Министрите Петкова и Скурлетис обсъдиха изграждането на интерконектора Гърция-България и терминала за втечнен природен газ до Александруполис
Ден преди официалната церемония, която ще даде начало на строителството на Транс-адриатическия газопровод енергийните министри на България и Гърция потвърдиха политическа подкрепа за реализация на междусистемната газова връзка и на терминала за втечнен природен газ до Александруполис. Министър Теменужка Петкова и гръцкият министър на околната среда и енергетиката Панос Скурлетих се обединиха около това, че и двата проекта следва да се развиват заедно и зависят един от друг. По думите на министър Скурлетис Транс-адриатическият газопровод, неразделна част от Южния газов коридор, е един от десетте най-големи енергийни проекта в световен план в момента.
По време на двустранната среща министър Петкова обсъди с гръцкия си колега приключилата първа фаза на пазарния тест по проекта за интерконектор между Гърция и България. Девет компании резервираха капацитет за над 4.3 млрд. куб. метра, което нахвърля първоначално проектирания капацитет на газопровода. Петкова определи предстоящата втора фаза като още по-важна за успешната реализация на проекта. "Изграждането на терминала за втечнен природен газ и междусистемната газова връзка Гърция-България ще гарантират за двете страни конкурентни цени на енергийните ресурси и конкурентоспособни икономики", подчерта министър Петкова. До края на годината предстои да се изяснят юридическите, финансовите и техническите параметри на проекта за терминал за втечнен природен газ.
Министрите Петкова и Скурлетис се ангажираха да продължат активна работа и по двата проекта. Както интерконекторът Гърция-България, така и терминалът за втечнен природен газ до Александруполис ще функционират в рамката на Европейския енергиен съюз, осигурявайки енергийна сигурност в региона.