ти и 6-ти блок на АЕЦ "Козлодуй". Другото, което е много важно да се направи оттук нататък и ние имаме воля за това е новите енергийни проекти, които предстои да бъдат стартирани, да не се стартират и извършват на всяка цена, а едва, след като се докаже по безспорен начин тяхната икономическа ефективност.

Водещ: Това беше безстрашната Теменужка Петков – новият министър на енергетиката.

"На светло с Люба Кулезич" по Нова телевизия